Wyczekiwana przez wszystkich pora roku — lato. Błękitne niebo, długie dni i żar lejący się z nieba…

No właśnie. O ile to ostatnie dla niektórych może być przyjemne, warto uważać, aby upał nie przyniósł problemów zdrowotnych, takich jak udar czy odwodnienie. Kwestie te dotyczą nie tylko ludzi. Psy i inne zwierzęta, choć mają warstwę izolacyjną w postaci sierści, także mogą bardzo źle znosić upały.

Grożą im wręcz te same konsekwencje zbyt długiego przebywania na słońcu lub w gorącym pomieszczeniu, co nam — ludziom. Dlatego jeśli jesteś właścicielem czworonożnego przyjaciela, dowiedz się, jak dbać o psa latem.

Upały — co ze spacerami?

Wielu właścicieli psów może się zastanawiać: jak dbać o psa latem, skoro przecież musimy wychodzić regularnie na spacery? To prawda, unikanie spacerów nie jest sposobem na walkę z upałami. Można jednak zrobić coś, aby każdy spacer latem był przyjemniejszy. Czasem warto zmienić porę wychodzenia z psem.

Wcześnie rano i późnym popołudniem lub wieczorem powietrze jest z reguły o wiele chłodniejsze niż w ciągu dnia, dlatego niech poranny i wieczorny spacer będą nieco dłuższe, a ten w południe należy skrócić do rozsądnego poziomu. Podczas spacerów w gorące dni nie warto też zachęcać psa do aportowania czy biegania za piłką.

Lepiej wybrać się na spokojną przechadzkę nad jeziorem lub w zacienionym parku czy lesie. Aktywności takie jak wchodzenie łapami do wody, kopanie w ziemi czy zabawki pływające w wodzie pozwalają pupilowi przyjemnie się schłodzić. Pamiętaj także o odpowiednim nawodnieniu. Na spacer możesz zabierać butelkę z zimną wodą i składaną miseczkę lub specjalne butelki z rynienką.

Jak ochronić psa przed udarem?

Udar cieplny zdarza się nie tylko ludziom, ale także zwierzętom. Zatem jak zadbać o psa latem także pod tym kątem? Poza spacerami zadbaj o to, aby pies miał miejsce do odpoczynku w cieniu lub chłodnym pomieszczeniu. Doskonale sprawdzają się podłogi wyłożone płytkami ceramicznymi — są one zawsze zimne, dzięki czemu leżąc na nich, pies może schładzać dużą powierzchnię ciała równocześnie. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz zainwestować w specjalną matę chłodzącą dla psów lub włożyć do legowiska mokry ręcznik.

Koniecznie zadbaj o stały dostęp do świeżej wody, a dodatkowo możesz zwilżać psią sierść spryskiwaczem. Jeśli mimo to zauważysz, że Twój pupil zatacza się, ma płytki oddech, wymiotuje, krztusi się, charczy czy ma biegunkę, nie lekceważ tych objawów, gdyż mogą oznaczać udar. Szybka wizyta u lekarza weterynarii i nawadnianie poprzez kroplówkę powinno pomóc w takiej sytuacji.

Jak dbać o psa latem — tych rzeczy unikaj!

Dbanie o psa latem to także odpowiednia pielęgnacja i karmienie. Przede wszystkim należy pamiętać, że sierść jest dla psa jak oddychająca warstwa ochronna przed promieniami słońca i przed… ciepłem! Zatem pogląd, że psa na lato trzeba obciąć jak najkrócej, aby było mu chłodniej, jest kompletnie nieprawdziwy. Wręcz przeciwnie — jeśli obetniemy psu jego sierść na lato, straci naturalną ochronę przed palącymi promieniami słońca.

Kolejna rzecz, której absolutnie nie wolno robić, to zostawianie psa samego w samochodzie. Być może czasem wydaje się, że 5 minut w samochodzie z lekko uchylonymi szybami na pewno mu nie zaszkodzi. Niestety, w upalny dzień zamknięty samochód szybko zamienia się w piekarnik, a 5 minut w sklepie może szybko zamienić się w 10 czy 15. Śmierć w wyniku uduszenia z gorąca jest straszna i bolesna. Nie narażaj na to swojego pupila pod żadnym pozorem.