Pościel we własnym łóżku często zmieniasz i pierzesz. A co z legowiskiem dla psa? W końcu i ono powinno być zachowane w czystości, aby sen naprawdę służył czworonogowi. Często otrzymujemy zapytania dotyczące tego, jak właściwie pielęgnować psie łóżeczko. Dziś rozwiejemy wszystkie wątpliwości.

Czemu warto pielęgnować posłanie dla psa?

Dobre legowisko dla psa to miejsce, w którym zwierzak może zregenerować siły po dniu pełnym wrażeń. Jednocześnie jest to przedmiot często używany, narażony na liczne zabrudzenie. Twój włochaty przyjaciel zostawia w nim nie tylko swoją sierść, ale też zabrudzenia przyniesione na łapkach z dworu.

Nie zapominaj, że podobnie jak w pościeli, w posłaniu dla psa mogą gromadzić się roztocza i różnego rodzaju pyłki, a więc czynniki alergizujące. Wówczas legowisko może stać się przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości, zwłaszcza u psa-alergika. Aby zapobiec reakcjom uczuleniowym, materiał legowiska należy regularnie oczyszczać z alergenów.

Ponadto, stare zabrudzenia nieraz bardzo trudno usunąć. Jeśli chcesz, by legowisko służyło twojemu psu przez lata, dbaj o nie regularnie.

Pielęgnacja legowiska dla psa – najważniejsze zasady

Na całe szczęście, legowisko dla psa nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na model wykonany z wysokiej jakości materiałów. Oto nasze sposoby na czyste i piękne legowisko dla pupila.

1. Regularne odkurzanie legowiska dla psa

Sierść, piasek, ziemia, resztki jedzenia… w legowisku aktywnego psiaka może znaleźć się prawie wszystko. Kluczem do tego, by zawsze wyglądało schludnie, jest usuwanie zanieczyszczeń na bieżąco. Zabrudzenia z materiału usuń za pomocą wilgotnej ściereczki lub wytrzep legowisko poza domem. Dodamy, że nasze legowiska dla psów możesz bezpiecznie odkurzać.

2. Usuwanie trudnych plam z legowiska dla psa

Jeśli w trakcie sprzątania legowiska zauważysz zabrudzenia trudne do usunięcia, od razu namocz je ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Dobrym wyborem jest legowisko dla psa z częściowo ściąganym pokrowcem, który można dokładnie wyprać w pralce.

3. Jak pozbyć się sierści z legowiska?

Sierść sierści nierówna – niektóre psy posiadają miękką sierść, którą bez problemu można zdjąć z legowiska. Inne cechują się sztywną szczecinką, która może wbijać się w materiały. W drugim przypadku, usunięcie włosków może być kłopotliwe. Warto posiłkować się rolką do oczyszczania ubrań lub szczotką z delikatnego, miękkiego włosia.

4. W czym prać legowisko dla psa?

Posłania, które znajdziesz w Bed4Dogs mają zdejmowane pokrowce, co pozwala na bardzo wygodne dbanie o ich czystość. Wystarczy zdjąć materiał i po prostu wyprać go w pralce. Zanim jednak to zrobisz, zapoznaj się z zasadami bezpiecznego prania legowiska.

  • Pokrowiec legowiska pierz w temperaturze do 40 stopni Celsjusza.

  • Stosuj delikatne detergenty piorące, które zadbają o kolor i miękkość materiału. W trosce o wrażliwe nosy zwierzaków, polecamy stosowanie środków o naturalnych składach, dedykowanych np. niemowlętom.

  • Legowisko powinno wyschnąć samoczynnie, rozwieszone na suszarce na pranie.

5. Olejki eteryczne dla lepszego zapachu legowiska dla psa

Jeśli wkrótce po praniu legowisko twojego psa nie pachnie zbyt ładnie, możesz odświeżyć je za pomocą naturalnych olejków zapachowych w sprayu. Wcześniej dowiedz się jednak, czy dany zapach jest akceptowany przez zwierzaka. Psy z reguły reagują dobrze na zapachy olejku z oregano, rozmarynu oraz mięty.

Nie trzeba wiele, aby zachować legowisko dla psa w czystości. Troszcząc się o nie regularnie sprawisz, że będzie prezentowało się pięknie przez długie lata. Twój zwierzak będzie ci za to wdzięczny!