Każdy właściciel psa wie, że pchły mogą być bardzo uporczywym problemem. Walka z nimi pochłania wiele czasu i energii, a mimo to mogą powrócić w bardzo krótkim czasie. Często zdarza się, że pchły zadomowiają się nie tylko w sierści zwierzaka, ale również w różnych częściach domu, w tym także w legowisku dla psa. Jak usunąć je raz na zawsze?

Pchły – słynny psi problem

Nie trzeba ich przedstawiać nikomu. Są małe, skoczne i trudne do schwytania, a na domiar złego, bardzo szybko się rozmnażają. Pchły spędzają sen z powiek niejednemu właścicielowi psa.

Nieprawdą jest to, że pchły dotyczą tylko bezdomnych i zaniedbanych psów. Zwierzak może „złapać” je nawet podczas zwykłego spaceru. Nie zapominajmy, że te uporczywe pasożyty przeskakują z innych zwierząt, a w okresie wiosenno-letnim mogą czaić się również w trawach.

Oczywiście, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Każdy pies wychodzący powinien być zaopatrzony w obrożę przeciwpchelną, która skutecznie odstrasza żądne krwi owady. Jednak co zrobić, gdy pies zdążył już przynieść pasażerów na gapę na własnym grzbiecie, a ci rozgościli się w Twoim domu?

Pchły szkodzą nie tylko psom!

Choć pchły najlepiej czują się na ciepłym ciele pokrytym bujną sierścią, nic nie stoi im na przeszkodzie ku temu, by kąsać inne stworzenia. Mogą pasożytować na kotach, gryzoniach, a nawet na ludziach. Jeśli zauważasz ugryzienia w okolicach kostek to bardzo prawdopodobne, że Twój zwierzak boryka się z pchłami.

Pchły są szczególnie groźne dla niemowląt, ponieważ ich ukąszenie może spowodować poważną reakcję alergiczną.

Pchły w legowisku dla psa i nie tylko

Wiele osób błędnie uważa, że pchły mogą przeżyć wyłącznie na skórze zwierzęcia. W rzeczywistości owady te równie często bytują poza swoim żywicielem. Jeśli pies ma pchły, jaja pasożytów możesz spotkać np. na meblach.

Idealnym miejscem dla pcheł są puszyste dywany oraz miękkie tapicerowane meble. Owady występują również tam, gdzie zwierzę często przebywa, a więc w legowisku dla psa.

Jak usunąć pchły z legowiska dla psa?

Choć pchła jest niewielka, nie powinieneś mieć problemów z jej zauważeniem. Z reguły wystarczy dokładnie odkurzyć legowisko i przetrzeć je zwilżoną ściereczką, aby mieć pewność, że nie znajduje się w nim żaden pasożyt.

Niestety, jaja pcheł są o wiele mniejsze od nich samych i łatwe do przeoczenia. Jeśli je zbagatelizujesz, lada moment w legowisku dla psa pojawi się kilkoro nowych intruzów. Co możesz zrobić?

  • Jeśli pies ma pchły, pierz jego legowisko częściej niż zazwyczaj. Nasze legowiska dla psów mają wygodne ściągane pokrowce, dlatego możesz być pewien, że nie pozostanie na niej żaden owad lub jaja. Pokrowiec legowiska dla psa powinien trafiać do pralki co najmniej raz w tygodniu.
  • Regularne pranie dotyczy również kocyków, poduszek oraz pluszowych zabawek, których używa Twój pies.
  • Zadbaj o to, by piesek spał wyłącznie w swoim legowisku, przynajmniej na czas walki z pchłami. To znacznie zawęzi pole działania.
  • Gdy pokrowiec legowiska dla psa wyschnie, możesz opryskać go odrobiną środka odstraszającego pchły. Ważne, by był to preparat bezpieczny dla zwierząt, najlepiej ten sam, który stosujesz na sierść psa.
  • Często doglądaj okolic legowiska dla psa i obserwuj, czy nie pojawiły się w nim nowe pchły.

Sprawdzaj legowisko oraz inne miejsca

Pamiętaj, że pchły uwielbiają okolice, w których można bez problemu się schronić. Do chwili, w której Twój pies nie pozbędzie się pcheł, staranniej odkurzaj i pierz dywany oraz pościele. Podczas domowych porządków przyglądaj się powierzchniom mebli. Dodatkowo możesz zainwestować w pułapkę na pchły – to proste urządzenie w formie lepu z żarówką imitującą ciepłotę ciała.

Do innych urządzeń pomocnych w usuwaniu pcheł z domu można zaliczyć elektryczne odstraszacze insektów, ultradźwiękowe pułapki na pchły oraz zapachowe płytki owadobójcze.

Jak chronić psa przed pchłami?

Gdy uda Ci się wygrać z nieznośnymi pchłami, zabezpiecz swojego zwierzaka przed powtórką niemiłej historii.

  • Podstawowym sposobem ochrony przed pchłami jest wspomniana już obroża nasączona środkiem odstraszającym. Jej zaletą jest to, że oddziałuje również na kleszcze oraz komary.
  • Warto chronić psa przed kontaktem z nieznanymi, bezdomnymi zwierzętami. To właśnie one najczęściej stanowią źródło pcheł.
  • Wielu właścicieli psów przyznaje, że świetnym naturalnym środkiem odstraszającym pchły są drożdże piwne. Możesz podawać je psu w formie suplementów z dodatkiem witaminy B12. Spożywanie drożdży sprawia, że psia skóra wydziela intensywny zapach, który odstrasza psy. Pozytywne skutki uboczne to lśniąca sierść oraz zdrowa skóra.

Z pchłami można wygrać!

Skrupulatne działanie pozwoli Ci pozbyć się pcheł ze skóry zwierzaka oraz z domowych zakątków. Pamiętaj, aby uważnie doglądać legowiska dla psa, w którym zwierzak spędza sporo czasu. Pokrowiec legowiska powinien być często prany, podobnie jak koce i inne przedmioty, z którymi zwierzak ma styczność na co dzień.