Kleszcze to owady, które stanowią dla nas spore zagrożenie: roznoszą bowiem groźne choroby, takie jak borelioza. Każdy właściciel psów powinien jednak wiedzieć, że małe pasożyty nie są groźne wyłącznie dla ludzi. Kontakt kleszcza z psem może skutkować babeszjozą – chorobą pasożytniczą. Sprawdź, jak uchronić przed nią swojego czworonoga, a także jak rozpoznać jej pierwsze objawy.

Mały, ledwie zauważalny, a zarazem śmiertelnie groźny. Mowa o kleszczu – pasożycie, którego każdego lata obawia się mnóstwo osób. Pamiętaj, że ten owad żywi się krwią zwierząt stałocieplnych, a więc również psów. Dowiedz się, jakie ryzyko wiąże się z atakiem kleszcza i jak uchronić przed nim swojego pupila!

Kleszcze – zmora lasów i nie tylko

Kleszcze to owady z rodziny pajęczaków, które żywią się krwią zwierząt. Ich największą aktywność można zauważyć w okresie od maja do października. Choć niegdyś spotykane były niemal wyłącznie w lasach i na łąkach, dziś można natknąć się na nie nawet w miastach. Owady coraz częściej występują w parkach, a nawet przydomowych ogrodach. Jako, że są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych, stopniowo przyzwyczajają się do życia w trudnych warunkach.

Tych małych insektów nie można lekceważyć ze względu na groźne powikłania, jakie wiążą się z ich ukąszeniami. Kleszcze przenoszą szereg chorób, w tym również i tych, które niepoddane leczeniu okazują się śmiertelne.

Czym jest babeszjoza?

Babeszjoza to choroba wywoływana przez pierwotniaka Babesia canis, przenoszonego przed kleszcze. Gdy owad kąsa zwierzaka, wprowadza drobnoustroje do jego krwiobiegu. Babesia canis bardzo szybko rozwija się w komórkach psiego organizmu, atakując m.i n. czerwone krwinki.

Czym grozi infekcja babeszjozą?

Babeszjoza u psa może mieć przebieg praktycznie bezobjawowy, jak również bardzo gwałtowny. W każdym wypadku, nieleczona choroba wyniszcza organizm zwierzęcia, atakując kolejne organy wewnętrzne, w tym nerki, serce oraz mózg. Jeśli zostanie zdiagnozowana w zaawansowanym stadium, może wiązać się nawet ze śmiercią zwierzęcia.

Jak objawia się babeszjoza?

Typowe objawy babeszjozy to zmęczenie, apatia oraz ospałość. Zarażony zwierzak cały czas spędza w legowisku dla psa, nie ma ochoty na spacery i zabawy. Ponadto, alarmującym symptomem jest bardzo wysoka gorączka. Często występują również utrata apetytu, biegunka, krwiomocz. Badania krwi psa zarażonego babeszjozą bardzo często wskazują na rozwój ostrej anemii.

Jeśli zauważysz u swojego psa powyższe objawy, a na dodatek kilka dni wcześniej wyjąłeś z jego skóry kleszcza, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Wcześnie wykryta babeszjoza jest uleczalna; terapia polega na podawaniu psu antybiotyków.

Babeszjoza – jak ochronić przed nią psa?

Nie sposób zniechęcić psa do hasania w krzakach i zaroślach podczas spaceru. Kleszcze zagrażają mu nawet w przydomowym ogródku. Jak więc zmniejszyć ryzyko ataku kleszcza do minimum? Proste zasady pomogą uchronić psa przed kleszczami, a tym samym oszczędzić mu śmiertelnie niebezpiecznej infekcji.

Stosuj preparaty odstraszające kleszcze

Weterynaryjne środki na kleszcze to podstawa ochrony psa przed groźnymi insektami. W okresie od wiosny do jesieni, a więc w czasie największej aktywności kleszczy, przed spacerami po parkach i lasach psa należy spryskiwać przeznaczonymi do tego preparatami. Wygodniejszą alternatywą będzie obroża nasączona środkiem odstraszającym owady. Jej atutem jest to, że dodatkowo chroni zwierzę przed pchłami oraz komarami.

Sprawdzaj legowisko dla psa

Po każdym spacerze dokładnie przejrzyj skórę zwierzaka, zwłaszcza w tak newralgicznych punktach jak łapy, okolice za uszami, brzuch i pachwiny. Ponadto, regularnie sprzątaj legowisko dla psa i sprawdzaj, czy zwierzak nie przyniósł kleszczy do domu na swojej sierści. Te pajęczaki są wyjątkowo wytrzymałe – czasem długimi godzinami chodzą po sierści zwierzęcia, aby znaleźć najbardziej dogodne miejsce do żerowania.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M różowy

Dużym ułatwieniem w ochronie psa przed kleszczami jest rozbieralne legowisko dla psa, posiadające pokrowiec z zamkiem błyskawicznym. Wystarczy zdjąć poszycie, aby dokładnie wytrzepać je i wyprać, a jednocześnie zyskać pewność, że żaden kleszcz nie zadomowił się w posłaniu dla pieska.

Suplementy przeciw kleszczom

Kolejnym sposobem na ochronę psa przed babeszjozą przenoszoną przez kleszcze jest podawanie zwierzęciu specjalnych tabletek, które wpływają na zapach skóry, a tym samym odstraszają owady. Pamiętaj, że takie środki należy serwować psu wyłącznie pod kontrolą weterynarza.

Nie zapominaj, że również i latem należy dbać o odporność psiego organizmu. Zdrowy pies zareaguje łagodniej na potencjalne zarażenie babeszjozą, a także o wiele lepiej zniesie leczenie. Zadbaj o zbilansowaną dietę zwierzaka i urozmaicaj ją o dobre suplementy, takie jak oleje rybne.

Babeszjozy można uniknąć

Jak widzisz, kilka prostych nawyków pomoże zmniejszyć ryzyko ukąszenia kleszcza, a jednocześnie zarażenia psa groźną babeszjozą. Pamiętaj, że odstraszanie owadów jest o wiele prostsze niż leczenie tej podstępnej, niebezpiecznej choroby.