Pobyt na plaży z psem to świetny pomysł, pod warunkiem, że zostanie starannie zaplanowany, a także nie będzie uciążliwy dla innych osób wygrzewających się na słońcu. Trzeba być bowiem świadomym, że nie każdemu plażowiczowi odpowiada towarzystwo zwierząt. Dowiedz się, jak zaplanować wspólny, letni wypoczynek.

Nie tak dawno radziliśmy, jak pomóc zwierzakowi znieść letnie upały. Dziś skupimy się na jednej z najlepszych letnich aktywności, a dokładniej wizycie na plaży. Czy każdy piesek może z niej skorzystać? I o jakich zasadach warto pamiętać, zabierając psa na plażę?

Pies na plaży: czy to dobry pomysł?

Mogłoby się wydawać, że bez wyjątku każdy pies uwielbia pobyt na plaży. Harce w piasku i w wodzie to w końcu bardzo kusząca wizja spędzenia wolnego czasu. Niestety, niektóre psiaki nie powinny spędzać zbyt wiele czasu na upale, co wynika z ich naturalnych predyspozycji. Właściciele psów z krótką kufą, takich jak mopsy czy buldożki, powinni bardzo ostrożnie dawkować pupilom letnią aktywność.

Szczególną uwagę muszą zachować osoby posiadające psy ras krótkowłosych, narażone na oparzenia posłoneczne. Takie pieski przed wyjściem na plażę powinny być zabezpieczone specjalnym kremem weterynaryjnym z filtrem UV.

Czasem jednak i u zwykłych kundelków dochodzi do niskiej tolerancji wysokich temperatur. Jeśli widzisz, że latem twój pies bardzo męczy się i szybko przegrzewa, całodzienna wizyta na plaży będzie niekoniecznie dobrym pomysłem. Jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie warto skonsultować z weterynarzem.

Czy możesz zabrać psa na plażę?

W twojej okolicy znajduje się doskonała plaża i chcesz zabrać na nią swojego pupila? A może spędzacie razem wakacje nad morzem? Niezależnie od sytuacji dowiedz się, czy na danej plaży obecność psów jest mile widziana. W niektórych miejscach zwierzaki nie są akceptowane, dlatego warto oszczędzić sobie rozczarowań.

Nawet, jeśli zabrałeś psa na plażę bez żadnych przeszkód, pamiętaj o zachowaniu zasad kultury. Większość plażowiczów chce przede wszystkim odpocząć, a biegający piesek może im w tym przeszkadzać. Jeśli chcesz, aby twój pupil podczas pobytu nad wodą swobodnie się wybiegał, wybierz miejsce ustronne, możliwie pozbawione innych osób.

Jak przygotować pupila do plażowania?

Piesek przed zabawą na plaży powinien być przede wszystkim wypoczęty. Długa drzemka w legowisku dla psa na pewno dobrze mu zrobi. W tym dniu odpuście sobie długie spacery lub żwawą zabawę w domu. Niech zwierzak zachowa maksimum energii na figle na piasku.

Jeśli masz psa z długą sierścią, przed wyjściem na plażę starannie ją rozczesz. W okolicach głowy, sierść pieska warto związać za pomocą delikatnych frotek.

Idziemy z psem na plażę

Załóżmy jednak, że zabawa na plaży to szczyt marzeń twojego pupila i nie zachodzą przeciwwskazania, by mu ją zapewnić. Jak przygotować się do takiego letniego wypadu?

Psia torba plażowa

Przed wyjściem na plażę pamiętaj o tym, aby spakować nie tylko swoją torbę, ale i niezbędnik swojego pupila! Nie powinno w nim zabraknąć zabawek, psich przysmaków, miseczki na wodę. Wrzuć do torby wygodny kocyk dla psa, na którym zwierzak będzie mógł się swobodnie wyciągnąć.

Ochrona przed upałem

Jeśli na plaży nie ma możliwości schronienia się w cieniu, zabierz ze sobą plażowy parasol lub namiot, w którym pies będzie mógł schłodzić się po zabawie. To bardzo ważne – pamiętaj, że długotrwała ekspozycja zwierzaka na upał może wiązać się z ryzykiem udaru!

Na plażę możesz zabrać również rozmaite akcesoria chłodzące dla psa, takie jak mata ochładzająca, czy obroża wypełniona zimnym żelem.

Legowisko dla pieska na plaży? Czemu nie!

Twój pupil jest naprawdę wygodnicki? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zabrał na plaże nasze legowisko dla psa. Bez obaw – nawet, jeśli nieco się zabrudzi, po powrocie do domu bez problemu je wyczyścisz. Pokrowiec poduchy wystarczy zdjąć i wyprać, zaś całą resztę – odkurzyć lub wytrzepać.

Nasze legowiska dla psów wypełniamy kulką silikonową, dlatego zachlapane wodą, bardzo szybko wysychają. Nie musisz więc martwić się o posłanie dla psa, gdy zwierzak radośnie wskoczy do niego po wizycie w wodzie.

Po powrocie z plaży

Gdy zakończycie radosne plażowanie, nie zapomnij o zadbaniu o higienę swojego zwierzaka.

  • Starannie rozczesz sierść psa, usuwając z niej resztki piasku. Jeśli zachodzi taka potrzeba, wykąp psa, używając delikatnego szamponu.

  • Oczyść psie łapki – piasek może gromadzić się pomiędzy palcami.

  • Psy z bardzo krótką sierścią po wizycie na plaży są narażone na nadmierne wysuszanie skóry. Zainwestuj w dobry psi balsam i użyj go, aby zregenerować naskórek czworonoga.

Pobyt na plaży i zabawy w wodzie kosztują zwierzaka sporo energii. Po powrocie do domu powinien odpocząć w kojcu dla psa, ustawionym w chłodnym oraz spokojnym miejscu.

Czas na plażowanie z psem!

Pobyt na plaży może być dla psa relaksujący i bardzo ekscytujący! Wiesz już, na jakie detale należy zwrócić uwagę, przygotowując się do letniego odpoczynku. Pora spakować torbę plażową i ruszyć w drogę z czworonożnym przyjacielem.