Przygotowując balkon na nadejście wiosny, warto wziąć pod uwagę potrzeby czworonoga. Zwłaszcza jeśli mieszkasz w bloku, Twój pupil nie ma wielu okazji do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dlatego warto ustawić legowisko dla psa na balkonie i urządzić go tak, by był wygodnym miejscem do wypoczynku dla was obojga.
Mieszkańcy dużych miast doskonale wiedzą, że zapewnienie zwierzakowi dostatecznego kontaktu z naturą jest sporym wyzwaniem. Tymczasem, przebywanie na świeżym powietrzu jest zwierzakowi bardzo potrzebne. To prosty sposób na poprawę nastroju i łagodzenie napięć, o które u „miejskich” psów naprawdę nietrudno.
Oczywiście, zawsze można wybrać się do pobliskiego parku, jednak co wówczas, gdy po prostu nie masz na to czasu? Nie zapominaj o potencjale swojego balkonu. Odrobina wysiłku sprawi, że stanie się on idealnym miejscem do wiosennego wypoczynku dla Ciebie i Twojego psa.
Przygotuj balkon dla psa na wiosnę!
Nawet bardzo mały balkon możesz urządzić tak, by pies chętnie spędzał na nim czas wiosną. Wylegiwanie się w promieniach słońca, na świeżym powietrzu na pewno dobrze na niego wpłynie. Wobec tego, jak urządzić balkon dla zwierzaka?
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Większość psów nie myśli o wyskakiwaniu za barierkę balkonu, jednak należy być przygotowanym na różne sytuacje. Przelatujący ptak dla niejednego zwierzaka może być bodźcem pobudzającym do pogoni. Pies może zareagować również na ludzi przechodzących pod balkonem, czy kota biegającego po podwórzu.
Barierka na balkonie, na którym wypoczywa pies, powinna być zatem dostatecznie wysoka. Zwierzak nie powinien przeciskać się między szczeblami. Jeśli Twoja barierka nie spełnia tych kryteriów, pomyśl o zamontowaniu ochronnej siatki.
Montaż siatki ochronnej wiąże się z drobnymi pracami remontowymi (głównie wierceniem), dlatego warto zaplanować go na etapie renowacji całego balkonu.
Legowisko dla psa na balkonie
W końcu gdzieś trzeba wypoczywać. Wybierz legowisko dla psa, które zapewni mu wygodne wylegiwanie się w promieniach słońca. Legowisko powinno być łatwe w czyszczeniu, dlatego zdecyduj się na model pokryty dobrej jakości tkaniną tapicerską. Nasze legowiska dla psów posiadają zdejmowane pokrowce, które można prać w pralce automatycznej.
Aby legowisko dla psa na balkonie pełniło swoją funkcję, musi być komfortowe. Wypełnienie antyalergiczną i miękką kulką silikonową to gwarancja spokojnego, psiego snu. Dodatkowo, takie posłanie nie odkształca się nawet po długotrwałym użytkowaniu.
Nie ulega wątpliwościom, że balkony przestały pełnić tylko funkcję użytkową. To pełnoprawne części mieszkań, które muszą prezentować się stylowo. Legowisko dla psa z imieniem wspaniale podkreśli charakter każdego modnego balkonu.
Kocyk dla psa zamiast legowiska dla psa
Jeśli na balkonie nie masz miejsca na legowisko dla psa, wybierz miękki kocyk. Model, który znajdziesz u nas doskonale odizoluje zwierzaka od twardego podłoża i zapewni mu długie godziny słodkich drzemek. W kocyk warto zainwestować nawet wtedy, gdy legowisko mieści się na balkonie. Przyda się, gdy pojawi się chłodny, wczesnowiosenny wietrzyk.
Miseczka z wodą to podstawa
Aby zwierzak nie musiał wracać do domu, by napić się wody, zainwestuj w dodatkową miskę, którą ustawisz na balkonie. Pamiętaj, aby regularnie do niej zaglądać – może zdarzyć się, że wpadnie do niej owad, np. groźna osa, lub różnego rodzaju zanieczyszczenia.
Ciekawym rozwiązaniem są specjalne fontanny dla psów. Stale krążąca woda jest dla zwierzaków bardziej atrakcyjna i zachęca je do częstszego picia.
Bezpieczne rośliny dla psów
Niektóre gatunki roślin są niebezpieczne dla czworonogów. Choć psy nie podgryzają zieleniny tak chętnie jak koty, nigdy nie wiadomo, na jaki pomysł wpadnie Twój zwierzak. Planując balkonowy zielnik sprawdź, czy wybrane gatunki są bezpieczne dla psów!
Jakie rośliny nie powinny znajdować się na balkonie właściciela psa? Trujące gatunki to np. tojad, konwalia majowa, złotokap, ligustr, oleander, awokado, aloes. Psy źle reagują również na niektóre rośliny warzywne (np. cebulę).
Ochrona przed słońcem
Ostre słońce nie stwarza przyjemnych warunków do wypoczynku, dlatego na każdym balkonie w pogotowiu powinien znajdować się rozkładany parasol. Kontroluj samopoczucie swojego psa i reaguj w razie potrzeby. Jeśli widzisz, że zamiast wylegiwać się na balkonie, woli siedzieć w domu, być może jest mu za gorąco?
Kącik do zabawy
Warto zaplanować również miejsce na psie zabawki, które umilą pupilowi przebywanie na balkonie. Najlepiej umieścić je blisko legowiska dla psa. Jeśli tylko pozwala Ci na to metraż, umieść na balkonie duże gadżety dla psów, np. matę węchową. To gwarancja znakomitej zabawy przez bardzo długi czas. Wielu psom wystarczy jednak prosta zabawka, taka jak miękka kosteczka do podgryzania.
Balkon przyjazny psu? To proste
Legowisko dla psa, miska z wodą i ulubione zabawki – tyle w praktyce wystarczy, aby stworzyć idealny kącik dla psa na balkonie. Podczas wiosennych prac, nie zapomnij o tym, by przewidzieć miejsce dla swojego czworonoga.