Problem załatwiania się na posłanie bardzo często dotyczy kotów. Choć psy stosunkowo szybko uczą się załatwiać swoje potrzeby poza domem, także i im może zdarzyć się ta przykra sytuacja. Co robić, jeśli zwierzę notorycznie załatwia się w legowisku dla psa? Próbować domowych metod, a może od razu skonsultować się z behawiorystą?

Przykra niespodzianka w legowisku – przyczyny problemu

Zanim zaczniesz przejmować się zachowaniem swojego psa warto przeanalizować możliwe powody, dla których zwierzak załatwia się w legowisku. Jest ich bowiem wiele i zależą one od różnorodnych czynników.

  • Jeśli właśnie przygarnąłeś do domu szczeniaka, załatwianie się w domu jest naturalną sytuacją. Mały pies potrzebuje odrobiny czasu na to, by nauczyć się, że realizacja takich potrzeb powinna odbywać się podczas spacerów.
  • Załatwianie się w legowisku dla psa często dotyczy niewykastrowanych dorosłych samców. Takie zachowanie to nic innego, jak znaczenie terenu. Rozpoznasz je, jeśli pies oddaje mocz również w innych częściach domu – często zdarza się to w okolicach drzwi wejściowych. Zwierzę może znaczyć także przedmioty, które nasiąknęły zapachem innego psa.
  • Kolejną przyczyną, dla której pies może sikać w legowisku są kwestie emocjonalne. Silne odczucia, takie jak strach, tęsknota czy radość mogą wywołać taką właśnie reakcję. Przyczyną załatwiania się w posłaniu dla psa bywają również traumatyczne przeżycia, których pies doświadczył w niedawnym czasie.
  • U starszych i schorowanych psów może dojść do problemu nietrzymania moczu, który spowodowany jest nie czynnikami psychicznymi, a fizjologicznymi.

Sikanie w legowisku dla psa, a zwierzę ze schroniska

Problem z treningiem czystości bardzo często zgłaszają właściciele psów, które zostały przygarnięte ze schroniska. W historiach takich zwierzaków bardzo często nie brakuje trudnych przeżyć takich, jak przemoc i porzucenie przez dawnego pana. Również zmiana miejsca zamieszkania nie sprzyja komfortowi psychicznemu psa – wówczas może reagować on właśnie poprzez załatwianie się do legowiska. Gdy masz w domu psa „z przeżyciami”, budowanie z nim pozytywnej relacji oraz poczucia bezpieczeństwa powinno wystarczyć do tego, by pozbył się takich nawyków. W niektórych przypadkach może być jednak niezbędna interwencja weterynarza lub behawiorysty.

Zwierzak sika do posłania dla psa. Co możesz zrobić?

Rozwiązanie problemu pupila załatwiającego się do legowiska dla psa jest uzależnione od przyczyny problemu – dlatego właśnie powinieneś bacznie obserwować swojego psa. Jeśli w ostatnim czasie spotkały go emocjonujące przeżycia (zmiana miejsca zamieszkania, nowy domownik), problem z reguły wystarczy cierpliwie przeczekać. Gdy załatwianie się do posłania dotyczy małego pieska, bardzo ważna jest konsekwencja w treningu czystości, czyli nauka załatwiania potrzeb fizjologicznych podczas spacerów. Psy, które chorują lub są w starszym wieku mogą natomiast wymagać wizyty weterynaryjnej – załatwianie się do legowiska dla psa może wówczas być spowodowane np. problemami neurologicznymi lub chorobami układu moczowego.

Gdy szczeniak załatwia się w posłaniu

Właściciele szczeniaków, którym zdarza się załatwiać w legowisku dla psa muszą pamiętać przede wszystkim o odpowiednio częstych spacerach ze zwierzakiem. To tak naprawdę jedyny skuteczny sposób na to, by wyrobić u psa nawyk załatwiania się poza domem. Małego psa należy wyprowadzać po posiłkach i wypiciu wody, a nawet po dłuższej zabawie. Szczeniaki mają mniejsze pęcherze moczowe, nad którymi znacznie trudniej im zapanować, dlatego spacery mogą być potrzebne kilka, a nawet kilkanaście razy w ciągu dnia.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS brąz animal

Zainwestuj w dobre legowisko dla psa

Czy legowisko dla psa, które spotkała przykra niespodzianka powinno od razu zostać wyrzucone? To zależy od materiałów, z których zostało wykonane. Zwykłe legowiska, które nie są przystosowane do częstego prania z pewnością nie sprawdzą się w przypadku psów, które mają problemy z załatwianiem się. Takie posłania szybko przesiąkają nieprzyjemnym zapachem, przez najczęściej trzeba się ich po prostu pozbyć.

O wiele lepszym rozwiązaniem okaże się legowisko dla psa, które można bez większego kłopotu wyprać w pralce. Modele ze ściąganym pokrowcem pozwolą na łatwe utrzymania posłania w czystości. Legowiska wypełnione silikonową kulką bardzo łatwo utrzymać w czystości, dlatego nawet nieprzewidziane sytuacje nie skazują ich na wyrzucenie do kosza. Zapoznaj się z ofertą legowisk Beds4Dogs – znajdziesz tu model nie tylko doskonale dopasowany do twojego psa, ale i banalnie łatwy w czyszczeniu.

Problem w legowisku dla psa? Bądź cierpliwy

Niestety, tak naprawdę nie ma uniwersalnego rozwiązania kłopotu psa sikającego na legowisko. W każdym takim wypadku należy wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością – pamiętaj, że twój zwierzak nie chce cię rozzłościć, a jedynie boryka się z problemem, w którym po prostu musisz mu pomóc. Tylko baczne obserwowanie psa pomoże ci ustalić przyczynę mokrego kłopotu i zacząć z nią walczyć.