Ogarnia Cię złość, gdy znowu znajdujesz sierść w legowisku dla psa? Musisz wiedzieć, że utrata sierści ma poważne podstawy biologiczne i niestety nie można jej uniknąć. Zamiast tego, możesz wzmacniać sierść swojego pupila i skutecznie ją usuwać. Dowiedz się, dlaczego psy linieją i jak sobie z tym poradzić.

Sierść bywa nazywana psim ubraniem. Istotnie, ma to wiele wspólnego z prawdą, ponieważ chroni ona zwierzaka przed skrajnymi temperaturami. To jednak nie jedyna funkcja sierści – chroni ona zwierzaka przed urazami, bakteriami, a nawet stanowi naturalny feromon przyciągający inne osobniki. U każdego psa pełni ona identyczne role – nawet, jeśli zwierzak jest krótkowłosy.

Niestety, choć konieczna, dla nas – ludzi – bywa częstym utrapieniem. Sierść psa jest bardzo uciążliwa zwłaszcza, gdy w domu przebywają małe dzieci lub alergicy. Co wpływa na jej wypadanie? Jak dbać o mocną sierść i jak czyścić psie legowisko?

Skąd ta sierść w legowisku dla psa?

Dlaczego pies linieje? To pytanie choć raz zadał sobie każdy właściciel czworonoga. Pamiętaj jednak, że ta irytująca skłonność nie jest spowodowana psią złośliwością. Linienie jest uwarunkowane biologicznie.

Każdy pies linieje – niezależnie od rasy. Jedne gubią sierść mniej intensywnie, inne zostawiają po sobie gęste i widoczne kłaczki. Dotyczy to przede wszystkim ras, które mają sierść z tzw. podszerstkiem. Co jest powodem intensywnego linienia? To banalnie proste – pies zrzucając sierść dostosowuje się do panujących wokół warunków naturalnych, a także reaguje na zmiany zachodzące w jego ciele.

Co powoduje linienie? Czynniki zewnętrzne

Wielu właścicieli psów nie wie, że pogoda, a nawet ilość światła determinują to, jak bardzo linieje ich zwierzak. Okazuje się, że na proces utraty sierści bardzo duży wpływ ma dostęp do naturalnego światła. Właśnie dlatego psy intensywniej linieją w okresie jesienno-zimowym, a także wówczas, gdy większość czasu spędzają w domu.

Psy linieją również po zimie, czyli wraz z początkiem okresu wiosennego. W ten sposób zwierzę przygotowuje swoje ciało do cieplejszej aury pogodowej.

Utrata sierści, a stan zdrowia zwierzaka

Gdy znajdujesz sierść w legowisku dla psa bez względu na aktualną porę roku, przyczyny możesz poszukiwać w zażywanych przez psa lekach, problemach hormonalnych, niedostatecznej podaży składników mineralnych oraz witamin. Linienie jest typowym objawem wielu chorób, takich jak niedoczynność tarczycy. Jeśli więc widzisz, że utracie sierści towarzyszą osłabienie, apatia i inne niepokojące objawy, jak najszybciej zabierz swojego pupila do weterynarza, który wykona najważniejsze badania.

Linienie psa w różnych okresach życia

Niektóre naturalne momenty w psim życiu również sprzyjają zwiększonej utracie sierści. Zauważono, że suki bezpośrednio po cieczce gubią o wiele więcej sierści niż przed nią. Linienie dotyczy również suk karmiących.

Jak radzić sobie z linieniem?

Jeśli jesteś pewien, że Twój zwierzak cieszy się dobrym stanem zdrowia, czas znaleźć sposoby na ograniczenie ilości irytującej sierści. Co możesz zrobić?

  • Regularnie czesz i kąp swojego psa – nawet jeśli ma krótką sierść. Nie zaszkodzi, jeśli psia kąpiel będzie odbywała się raz w tygodniu, a czesanie – nawet codziennie. Dzięki temu mechanicznie usuniesz większość sierści i zapobiegniesz jej rozprzestrzenianiu w mieszkaniu.

  • Stosuj odpowiednie szampony i solidny grzebień do psiej sierści.

  • Jeśli masz pieska z bardzo długą sierścią, warto od czasu do czasu odwiedzić groomera, który specjalizuje się w bardzo „kosmatych” gatunkach. Specjalista na pewno doradzi Ci, jak postępować z nadmiarem wypadającej sierści.

  • Zadbaj o psią dietę – nie może zabraknąć w niej cennych witamin i mikroelementów. Dla zdrowej i mocnej sierści niezbędne są witaminy w grupy B.

  • Możesz podawać psu naturalne suplementy diety – np. olej z łososia, drożdże piwowarskie. Działają one wzmacniająco na sierść.

Jak czyścić legowisko dla psa z sierści?

Musisz pamiętać, że nic nie wyeliminuje linienia u Twojego psa. To naturalny proces, z którym trzeba się pogodzić. Warto wiedzieć, jak czyścić legowisko dla psa, aby łatwym sposobem pozbyć się zalegających włosów. Sierść fruwająca po domu jest nieestetyczna i uciążliwa – zwłaszcza, jeśli jeden z domowników jest alergikiem. Jak regularnie się jej pozbywać?

  • Aby legowisko dla psa było łatwe w czyszczeniu, warto zdecydować się na model z dobrej tkaniny tapicerskiej. Wówczas psia sierść łatwo będzie poddawała się odkurzaniu, a nawet ścieraniu za pomocą lekko wilgotnej ścierki.

  • Idealnym rozwiązaniem dla psów liniejących jest legowisko dla psa ze zdejmowanym pokrowcem. Nasze posłania pozwalają na całkowite zdjęcie pokrowca poduchy, odkurzenie go i wypranie w pralce.

  • Legowisko dla psa wyczyścisz również za pomocą przylepnej rolki do ubrań.

Czy sierść psa można wykorzystać?

Jeśli posiadasz ogródek, sierść Twojego pupila może Ci się bardzo przydać. Wiele osób zbiera sierść psa do materiałowych woreczków, a następnie rozkłada je po grządkach. To znakomity sposób odstraszający ogrodowe szkodniki, takie jak krety czy nornice.