Czy wiesz, że sierść Twojego psa to odzwierciedlenie stanu jego zdrowia? Jeśli prezentuje się imponująco, możesz być z siebie dumny – to zasługa dobrego karmienia i starannej pielęgnacji. Warto pamiętać, że metody dbania o psie „ubranie” mogą się różnić w zależności od rasy. Podpowiadamy, co zrobić, aby sierść Twojego przyjaciela zawsze wyglądała zdrowo i estetycznie.

Sierść – barometr psiego zdrowia

Aby na pierwszy rzut oka móc określić, czy pies cieszy się dobrym zdrowiem, wystarczy przyjrzeć się jego sierści. Jeśli jest lśniąca i miękka oznacza to, że zwierzak jest właściwie odżywiony oraz wypielęgnowany. Matowa sierść ze skłonnością do nadmiernego wypadania może być oznaką nie tylko kłopotów pielęgnacyjnych, ale również zdrowotnych.

Jeśli wygląd sierści Twojego pupila Cię niepokoi, a w legowisku dla psa znajdujesz coraz większe oznaki linienia, warto zabrać zwierzaka do weterynarza, który wykona podstawowe badania. Zwierzę może borykać się np. z niedoborami pokarmowymi, które należy prędko uzupełnić.

Oczywiście, skłonność do pozostawiania sierści w legowisku i innych miejscach może być po prostu specyficzną cechą rasy. Niektóre psy gubią sierść na potęgę i trudno temu zaradzić. Pomimo to warto wiedzieć, jak właściwie ją pielęgnować, by zawsze wyglądała estetycznie.

Psie SPA w domowym zaciszu

Uspokajamy – nie zawsze zły wygląd sierści świadczy o problemach zdrowotnych! Czasem wynika on po prostu z nieprawidłowej pielęgnacji zwierzaka. Dotyczy to głównie psów rasowych z długą, wymagającą sierścią. Właściciele czworonogów nie zawsze wiedzą, jak właściwie się nią zajmować.

Przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak troszczyć się o sierść swojego zwierzaka. W zależności od jej typu i długości, metody pielęgnacyjne będą się od siebie różnić.

Jak dbać o długą i kręconą sierść?

Zacznijmy od najtrudniejszego wariantu, a więc długiej sierści ze skłonnością do kręcenia. Może ona prezentować się naprawdę zachwycająco pod warunkiem, że poświęcasz pielęgnacji psa dużo czasu. O czym warto pamiętać?

  • Kąp psa często oraz regularnie, używając delikatnych szamponów przeznaczonych dla zwierzaków.

  • Po każdym myciu rozczesuj sierść za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami. Alternatywą może być specjalna rękawica z ząbkami, którą należy przegłaskać psa po kąpieli.

  • Regularnie przycinaj sierść zwierzaka – wtedy nie powinna się plątać.

Czworonogi z kręconą sierścią nie linieją intensywnie, dlatego nie musisz zanadto przejmować się czyszczeniem legowiska dla psa. Od czasu do czasu będziesz znajdować w nim pojedyncze włosy.

Pielęgnacja psa z gładką, długą sierścią

Jeśli Twój zwierzak ma jedwabistą, prostą i długą sierść, dobierz bardzo delikatny przyrząd do czesania – najlepiej grzebień z miękko zakończonymi ząbkami. Podczas mycia psa, skup się szczególnie na okolicach uszu oraz pachwin.

Krótkowłose psy – jak o nie dbać?

Najłatwiejsze zadanie czeka na właścicieli psów z krótką sierścią. Takie zwierzaki nie wymagają starannego szczotkowania, a jedynie regularnych kąpieli z użyciem odpowiednich środków. Jednak uwaga – sierść krótka miewa większą tendencję do wypadania, dlatego musisz przygotować się na częstsze czyszczenie legowiska dla psa. Z tego względu warto wybrać model, który łatwo można utrzymać w czystości. Nasze posłania szyjemy z materiału tapicerskiego, który w prosty sposób odkurzysz z sierści i wypierzesz w pralce.

Szampon dla psa – jaki wybrać?

Pamiętaj, że pies nie powinien być kąpany w szamponie dla ludzi. Psia skóra i sierść mają zupełnie inne wymagania – ludzkie kosmetyki mogą im zaszkodzić! Swojego pupila zawsze myj stosując dobrej jakości środki dedykowane zwierzętom.

Obecnie wybór psich szamponów jest na tyle szeroki, że możesz zdecydować się zarówno na podstawową wersję, jak i szampon z odżywką pielęgnującą sierść. W okresie wiosenno-letnim warto wybrać szampon odstraszający pasożyty – komary, pchły oraz kleszcze.

Jeśli Twój pies boryka się z problemami dermatologicznymi, takimi jak łojotokowe zapalenie skóry, wybór szamponu skonsultuj z weterynarzem. Wówczas konieczne będzie sięgnięcie po specjalistyczne środki lecznicze, zawierające np. biotynę. Niektóre szampony dla psów zawierają składniki regenerujące, które sprawdzą się w przypadku podrażnionej lub suchej skóry.

Jak kąpać szczeniaka?

Nie zapominajmy, że małe psy również wymagają regularnej pielęgnacji! Szczenięta należy kąpać w delikatnych środkach przeznaczonych dla najmniejszych psów. Podczas mycia ostrożnie obchodź się z okolicami główki – oczy i uszy szczeniaka są bardzo wrażliwe oraz podatne na infekcje.

Dieta na zdrową i piękną sierść

Na sam koniec warto przypomnieć, jak istotną rolę w pielęgnacji sierści odgrywa psia dieta. Powinna być bogata w mikroelementy i minerały, pochodzące z dobrej jakości karmy suchej oraz mokrej. Świetne rezultaty zapewnia również żywienie BARF, wykorzystujące świeże mięso dobrej jakości.

Ponadto pamiętaj, że Twój pies musi mieć stały dostęp do świeżej wody – ona również jest bardzo ważna dla zdrowia skóry oraz sierści.