Każdy właściciel szczeniaka wie, że opieka nad nim przypomina opiekę nad niemowlęciem. Mały pies co prawda chętnie ucina sobie częste drzemki, jednak wciąż nie rozpoznaje, kiedy jest dzień, a kiedy noc. Efekt? Skomlenie o zainteresowanie właściciela o 4 nad ranem. Zastanawiasz się, kiedy się to skończy? Co zrobić, by szczeniak przesypiał noc w legowisku dla psa?

Szczeniak w domu to prawdziwa rewolucja. Mały pies to całe mnóstwo radości i zabawy, ale również obowiązków. Decydując się na przygarniecie nowego członka rodziny, musisz być przygotowany na to, że będzie on wymagać sporo Twojej uwagi o każdej porze doby, również nocą.

Nocne skamlenie i piszczenie to jedna z największych bolączek właścicieli szczeniąt. Warto uświadomić sobie, że mały pies wciąż reguluje swój „zegar biologiczny” i nie ma pojęcia, że powinien udawać się na wypoczynek o tej samej porze, co Ty. W końcu, w ciągu dnia ucina sobie sporo drzemek, a więc wieczorem rozpiera go energia.

Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by nauczyć szczeniaka spokojnego zachowania nocą oraz spania w legowisku dla psa.

Ile powinien spać szczeniak?

Dorastający szczeniak śpi nawet 15-20 godzin na dobę. Taka ilość wypoczynku jest niezbędna zwłaszcza dla rozwijającego się układu nerwowego psa, a także dla prawidłowego wzrostu ciała. Mały pies może zasypiać w trakcie wykonywania innych czynności – np. zabawy – i jest to całkowicie normalne.

Niestety, szczenię nie zna się na zegarku, a tym bardziej nie wie, że dogodną dla Ciebie porą odpoczynku domowników jest noc. Nic więc dziwnego, że wypoczęty piesek, który ma za sobą 15 godzin dziennej drzemki, budzi się nocą gotowy do harców.

Wiemy doskonale, że taka sytuacja potrafi rozbić tryb życia wszystkich domowników. Co zatem zrobić, aby mały pies szybciej nauczył się spania we właściwych porach?

Dzienna dawka aktywności szczeniaka

Żeby było jasne: nie powinieneś utrudniać szczeniaczkowi codziennych drzemek po to, by zmęczony padł w legowisku nocą. Mały pies musi przesypiać nawet 90% doby, aby odpowiednio się rozwijać. Nie oznacza to jednak, że nie możesz ułożyć jego harmonogramu dnia tak, aby większa część drzemki przypadała właśnie na noc.

Zachęcaj pieska do jedzenia, spacerów i zabawy rano – po takiej dawce wrażeń, chętnie prześpi się wczesnym popołudniem i najprawdopodobniej obudzi tuż przed wieczorem. Również wtedy nie pozostawiaj szczeniaka samemu sobie – znajdź czas na zabawę, zadbaj o to, by pies się najadł i spędził z Tobą nieco więcej czasu. Jeśli zastosujesz taką bądź podobną rutynę przez kilka dni istnieje spora szansa, że pies przyzwyczai się do odpoczynku nocą.

Wybierz wygodne legowisko dla psa

Można by pomyśleć, że szczeniak może spać dosłownie wszędzie – na kanapie, dywanie lub krześle. Aby sen był dla niego naprawdę regenerujący i pozwalał na nabranie sił do kolejnych przygód, powinien być spokojny i wygodny. Mały pies od samego początku powinien mieć własne posłanie. Jeśli zauważasz, że szczenię jest senne, nie pozwalaj mu zasypiać gdzie popadnie, lecz zanieś go do legowiska dla psa.

  • Wybierz legowisko dla psa o odpowiednim rozmiarze. Nie musi być on koniecznie najmniejszy – możesz sugerować się wagą psa, którą osiągnie on w wieku dojrzałym. Dzięki temu unikniesz kupna nowego legowiska za kilka lat.

  • Legowisko dla psa – szczeniaka powinno być hipoalergiczne i łatwe w czyszczeniu. Jeszcze nie wiadomo, czy mały pies nie cierpi na uczulenia, dlatego lepiej dmuchać na zimne. Najlepiej sprawdzi się legowisko dla psa z kulką silikonową, która ma właściwości antyalergiczne i zapobiega namnażaniu się roztoczy.

  • Wszyscy wiemy, że szczeniakom zdarzają się wpadki higieniczne – czasem nawet w legowisku. Kupując model ze zdejmowanym pokrowcem poduchy, bez problemu wypierzesz go i doprowadzisz legowisko do ładu po przykrej niespodziance.

  • Ostatnia kwestia to trwałość. Mały szczeniak bada wszystko ząbkami i pazurami, dlatego jego legowisko dla psa musi być wytrzymałe. Model z tkaniny tapicerskiej wytrzyma wszystkie zabawy, a ponadto prezentuje się bardzo elegancko.

Gdzie ustawić legowisko dla psa?

Umieść legowisko dla szczeniaka w spokojnym i ustronnym miejscu, z dala od bawiących się dzieci i wszelkich innych hałasów. Szczeniak musi mieć własny kącik, do którego będzie mógł wrócić po godzinach pełnych wrażeń. Gdy psiak przyzwyczai się do legowiska dla psa w danym miejscu, postaraj się nie zmieniać jego lokalizacji.

Idziemy spać – jak przygotować szczenię do nocnego snu?

Jeśli chcesz uniknąć psa wskakującego do Twojego łóżka, od samego początku ucz szczeniaka snu we własnym legowisku. Piesek powinien spać w zaciemnionym pomieszczeniu. Pamiętaj jednak, że nocna pobudka w ciemnym pokoju może być dla niego stresująca. Aby tego uniknąć, włóż do legowiska dla psa element swojej garderoby, np. koszulkę. Zwierzę wyczuje Twoją obecność i szybko się uspokoi.

Tuż przed zaśnięciem pogłaszcz swojego pupila, otul go kocykiem dla psa i powiedz kilka miłych słów ciepłym głosem. Tak niewiele wystarczy, by wprawić psa w pogodny nastrój i zachęcić do spokojnego wypoczynku.