Do przychodni weterynaryjnej, do odległego parku, do lasu czy na wakacyjny wyjazd – często nie mając samochodu lub nie mogąc go użyć musimy skorzystać z komunikacji publicznej. Podróżowanie z psem publicznymi środkami transportu jest mniej wygodne, ale też możliwe.

Autobus i tramwaj

W miastach najczęściej przemieszczamy się autobusem lub tramwajem. W większości miast przewóz zwierząt w komunikacji miejskiej wygląda podobnie, a regulują to wewnętrzne przepisy danego przewoźnika. Z najważniejszych kwestii dot. podróżowania z psem komunikacją publiczną jest trzymanie go na smyczy i w założonym kagańcu. Niejednokrotnie zdarza się, że kierowcy autobusów wypraszają pasażerów, którzy podróżują z czworonogiem bez kagańca, bo zgodnie z przepisami nawet najmniejszy i najmilszy piesek musi mieć ze sobą taki gadżet. Pies też nie powinien być agresywny.

Trzeba również pamiętać, że nasz pies nie może być pasażerem na gapę i należy dla niego kupić bilet na przejazd. Poza tym psa nie można umieszczać na miejscach przeznaczonych do siedzenia. Psom kanapowcom trudno będzie się z tym pogodzić, ale niestety takie są wymogi. Małe pieski lub kotki można przewozić w specjalnych transporterach lub koszach. Bez względu na to z jakim jedziemy zwierzakiem, to musimy mieć przy sobie jego dokumenty zaświadczające o ważnych szczepieniach, szczególnie obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Z psami w komunikacji publicznej mogą podróżować również osoby niepełnosprawne, a psy asystujące muszą mieć założoną uprząż. Decydując się na podróż z psem autobusem lub tramwajem musimy być świadomi, że ponosimy pełną odpowiedzialność za ewentualne szkody, zniszczenia czy zanieczyszczenia, które bierzemy na siebie.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • dsc 6626 1 scaled
    Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS szary animal
  • dsc 6604 1 scaled
    Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar S różowy animal
  • dsc 6604 1 scaled
    Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS różowy animal

Pies, który jeździ koleją

Naszych czworonożnych przyjaciół możemy też przewozić w komunikacji szynowej. W pociągach również jesteśmy odpowiedzialni za swoje zwierzęta i musimy zapewnić im komfortowe warunki podróży. Trzeba pamiętać, że psy nie mogą przebywać na siedzeniach, w wagonach gastronomicznych czy korzystać z łóżek w wagonie. Jeśli przewozimy małe zwierzęta w transporterach, to wówczas możemy je trzymać na kolanach.

Trzeba także pamiętać o bilecie dla psa, o czym najlepiej wspomnieć w kasie. Bezpośrednio u konduktora opłata za przewóz psa będzie kosztowała więcej. Może zdarzyć się tak, że inni pasażerowie, z którymi pojedziemy w przedziale nie zgodzą się na obecność psa.

Wówczas zajmujemy to miejsce, które wskazuje pracownik pociągu. W pociągu również musimy zadbać o czystość po naszym psie, a jeśli wybieramy się w kilkugodzinną podróż, to warto pomyśleć o przesiadkach, podczas których pies załatwi swoje potrzeby fizjologiczne.

Samolot

Linie lotnicze również umożliwiają przewóz zwierząt, ale nie wszystkie. Niektóre nie godzą się na to wcale, a każdy przewoźnik ma swoje ustalone zasady. Najczęściej jednak małe psy podróżują razem z właścicielem na pokładzie, a duże transportowane są w luku bagażowym. Te zasady nie dotyczą tylko psów asystujących. Zanim zdecydujemy się na lot z czworonożnym przyjacielem warto zorientować się jakie zasady obowiązują w linii lotniczej, z którą planujemy podróż. Wybierając się w zagraniczne wojaże trzeba też pamiętać o paszporcie dla psa i szczepieniach wymaganych przez dany kraj.

Samochodem najlepiej

W podróży z psem chyba jednak najlepiej sprawdza się samochód. Pies może podróżować komfortowo na tylnej kanapie, w legowisku dla psa lub na ulubionej poduszce, odpowiednio przypięty pasami. Bez stresu, bez kagańca i bez kontaktu z obcymi pasażerami. A przede wszystkim bez uzależnienia od godzin odjazdu, odpraw na lotnisku itp.