Wybiegi dla psów w dużych miastach stają się coraz bardziej popularne. Z roku na rok przybywa nowych tego typu obiektów, bo czasem to jedyna możliwość wybiegania psa w betonowej dżungli. Tak jak wszystko inne wybiegi dla psów mają swoich zwolenników i przeciwników. Jednak nie wszyscy mają psy, które lubią z nich korzystać. Jeśli już chodzimy z psem na wybieg, to powinniśmy bezwzględnie przestrzegać panujących tam zasad i pamiętać o zwyczajach obowiązujących wśród psów i ich właścicieli.

Przed wejściem na wybieg

Najczęściej przed każdym wejściem na wybieg widnieje regulamin korzystania z obiektu, z którym powinniśmy się zapoznać. To ogólne punkty dot. porządku i bezpieczeństwa. Oprócz tego są jeszcze niepisane zasady, o których każdy właściciel psa wiedzieć powinien. Wybierając się na wybieg dla psów należy zadbać wcześniej o spacer z psem. Nie powinno się podjeżdżać samochodem pod samo wejście i wpuszczać psa prosto za ogrodzenie.

Pies wcześniej musi rozładować swoje emocje, spokojnie załatwić potrzeby fizjologiczne i dopiero może wejść bawić się z innymi psami. Nie każdy jednak pamięta o tej zasadzie. Kiedy wchodzimy na wybieg i widzimy inne psy, to koniecznie trzeba ocenić czy nasz pies będzie dobrze czuł się w ich towarzystwie.

Warto również poprosić właścicieli innych psów, aby odwołali swoje czworonogi spod bramki i pozwolili nam spokojnie wejść. Zanim wejdziemy powinniśmy zdjąć psu kolczatkę, jeśli w takiej chodzi. Kolcami może zrobić krzywdę sobie lub poranić inne psy w zabawie.

Na wybiegu

Kiedy jesteśmy już na wybiegu to cały czas powinniśmy obserwować naszego psa. Siedzenie na ławce z telefonem nie jest właściwą opieką nad psem. Trzeba obserwować zachowania psa, co jakiś czas odwoływać go z bawiącej się grupy i przede wszystkim reagować, gdy nasz pies jest natarczywy w stosunku do innych lub gdy inne psy wykazują takie zachowania wobec naszego czworonożnego przyjaciela. Na wybiegu nie powinno trzymać się psa na smyczy, gdyż obiekt służy do swobodnego biegania.

Sprzątamy!

Na wybiegu może zdarzyć się naszemu psu załatwić. Sprzątanie po psie jest obowiązkowe i należy to zrobić niezwłocznie. Wybiegi wyposażone są w kosze oraz kosze na psie odchody. W niektórych obiektach są dostępne woreczki. Jeśli nie mamy swojego worka, to możemy poprosić innych. W takiej sytuacji każdy chętnie podzieli się woreczkiem.

Nie prowokujemy

Na wybiegu nie powinno dokarmiać się psów, a także przynosić ulubionych zabawek. Ciastka lub zabawka mogą stać się przyczyną konfliktów. Zazdrość wśród psów może doprowadzić do sprzeczek, których wszyscy woleliby uniknąć. Należy o tym pamiętać już przed wejściem.

Bezpieczeństwo

Wybiegi są przede wszystkim dla psów o czym często zapominamy wprowadzając tam rowery czy wózki. To urządzenia, które mogą być niebezpieczne dla biegających pupili. Trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie wprowadzając na wybieg dziecko, które rozpędzony pies może np. przewrócić. Warto też mieć na uwadze fakt, że wybieg dla psów to nie plac zabaw dla dzieci i zamontowane tam urządzenia służą do ćwiczeń z psami, a nie do rozrywek naszych pociech. Po zabawie na wybiegu pies powinien wyciszyć się i zregenerować siły w ulubionym legowisku.