Dla zwierzaka legowisko dla psa jest przede wszystkim miejscem odpoczynku i słodkiego leniuchowania. Dla Ciebie – istotnym elementem wystroju wnętrza, który przyciąga wzrok innych. Aby posłanie było funkcjonalne i ładne, trzeba o nie należycie dbać. Przedstawiamy złote zasady pielęgnacji legowiska dla psa!

Legowisko dla psa – czemu musisz o nie dbać?

Aby dobrze spać, regularnie zmieniasz pościel w swoim łóżku. Dbasz, by była czysta i pachnąca, a także miękka i ładna. Sprawy mają się podobnie z legowiskiem dla psa. Aby pupil spał w nim zdrowo i smacznie, powinno być zawsze świeże i zadbane. Niestety, wielu właścicieli czworonogów zapomina o regularnej pielęgnacji posłania, co może mieć przykre konsekwencje.

  • Nieczyszczone legowisko dla psa to siedlisko bakterii oraz alergenów, które mogą wpływać negatywnie na zdrowie zwierzaka. Jeśli twój pies jest podatny na uczulenia, jego posłanie powinno być zawsze w nienagannej czystości.

  • W legowisku prędzej czy później mogą pojawić się również pchły. Pies może przynieść je na sierści ze spaceru, a odtąd już niedaleka droga do pozostawienia pasożytów w posłaniu. Jaja pcheł są praktycznie niezauważalne gołym okiem.

  • Zaniedbane legowisko nie wygląda i nie pachnie dobrze, co wywrze złe wrażenie na osobach, które cię odwiedzają.

Legowisko dla psa łatwe w czyszczeniu

Pielęgnacja legowiska dla psa to kolejny obowiązek domowy, którego wielu z nas chciałoby sobie oszczędzić. Z tego względu kupując posłanie dla pupila, warto mieć na uwadze modele, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Takie właśnie są nasze legowiska dla psów!

  • Wybierz legowisko wykonane z tkaniny tapicerskiej. Taki materiał jest łatwy w czyszczeniu, przystosowany do częstego przecierania wilgotną ścierką, a nawet prania z użyciem detergentów.

  • Nasze legowiska dla psów posiadają zdejmowane pokrowce, dlatego od czasu do czasu możesz je naprawdę solidnie wyczyścić. Poszycie bez problemu wypierzesz w pralce, a resztę legowiska możesz odkurzyć i przetrzeć na mokro.

  • Wypełnienie z kulki silikonowej zmniejsza ryzyko rozwijania się drobnoustrojów oraz pasożytów.

Jak dbać o legowisko dla psa?

Pielęgnacja legowiska dla psa nie musi być skomplikowana. Zapamiętaj kilka prostych zasad, a posłanie twojego przyjaciela zawsze będzie czyste, świeże i ładne!

1. Pranie legowiska dla psa

Pranie legowiska dla psa to podstawowy zabieg, dzięki któremu pozostanie czyste i pachnące. Pamiętaj, aby stosować się do następujących reguł.

  • Jeśli legowisko posiada zdejmowany pokrowiec, pierz go regularnie w delikatnych detergentach, najlepiej przeznaczonych dla niemowląt. Takie środki nie zaszkodzą psu, a jednocześnie dokładnie oczyszczą materiał.

  • Legowisko dla psa pierz, stosując program dla tkanin delikatnych, z minimalnym wirowaniem. Dzięki temu materiał na dłużej zachowa żywe kolory.

  • Jeśli legowisko dla psa bardzo się zabrudziło, możesz oczyścić je miejscowo za pomocą odplamiacza. Ze względu na dobro psów, rekomendujemy jednak domowe metody usuwania plam, np. za pomocą sody oczyszczonej.

Pokrowiec z tkaniny tapicerskiej możesz bez obaw wysuszyć w suszarce bębnowej, aby twój zwierzak prędko mógł położyć się w czystym legowisku.

2. Regularne wietrzenie legowiska dla psa

Posłanie dla psa warto także często wietrzyć. Ten prosty zabieg pomoże pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z legowiska. Posłanie wywieś na balkonie lub tarasie podczas suchej i wietrznej pogody. Legowisko możesz wietrzyć również podczas mrozów – wówczas lodowaty wiatr zadziała jak naturalny środek dezynfekujący, usuwający m.in. roztocza.

3. Ekspresowe odświeżanie legowiska dla psa

Na rynku znajdziesz naturalne odświeżacze zapachu, skomponowane na bazie składników roślinnych. Takie środki mogą posłużyć ci do szybkiego odświeżenia legowiska dla psa, jeśli unosi się z niego nieprzyjemny zapach. Środek odświeżający bezpieczny dla zwierzaka możesz przygotować również w domu. Wystarczy butelka z atomizerem, czysta woda oraz odrobina wybranego olejku eterycznego (wcześniej sprawdź, czy wybrany olejek jest bezpieczny dla zwierząt).

4. Kocyk do legowiska dla psa – na wszelki wypadek

Aby legowisko dla psa wymagało rzadszego czyszczenia, zawsze powinien znajdować się w nim kocyk, który uchroni posłanie przed zabrudzeniem. Jeśli piesek naniesie do legowiska piasku lub ziemi, wystarczy wytrzepać i wyprać koc – posłanie pozostanie czyste. Poza tym, ciepły i miękki koc na dodatek posłuży do okrycia zwierzaka podczas smacznej drzemki!

Jeśli jesteś właścicielem szczeniaka i chcesz uchronić jego legowisko przed zasiusianiem, pomiędzy poduchą, a kocykiem umieść specjalną matę treningową. Higieniczny podkład jest bardzo chłonny, dlatego zapobiegnie zmoczeniu legowiska. Podobny zabieg warto zastosować w przypadku psów starszych i schorowanych, które mają problemy z nietrzymaniem moczu.

Dbaj o legowisko dla psa regularnie!

Jak widać, do zachowania legowiska w nienagannym stanie na lata potrzeba jedynie kilku prostych kroków. Pielęgnuj posłanie zwierzaka na bieżąco, a nie będziesz musiał przejmować się jego częstym wymienianiem.