Zamiast grzecznie spać w legowisku dla psa, twój pupil wyje do księżyca lub podczas przejazdu karetki? Sąsiedzi skarżą się, że zwierzak hałasuje podczas gdy nie ma cię w domu? Okazuje się, że psie wycie ma bardzo interesujące podłoże. Zanim skarcisz swojego pupila podczas następnej „arii operowej”, dowiedz się, dlaczego czworonogi wyją i jak na to reagować!

Wycie jest reakcją charakterystyczną praktycznie dla wszystkich psów. Zarówno mały york, jak i wielki dog niemiecki, mają zdolność głośnego zwracania na siebie uwagi właśnie w ten sposób. Jednym wydaje się to urocze, inni w takiej sytuacji upominają swojego zwierzaka, by ten nareszcie przestał hałasować. Każdy właściciel psa powinien dowiedzieć się, co stoi za częstym wyciem – może się bowiem okazać, że twój pupil chce przekazać ci coś niezmiernie ważnego!

Jakie są najczęstsze przyczyny wycia?

Psie wycie irytuje nie tylko właściciela, ale i wszystkich wokół. Co jest jego powodem i co najważniejsze, jak sobie z nim poradzić?

Tęsknota za panem – lęk separacyjny

Jeśli po powrocie z pracy na klatce schodowej zaczepiają cię zdenerwowani sąsiedzi mówiący, że twój piesek przez cały dzień głośno wyje, możesz podejrzewać, że pies boryka się z lękiem separacyjnym. To bardzo poważny problem, którego żaden właściciel psa nie powinien bagatelizować.

Należy mieć świadomość, że zniknięcie właściciela z pola widzenia jest dla psa bardzo stresującym przeżyciem. Zwłaszcza psy, które w przeszłości doświadczyły samotności i przemocy, w podobnej sytuacji mogą cierpieć na bardzo silny lęk. Wówczas zwierzę szuka sposobu na to, by dać upust emocjom – gryzie buty, zrywa tapety ze ścian lub właśnie wyje. Uciążliwa wokalizacja jest wówczas wołaniem o pomoc i uwagę.

Jeśli twój pies zdradza objawy lęku separacyjnego, nie zwlekaj i skontaktuj się z behawiorystą. Wiele zależy również od ciebie – nie tak dawno radziliśmy, co zrobić, by pies nauczył się pozostawać samemu w domu. Dobra tresura to podstawa.

Zachowanie odziedziczone po przodkach

Być może zauważyłeś, że gdy jeden pies na podwórku zaczyna wyć, twój ochoczo dołącza się do tego koncertu. Podobnie może być wtedy, gdy obok domu przejeżdża karetka na sygnale. Taka reakcja jest całkowicie naturalna i wynika wprost z psiej, a dokładniej, wilczej natury.

W dzikim środowisku przodkowie twojego psa – wilki – nawołują się nawzajem poprzez głośne wycie. To nieprawda, że wilk wyje do księżyca – nocna wokalizacja ma na celu jedynie zlokalizowanie towarzyszy.

Jeśli twój psiak wyje tylko i wyłącznie wtedy, gdy słyszy podobny dźwięk, nie musisz się niczym przejmować. Wiemy jednak, że taka sytuacja może być uciążliwa, zwłaszcza nocą. Co możesz zrobić? Spróbuj zadbać o jego zdrowy i wygodny sen – wówczas ryzyko, że odgłosy z zewnątrz go obudzą, będzie mniejsze. Podaruj mu wygodne jak chmurka legowisko dla psa i ustaw je w możliwie ustronnym kącie.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M różowy

Wycie, a kłopoty neurologiczne

W nielicznych sytuacjach pies wyje, gdy odczuwa dolegliwości fizyczne. Zwykle wynikają one z problemów neurologicznych; mogą stać za tym podwyższone napięcie nerwowe lub guz mózgu. Czasem psy wokalizują również bóle w innych częściach ciała. Jeśli podejrzewasz, że twojemu zwierzakowi może coś dolegać, niezwłocznie odwiedź weterynarza.

Reakcja na „bolesny” dźwięk

Zapewne słyszałeś o specjalnych gwizdkach dla psów, których dźwięk jest niesłyszalny dla ludzkiego ucha. Jedne psy za nimi przepadają, inne z kolei reagują na nie negatywnie. Zdaniem niektórych weterynarzy, dźwięki o bardzo wysokich częstotliwościach mogą podrażniać psi narząd słuchu. Pamiętaj, że psy mają o wiele lepszy słuch niż ludzie, dlatego przyjemny dla ciebie dźwięk skrzypiec czy pianina może być dla nich trudny do zniesienia (podobnie jak dla ludzi np. drapanie po szkolnej tablicy). Musisz więc wiedzieć, że jeśli pies wyje, gdy odtwarzasz konkretną piosenkę, może mieć związek z nieprzyjemnymi odczuciami.

Psy wyciem mogą reagować również na dźwięki, które sugerują wystąpienie niebezpieczeństwa, takie jak np. wystrzały. Wielu właścicieli czworonogów zauważa to u nich w noc sylwestrową. Jeśli twój pies należy do słuchowych wrażliwców, należy ograniczyć jego kontakt z irytującymi dźwiękami.

Wołanie o uwagę

Wreszcie, ostatni powód, dla którego psy mogą wyć: nuda i szukanie atencji. Jeśli pupil zauważa, że wyjąc zyskuje twoją uwagę, może powtarzać to zachowanie. Bardzo ważne jest to, aby w podobnych sytuacjach ignorować zwierzaka; to jedyny sposób na to, by oduczyć go irytującego wycia. Jednocześnie nie zapominaj, że dla poprawnego rozwoju, twój pies wymaga zdrowej dawki zainteresowania. Powinieneś jednak obdarzać go nim wtedy, gdy ty uznasz go za stosowne, najlepiej w wyznaczonych porach dnia. Psy lubią rutynę!

Pies wyje? Są na to sposoby

Wiesz już, z jakich przyczyn twój czworonóg może wyć. Aby oduczyć go tego zachowania, niezbędna będzie twoja determinacja i sumienność. Pamiętaj jednak, że na wszelki wypadek, warto zabrać pieska do weterynarza, który oceni, czy pupil nie boryka się z poważniejszymi kłopotami, takimi jak lęk separacyjny czy problemy zdrowotne.