Zamiast wypoczywać w legowisku dla psa, Twój pupil wykazuje niespożyte pokłady energii. Nie chce spać, nie potrafi się skoncentrować, a czasem sprawia wrażenie nieobecnego. Uwaga – to może być ADHD. Dowiedz się, jak rozpoznać nadpobudliwość psychoruchową u zwierzaka i jak ją leczyć.

ADHD to schorzenie, które kojarzone jest przede wszystkim z dziećmi. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko ludzie mogą go doświadczać. Nadpobudliwość psychoruchowa bardzo często dotyczy również zwierząt domowych, w tym psów.

ADHD u psa – objawy

Niestety, ADHD u psów jest diagnozowane bardzo rzadko ze względu na to, że ich właściciele nie dostrzegają symptomów lub przypisują je psiemu charakterowi. Jakie sygnały powinny Cię zaniepokoić?

  • Pies cały czas biega, skacze, nie potrafi usiedzieć w miejscu. Sprawia wrażenie, jakby nigdy się nie męczył

  • Nieustanna chęć zabawy i uwagi ze strony właściciela

  • Problemy ze snem, brak zainteresowania legowiskiem dla psa

  • Brak koncentracji

  • Nieposłuszeństwo

Powyższe objawy można przypisać wielu psom, prawda? Większość z nich uznawanych jest za niesforne, niegrzeczne, źle wychowane. Tymczasem, przyczyna problemu może tkwić głębiej.

Przyczyny ADHD u psów

Nadpobudliwość psychoruchowa u psa może mieć różne źródła. Dowiedz się, co może stać za niepokojącym zachowaniem Twojego przyjaciela.

1. Genetyka

Tak samo, jak ludzie, psy mogą dziedziczyć skłonność do schorzeń układu nerwowego. ADHD, jeśli jest diagnozowane, to zazwyczaj u psów dojrzałych. Choć typowe symptomy nadpobudliwości wykazują już szczenięta, ludzie wiążą je z ich młodym wiekiem.

2. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy

Pies z objawami ADHD powinien zostać zbadany pod kątem niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Jego zachowanie może być skutkiem niedoboru lub nadmiaru hormonów.

3. Problemy z socjalizacją

Udowodniono, że ADHD dotyczy głównie psów zbyt wcześnie odstawionych od matki. Pamiętaj, że szczenię powinno spędzić z nią co najmniej 3 pierwsze miesiące życia. Dopiero potem będzie gotowe do zamieszkania w nowej rodzinie. W przeciwnym wypadku pies może wykazywać zachowania lękliwe i agresywne, co przyczyni się do zaburzeń psychoruchowych.

4. Błędy wychowawcze właściciela

Nie można bagatelizować roli pana. Pies, który od małego nie doświadczał żadnej jakiejkolwiek tresury, utrwali w sobie nawyki, które mogą okazać się uciążliwe. Nie zapominaj, że pies powinien być oswajany z zasadami współżycia z domownikami i obcymi już od szczenięctwa.

Jak radzić sobie z ADHD u psa?

ADHD u psów różni się od ludzkich problemu tym, że nie od razu musi być leczone farmakologicznie. Wręcz przeciwnie – najważniejszą rolę odgrywa tu zmiana trybu życia zwierzęcia. Twoja w tym głowa, by ją zorganizować.

Codzienne, długie spacery i zabawy

Twojego psa roznosi po kątach? Biega po domu i nie może usiedzieć w miejscu? Najprostszym wyjściem z sytuacji będzie „wybieganie” się. Codziennie zabieraj psa na co najmniej kilkunastominutowe spacery. Krótkie wyjście na trawkę przed blok nie wystarczy! Pozwól poczuć psu przestrzeń i wolność, a spożytkuje nadmiar energii w o wiele mniej denerwujący sposób.

Aby jeszcze bardziej zaangażować zwierzaka do aktywności, zorganizuj dla niego agility lub flyball – te proste zabawy możesz zaplanować na zwykłej polanie w parku. Dzięki nim Twój pies nie tylko zmęczy się, ale i podreperuje swoją kondycję.

Psie zabawki

Psy z ADHD mają skłonność do niszczenia domowych przedmiotów. Aby tego uniknąć, musisz proponować swojemu zwierzakowi zabawki, które nadają się do długiego podgryzania. Wszelkie gryzaki i kosteczki będą mile widziane.

Nosework – to działa!

Nos to najpotężniejszy psi narząd. Gdy pies go używa, bardzo się męczy, dlatego zwierzaka z ADHD warto zachęcać do noseworku – zabaw wykorzystujących zmysł powonienia. Przygotuj matę węchową (do tego wystarczy ci stara wycieraczka do butów oraz materiałowe ścierki), w której ukryjesz przysmaki. Gwarantujemy, że to zajmie Twojego psa na dłuższy czas.

Nosework świetnie wpływa na psią koncentrację, dlatego jest szczególnie zalecany zwierzakom z problemami psychoruchowymi.

Wygodne legowisko dla psa

Zdrowy sen to podstawa zdrowia układu nerwowego. Psy z ADHD mają problemy z zasypianiem, dlatego należy zapewnić im maksymalnie wygodne legowiska. Posłanie powinno być duże oraz odpowiednio miękkie.

Aby zwierzak nie zniszczył legowiska dla psa zębami lub pazurami, wybierz model pokryty grubą tkaniną tapicerską. Takie legowisko dla psa zniesie naprawdę wiele.

Pamiętaj, że psie posłanie powinno być ustawione w spokojnym, ustronnym miejscu, sprzyjającym psim drzemkom.

Kiedy udać się do weterynarza?

Jeśli pomimo wprowadzenia zmian do codziennego życia zwierzaka problem z nadpobudliwym zachowaniem nie ustaje, warto zasięgnąć porady weterynarza. Być może konieczne okażą się specjalistyczne badania, np. poziomu hormonów. Taka konieczność nie występuje jednak często – zazwyczaj pomoc właściciela pozwala psu z ADHD na opanowanie nadmiaru energii.