W sklepie internetowym Beds4Dogs oferujemy legowiska dla psów-alergików, ale dzisiaj postanowiliśmy się zająć nieco innym problemem. Coraz więcej osób cierpi na uczulenie na sierść i zaleca się im, by po prostu nie decydowały się na opiekę nad psem. Co jednak zrobić, gdy jesteśmy alergikami, ale marzymy o własnym pupilu?

Rasy psów dla alergików – co warto wiedzieć?

Na początku warto podkreślić na czym dokładnie polega uczulenie wywoływane przez psy. Zapewne słyszeliście opinie, że bezpieczniejsze dla alergików są rasy, które mają włosy zamiast sierści. Jak się jednak okazuje, sama sierść nie jest głównym alergenem. Za reakcje alergiczne u ludzi odpowiadają przede wszystkim złuszczony naskórek i obecna w psiej ślinie albumina osoczowa.

Dlaczego w takim razie mówimy o uczuleniu na sierść psa? Prawdopodobnie dlatego, że to tam najczęściej zbierają się alergeny – pod sierścią złuszcza się naskórek, a albumina osoczowa pozostaje na jej powierzchni po wylizywaniu. Reakcje alergiczne wywołuje więc kontakt z psią sierścią, ale sama sierść nie jest przyczyną uczulenia.

Alergen obecny w naskórku i ślinie oznacza się symbolem Can f1. Badania naukowe nie potwierdziły jednak, by niektóre rasy miały niższą zawartość tego alergenu. Zawartość Can f1 nie jest także zależna od gospodarki hormonalnej (tzn. tego czy pies był wykastrowany czy nie), rozmiaru pupila, jego wieku czy długości sierści.

Co ciekawe, podczas badań zauważono, że w niektórych przypadkach zawartość Can f1 może być wyższa. Silniejsze reakcje alergiczne mogą wywoływać:

  • samce,
  • osobniki, które mają zmiany skórne związane z wydzielaniem nadmiernej ilości łoju.

Rasy psów dla alergików – którą wybrać?

Co zrobić w takim razie? Jak już wiecie, badania nie wskazują różnic w zawartości alergenów w zależności od rasy psa. Nie stwierdzono także, by obecność Can f1 była mniejsza w tych domach, w których mieszkają tzw. rasy „hipoalergiczne”.

Amerykańskie Towarzystwo Kynologiczne opublikowało jednak swoją listę ras, które są najbezpieczniejsze dla alergików. Do tych ras psów zaliczono: Bedlington terriera, Bichon Frise, grzywacza chińskiego, Irish Soft Coated Wheaten terriera, irlandzkiego spaniela wodnego, Kerry Blue terriera, maltańczyka, nagiego psa meksykańskiego, pudla i sznaucera.

Niektóre źródła podają także zestawienie tych ras, których alergicy powinni unikać. Zaliczono do nich m.in. jamniki, cocker spaniele, dobermany, setery irlandzkie i owczarki niemieckie.

Rasy psów dla alergików – ważne informacje

W tym miejscu warto jednak podkreślić, że według badań różnice w zawartości Can f1 mogą być ogromne nawet w obrębie jednej rasy. Oznacza to, że jeden buldog francuski będzie wywoływał silne uczulenie, podczas gdy drugi będzie całkowicie bezpieczny dla alergika.

Musimy jednak zauważyć, że psy zaliczamy do najmniej uczulających zwierząt z bliskiego otoczenia człowieka. Reakcje alergiczne na psy odnotowuje się u około 8% populacji. O wiele częstsze są natomiast alergie na świnki morskie, koty, myszy i chomiki.

Jak więc w takim razie wybrać psa dla alergika? Badania wskazują, że lepszą opcją w tym przypadku będą suczki. Jeśli bardzo chcemy mieć własnego pupila, ale jeden z domowników jest alergikiem, oto kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać:

  1. Pies powinien być często kąpany albo przynajmniej przecierany mokrą szmatką.
  2. Bardzo często odkurzamy mieszkanie – w szczególności wtedy, gdy psiak gubi sierść.
  3. Regularnie trzepiemy i pierzemy legowisko psa.
  4. Osoba z alergią unika kontaktu z przedmiotami, na których mogą być alergeny (jak legowisko, obroża czy miski pupila).
  5. Myjemy ręce zawsze po pogłaskaniu czy polizaniu przez psa.