Aktywny fizycznie człowiek najczęściej dobiera dla siebie aktywnego psa. Po co? Aby móc trenować razem. Nic tak nie buduje więzi pomiędzy człowiekiem i psem, jak wspólny czas spędzony na ulubionej aktywności. Co można robić z psem, aby zadbać o wspólną formę i kondycję, a jednocześnie dobrze się bawić?

Sporty całoroczne

Dogtrekking to chyba jedna z najpopularniejszych form aktywności na świeżym powietrzu. To nic innego jak długa wędrówka z psem. Najczęściej trasy dogtrekkingowe liczą po kilkanaście kilometrów. Są idealnym wprowadzeniem do takiej dyscypliny sporu jak canicross. Od jakiegoś czasu canicross to już oficjalna dyscyplina sportowa, która polega na bieganiu z psem. Pies podczas biegu przypięty jest do pasa maszera na linie z amortyzatorem.

Tempo biegu nadaje pies, który biegnie z przodu i pomaga człowiekowi. A kiedy człowiek od biegania woli rower, to wówczas można przerzucić się na inną formę aktywności, jaką jest bikejoring. Tutaj cała zabawa polega na tym, że pies na linie z amortyzatorem ciągnie rower opiekuna. Człowiek męczy się znacznie mniej, za to pies ma idealną okazję do tego, by popracować i wybiegać się. Wszystkie te sporty można uprawiać właściwie przez cały rok.

Sporty zimowe

Trochę gorzej sytuacja wygląda podczas śnieżnej zimy. Wtedy można zainteresować się psimi zaprzęgami. Psy biegną przypięte do sań zaprzęgowych, ciągnąc je razem z człowiekiem. To idealna dyscyplina dla psów rasy husky czy malamut. Zimą można zdecydować się również na skijoring. To nic innego jak ciągnięcie narciarza przez psa – również na linie z amortyzatorem przypiętym do pasa maszera.

Sporty tylko dla psa

Są też i takie sporty, w których całą aktywność przejmuje pies, a człowiek pełni w nich bardzo ważną rolę. To np. agility. Zabawa polega na prowadzeniu psa przez tor przeszkód komendami głosowymi i ruchowymi. Pies bezbłędnie musi pokonać przeszkody w jak najszybszym czasie. Po drodze mija m.in. palisadę, stacjonatę, tunel czy slalom. Warto też zainteresować się dogfrisbee. Ten sport polega na rzucaniu psu dysku frisbee, który ma za zadanie złapać go i przynieść. Ostatnio coraz częściej popularny jest również obedience. To nic innego jak posłuszeństwo, czyli nauka poprzez zabawę, która wymaga bardzo dobrego kontaktu człowieka z psem.

Bez względu na to, jaką dyscyplinę sportu wybierzemy dla siebie i psa ważne jest, aby dopasować ją do predyspozycji naszego czworonoga. Nie bez znaczenia jest też regeneracja. Po intensywnym treningu nasz pupil powinien odpocząć w swoim ulubionym kącie, np. w legowisku dla psa.