Wiosna to zdecydowanie ulubiona pora roku każdego psa. Po wielu miesiącach zimna i przebywania w legowisku dla psa, nadchodzą ciepłe i długie dni. A wraz z nimi… alergie. Czy wiesz, że twój zwierzak również może cierpieć z powodu sezonowego pylenia roślin? Sprawdź, jak rozpoznać objawy uczulenia i jak sobie z nimi radzić!

Alergia na pyłki roślin – nie tylko u ludzi!

Jeśli sam jesteś alergikiem to doskonale wiesz, w czym rzecz. Katar, kichanie i łzawiące oczy skutecznie odbierają radość z wiosny. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że psy także mogą cierpieć z powodu wiosennego pylenia. Objawy alergii u psów są jednak zgoła inne! Dowiedz się, jak je rozpoznać i szybko pomóc swojemu przyjacielowi.

Objaw alergii na pyłki u psa

Symptomami uczulenia u psa są przede wszystkim zmiany skórne – zaczerwienienia i różnego rodzaju wysypki. Zwierzak zaczyna się intensywnie drapać, a nawet do krwi wygryzać rany. Zdiagnozowanie alergii może być trudne zwłaszcza u psów, które maja długą sierść, ponieważ w ich przypadku zmiany skórne nie są tak łatwo zauważalne. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej pojawiają się na łapach, w pachwinach oraz na kufie. Długotrwała alergia u psa może wiązać się nawet z miejscową utratą sierści.

U około 20% uczulonych psów dochodzi również do bardziej charakterystycznych objawów alergii, a mianowicie łzawienia i zaczerwienienia oczu oraz infekcji uszu. Bardzo rzadko dochodzi również do wystąpienia wodnistej wydzieliny z nosa. Pies-alergik może częściej niż zwykle kichać.

Co uczula twojego psa?

Na co może być uczulony pies? Cóż, podobnie jak człowiek, na całe mnóstwo rzeczy. Pylące wiosną drzewa i trawy to wbrew pozorom bardzo częste alergeny. Zwierzak może reagować na nie poprzez wdychanie pyłków oraz ocieranie się o rośliny, na przykład podczas spaceru. Zdarza się, że na zwierzaka alergeny przenosi również człowiek, chociażby poprzez zwykłe pogłaskanie po grzbiecie.

Diagnozowanie alergii u psa

Aby znaleźć winowajcę psiej alergii, niezbędna będzie konsultacja z weterynarzem, który przeprowadzi wywiad oraz testy uczuleniowe – skórne lub z krwi. Specjalista wykluczy również zakażenie pasożytami oraz obecność pcheł.

Psom można podawać specjalne leki antyhistaminowe, które zmniejszają reakcje na alergeny występujące w okresie pylenia. Ważne jest również wyleczenie infekcji, które powstały wskutek alergii w obszarach oczu, uszu oraz skóry. Zwierzak powinien zażywać również witaminy, które pomogą przywrócić mu zdrową sierść oraz skórę, jak również wzmocnić układ odpornościowy. W tej roli świetnie sprawdzają się np. oleje rybne.

Jak pomóc psiemu alergikowi?

Jako właściciel psa z alergią powinieneś zadbać o to, by okres pylenia był dla niego jak najmniej uciążliwy. Co możesz zrobić? Oto 5 skutecznych sposobów!

1. Kup odpowiednie legowisko dla psa!

Legowisko dla psa to miejsce, w którym spędza on sporo czasu. Jeśli jest wykonane z marnej jakości materiałów, może być trudno wyczyścić je z alergenów, które mimowolnie przedostają się do twojego domu. Najlepszym wyborem będzie legowisko dla psa antyalergiczne, odporne nie tylko na rozwój roztoczy, grzybów i pleśni, ale także bardzo łatwe w odkurzaniu i praniu.

Legowiska dla psów Beds4Dogs są projektowane i tworzone z myślą o każdym psie, jednak przede wszystkim – o psim alergiku. Wypełnienie z kulki silikonowej nie pozwala żadnym drobnoustrojom rozwijać się wewnątrz posłania, a tkanina tapicerska bardzo łatwo poddaje się czyszczeniu.

2. Czyść legowisko dla psa. Regularnie!

Wielu właścicieli psów zapomina o częstym czyszczeniu legowiska, co jest dużym błędem. Cykliczne odkurzanie posłania dla psa pozbawi je niewidocznych gołym okiem alergenów, które mu szkodzą. Na szczęście, nasze legowiska dla psów mają zdejmowane pokrowce, co pozwala bardzo dokładnie je wyprać.

Jak często prać legowisko dla psa? W okresie wiosenno-letnim, warto robić to co najmniej raz w miesiącu. Jeśli pies zabrudzi posłanie, na przykład po powrocie ze spaceru w deszczu, oczywiście można robić to częściej.

3. Unikaj długich spacerów w godzinach porannych

Bardzo wiele roślin wzmaga pylenie nocą i wczesnym rankiem. Jeśli to możliwe, unikajcie długich spacerów w tych porach. Na dłuższą zabawę w parku lepiej wybrać się najwcześniej w okolicach południa.

4. Myj psie łapki po powrocie do domu

Po każdym spacerze dokładnie oczyść łapy zwierzęcia, co zapobiegnie naniesieniu resztek trawy oraz pyłków do legowiska dla psa.

5. Ostrożnie z kąpielami!

Mogłoby się wydawać, że częste kąpanie psa jest wskazane w okresie pylenia. Weterynarze alarmują jednak – nie powinno się robić tego częściej niż raz w tygodniu. Częstsze mycie psa może uszkodzić naturalną barierę ochronną skóry i sprawić, że będzie bardziej podatny na alergeny.

Wygraj z psią alergią!

Dobre legowisko dla psa, odpowiednie pory spacerów i właściwa higiena – te drobne zmiany mogą pomóc twojemu psu znieść okres pylenia znacznie łagodniej. Zacznij od podarowania mu antyalergicznego posłania dla psa. Cieszcie się wiosną!