Przedłużająca się pandemia powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na pracę w domu. Dla wielu z nich jest to już codzienność. Jak zorganizować sobie home office, jeśli jesteś właścicielem psa? Nie oczekuj, że zwierzak w Twojej całodziennej obecności będzie chciał tylko wylegiwać się w legowisku dla psa!

Kiedyś Twój pies pozostawał sam przez 8 godzin dziennie – teraz ty ciągle jesteś w pobliżu. To duża zmiana nie tylko dla ciebie, ale i twojego czworonoga. Przebywając razem praktycznie przez cały czas, musicie ustalić zasady, które pozwolą obojgu zajmować się swoimi sprawami.

Wielu właścicieli psów skarży się na to, że zwierzęta spragnione bliskości nie dają im pracować. W telewizji co rusz można natknąć się na telekonferencje polityków, podczas których kot lub pies wskakują na kolana lub zasłaniają ekran komputera. Choć jest to zabawne, na dłuższą metę może być także męczące.

Przenosząc się na home office pamiętaj, że pies w ciągu dnia może wymagać twojej uwagi. Musisz wiedzieć, co robić, aby móc pogodzić troskę nad zwierzakiem ze zdalnymi obowiązkami zawodowymi.

W domu z psem – plan idealnego dnia

Nagła, długotrwała obecność właściciela w domu dla psa to zupełnie nowa sytuacja. Musisz być przygotowany na to, że radosny zwierzak zechce zachęcać cię do zabaw, walcząc o twoje zainteresowanie. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które wszystkim psiarzom na home office ułatwią codzienne wykonywanie obowiązków, bez szkody dla pupila.

Jak zacząć dzień z psem?

Oczywiście – dobrym spacerem. Teraz, gdy za oknem rozkwita wiosna, słońce pojawia się wcześniej, a twój zwierzak jest skory do szaleństw poza domem. Wspólny spacer pozwoli mu pożytecznie zużyć energię, tobie zaś – naładować baterie.

Jeśli twój zwierzak jest wytrenowany, a ty lubisz biegać z rana, połączcie siły. To perfekcyjne rozpoczęcie dnia!

Zdrowe i pożywne śniadanie

Po powrocie do domu, zaserwuj zwierzakowi posiłek, który pozwoli zregenerować mu siły po spacerze. To również dobry czas na to, abyś i ty zjadł śniadanie i przygotował się do pracy.

Zadbaj o jakość karmy, jaką podajesz swojemu psu. Poranek to dobry moment na podanie mu również suplementów diety, takich jak olej rybny. Dzięki zawartym w nim zdrowych kwasach tłuszczowych, zwierzak będzie cieszył się ładną sierścią, zdrowym układem nerwowym oraz silnymi kośćmi.

Gdy pies przeszkadza w pracy

Zanim zasiądziesz do komputera, powinieneś znaleźć swojemu zwierzakowi zajęcie. Podstawą jest wygodne legowisko dla psa, w którym będzie mógł w dowolnym momencie powylegiwać się lub zająć ulubionymi zabawkami.

Jeśli twój zwierzak wymaga wyjątkowo sporej uwagi i rozprasza cię w pracy, czas wytoczyć cięższe działa w postaci zabawek węchowych. Wszelkie akcesoria do noseworku bardzo mocno angażują psie zmysły, dlatego już po krótkiej zabawie zwierzak wymaga spokoju i wypoczynku. Ponadto, nosework znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia destrukcyjnych zachowań u psa.

Gdzie ustawić legowisko dla psa?

Wiele zwierzaków może spać dosłownie wszędzie, a lokalizacja legowiska nie robi im większej różnicy. Jeśli jednak twój pies po prostu chce być blisko ciebie, nie opieraj się mu – ustaw legowisko dla psa w swoim domowym biurze. Niech zwierzę ma na ciebie oko – to sprawi, że będzie znacznie spokojniejsze.

Nie ustawiaj legowiska dla psa blisko drzwi i w ciągach komunikacyjnych. Hałasy mogą sprowokować psa do szczekania, co bez wątpienia każdemu przeszkadza w pracy.

Spacer z psem w przerwie obiadowej

Moment lunchu to również idealna pora na drugi spacer z psem. Tym razem zabierz ze sobą zabawkę – zwykłą piłkę lub frisbee, która zapewni zwierzakowi odrobinę rozrywki. Wystarczy kilkanaście minut, by zwierzak spędził czas naprawdę produktywnie!

Krótki spacer w ciągu dnia przysłuży się również i tobie – to dobry moment na odetchnięcie i zebranie myśli.

Zajmij psa zabawkami na inteligencję

Do końca pracy jeszcze daleko, a twój pies siedzi tuż przy twojej nodze z błagalnym spojrzeniem, trzymając w pyszczku piłkę. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto posiłkować się wszelkimi zabawkami na inteligencję, w których główną rolę odgrywają ulubione przysmaki zwierzaka. Dotarcie do nich zajmuje psu sporo czasu, co pozwoli Ci w spokoju dokończyć swoje obowiązki.

Ponadto, w legowisku dla psa powinien znaleźć się dobry gryzak, który pomoże zwierzakowi w sytuacjach stresu lub znudzenia. Pamiętaj, że żucie jest naturalnym psim zachowaniem, które przynosi mu spokój.

Jak spędzać czas z psem po pracy?

Gdy skończysz pracę, nie zapomnij poświęcić psu swojej uwagi. Wieczorny spacer, krótka wspólna zabawa czy pieszczoty na kanapie są mu bardzo potrzebne do dobrego samopoczucia. Pamiętaj, że mimo, że przez cały dzień pozostawałeś w jego zasięgu, nie mógł liczyć na tak wiele zainteresowania, jak tego oczekiwał.

Sprawny home office z psem? To możliwe

Kluczem do nauczenia psa nowych zwyczajów jest ich powtarzalność. Jeśli przyzwyczaisz zwierzaka do swojej obecności w domu i nowych zasad, wspólny home office nie będzie problematyczny.