Twój zwierzak wraz z nadejściem wiosny zaczął intensywnie linieć? Bez obaw: to zupełnie naturalny i potrzebny proces. Wiemy jednak, że jest on bardzo uciążliwy dla właścicieli czworonogów, którzy każdego dnia muszą starannie czyścić legowisko dla psa, kanapę i wszelkie zakamarki domu. Dowiedz się, co zrobić, aby okres linienia był mniej kłopotliwy.

Każdej wiosny twój dom zamienia się w zbiorowisko sierści? Nie jesteś jedyny! Z linieniem psa borykają się wszyscy właściciele zwierzaków posiadających sierść. Odpowiadamy na pytanie, dlaczego pies właściwie linieje i co można zrobić z tą irytującą sytuacją.

Czemu pies linieje wiosną?

Czy wiesz, że na 1 centymetrze kwadratowym psiej skóry rośnie aż 1000 włosów? To kilkakrotnie więcej niż u człowieka. Nic więc dziwnego, że proces wymiany pokrywy włosowej przebiega u niego bardziej spektakularnie. Linienie to proces, który ma za zadanie przygotować sierść psa na zmieniające się warunki atmosferyczne. Pies wiosną mocno linieje, by zmienić „ubranie” na lżejsze. Gdy nadejdzie jesień, ilość traconych włosków spadnie, by mógł zbudować gęstą sierść chroniącą przed zimnem.

Jakie prasy psów linieją najsilniej?

Nie każdy pies linieje tak samo. Bardzo dotkliwe dla właścicieli jest linienie psów z podszerstkiem, czyli dodatkową warstwą krótszej sierści. Wypadający podszerstek to główna przyczyna intensywnego linienia wiosennego. Dotyczy ono np. labradorów lub goldenów. Nie linieją natomiast rasy, które zamiast sierści posiadają włosy, a więc np. yorki czy maltańczyki.

Jak przetrwać psie linienie? 5 sposobów

Linienie psa to proces naturalny i bardzo potrzebny; nie można mu również w żaden sposób zapobiec. Możesz natomiast sprawić, że wypadanie sierści będzie mniej kłopotliwe dla twoich domowników.

1. Czesz psa codziennie

To tak naprawdę najskuteczniejszy sposób na to, by psia sierść nie znajdowała się w legowisku dla psa i wszędzie dookoła. Poświęć kilka minut każdego dnia na staranne wyszczotkowanie psiaka. Przy okazji, zafundujesz swojemu psu duży relaks i sprawdzisz jego skórę pod kątem obecności kleszczy.

Jaki przyrząd do czesania wybrać? To zależy od rodzaju jego sierści.

  • Psy z podszerstkiem najlepiej czesać furminatorem, czyli gęstym metalowym grzebieniem.
  • Pieski z delikatną i cienką sierścią powinny być czesane szczotką typu pudlówka. Ten sam model nada się do delikatnego przeczesania sierści psa po kąpieli.

Pamiętaj o tym, aby starannie dopasować rodzaj szczotki do sierści psa. Jeśli zdecydujesz się na nią powierzchownie, istnieje ryzyko, że pies zamiast chętnie współpracować, zacznie uciekać w popłochu.

2. Kup łatwe w czyszczeniu legowisko dla psa

Legowisko dla psa to miejsce, w którym pies spędza najwięcej czasu, a wraz z nim… jego sierść. To zupełnie normalnie, że właśnie tam będzie jej najwięcej. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup legowiska dla psa, które łatwo się czyści. Powinno być pokryte tapicerską tkaniną, odporną na odkurzanie oraz częste pranie. Nasze legowiska dla psów dodatkowo posiadają ściągane pokrowce poduch, co pozwala dbać o nie jeszcze dokładniej.

Oczywiście, nie musisz prać legowiska dla psa codziennie. W okresie linienia wystarczy je odkurzać lub przeciągnąć po nim specjalną rolką do ubrań.

3. Dieta na zdrową sierść

W okresie linienia, możesz podawać psu produkty wspomagające zdrowie jego sierści. Najlepiej sprawdzą się oleje rybne oraz drożdże piwowarskie, za którymi zwierzaki wręcz przepadają. Dzięki zawartości zdrowych kwasów tłuszczowych oraz witamin z grupy B, te produkty ograniczają utratę sierści, jak również dbają o zdrową skórę czworonoga.

Zadbaj również o to, by zwierzak stale miał dostęp do świeżej wody. Jest ona niezbędna do zdrowej kondycji sierści i sprawniejszego przebiegu procesu linienia.

4. Częstsze kąpiele

W czasie, gdy twój pies mocno linieje, możesz kąpać go nieco częściej niż zwykle. Psi szampon zmyje nie tylko brud, ale pomoże pozbyć się martwego podszerstka zalegającego na skórze. Pamiętaj, aby kąpać psa wyłącznie w środkach do tego przeznaczonych. Ludzkie kosmetyki mogą mu zaszkodzić.

  • Na rynku można znaleźć również specjalne odżywki do psiej sierści. Nie sprawią one co prawda, że pies będzie liniał wolniej, natomiast jego sierść stanie się miękka i błyszcząca.
  • Pamiętaj, aby nie suszyć suszarką psiej sierści po kąpieli. Po pierwsze, może ją to osłabić, a po drugie – zwierzak może spłoszyć się dźwiękiem urządzenia.

5. Częstsze zabawy na zewnątrz

Gdy częściej będziesz pozwalać zwierzakowi na wytarzanie się w trawie, mniej wypadającej sierści znajdzie się w twoim domu. Zadbaj również o sporą dawkę aktywności na świeżym powietrzu, w trakcie której zwierzak będzie mógł skakać i biegać. Dzięki temu, zgubi więcej sierści poza domem.

Linienie psa to nie koniec świata!

Jak widzisz, istnieją metody, aby przerwać okres linienia w mniejszym stresie. Dobre legowisko dla psa, zdrowa dieta, aktywność, kąpiele oraz częste czesanie znacznie zminimalizują ten problem.