Jednym z częstych dylematów świeżo upieczonych właścicieli psów jest to, czy zwierzak powinien spać z nimi w jednym łóżku. A może lepiej zainwestować w legowisko dla psa i przyzwyczajać go do niego od maleńkości? Dowiedz się, jakie są argumenty „za” i „przeciw” spaniu z psem w łóżku.

Czy spanie z psem to dobry pomysł?

Dla wielu osób pozwalanie psu na drzemki w ludzkim łóżku to sytuacja naturalna. Właściciele, którzy odczuwają ze zwierzakiem dużą więź często nie wyobrażają sobie, aby wyganiać go z miejsca, które sam wybrał do swojego wypoczynku. Po drugiej stronie barykady znajduje się mnóstwo psich behawiorystów, którzy podkreślają, ze spanie z psem ma więcej wad niż zalet, dlatego o wiele lepiej zainwestować w specjalne legowisko dla psa. Jak jest w rzeczywistości? Czy zwierzak powinien posiadać osobne, własne miejsce do spania?

Łóżko dla psa – jakie są zalety?

Zacznijmy od przeanalizowania pozytywnych aspektów ucinania sobie wspólnych drzemek ze zwierzakiem. Po pierwsze, jest to sposób na budowanie bliskości z psem – zwierzę czas snu kojarzy z bezpieczeństwem, dlatego śpiąc z człowiekiem szybciej obdarzy go zaufaniem. Po drugie, psychologowie sądzą, że sen z psem może wpływać dobrze również na wielu ludzi, redukując u nich stres. Istnieją nawet badania potwierdzające, że ludzie śpiący ze swoimi zwierzakami rzadziej miewają kłopoty ze snem!

A może lepiej legowisko dla psa?

Kontrargumentów do spania z psem w jednym łóżku jest niestety o wiele więcej. Zanim zaczniesz przyzwyczajać pupila do snu w ludzkim łóżku pamiętaj o tym, że:

 • Wiele ras psów (np. psy pasterskie) śpiąc z człowiekiem w jednym łóżku wykształca silny instynkt nakazujący bronienia go. Efektem może być duża zazdrość i agresja wobec innych domowników, a nawet partnera, z którym śpisz. Ponadto, psy ras wyróżniających się silnym instynktem terytorialnym po pewnym czasie mogą traktować twoje łóżko jako swoją strefę i nikogo do niej nie dopuszczać.
 • Spanie z psem, choć często miłe, niestety nie jest higieniczne. Zwłaszcza, jeśli zwierzę spędza sporo czasu na otwartym powietrzu istnieje ryzyko, że nie tylko zabrudzi pościel, ale i przeniesie do niej groźne pasożyty, jak kleszcze czy pchły.
 • Spanie z psem jest wykluczone w przypadku alergików. Jeśli na zbyt intensywny kontakt z pupilem reagujesz kichaniem, lepiej zachęć go do spania w legowisku dla psa – i to najlepiej w osobnym pomieszczeniu.
 • Wiele psów po prostu woli wypoczywać w posłaniu dla psa. Sen z człowiekiem może wywoływać u nich niepokój. Nie zapominaj, że śpiąc wiercisz się i wykonujesz niekontrolowane ruchy, które mogą zaburzać sen zwierzaka.
 • Niejeden z właścicieli psów doskonale wie, że spanie ze zwierzakiem jest najwygodniejsze, gdy ten jest jeszcze mały. Gdy jednak szczeniaczek wyrasta na sporego psa, wspólne drzemki mogą okazać się bardzo niewygodne…
 • Legowisko dla psa, w którym zwierzak przebywa sam zawsze będzie dla niego wygodniejsze niż dzielenie łóżka z człowiekiem – nawet tym najukochańszym.
  Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
 • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS szary animal
 • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS różowy animal
 • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS brąz animal

Jak nauczyć psa spania w legowisku?

No dobrze – ale co zrobić, jeśli pies po prostu nie chce spać osobno? Jak przekonać go do posłania dla psa wówczas, gdy zakaz wskakiwania na łóżko kończy się skamleniem? Nawet zwierzaki, które od lat śpią ze swoimi właścicielami mogą zmienić swoje przyzwyczajenia. Liczy się twoja konsekwentność!

 • Wykorzystaj behawioralne techniki tresury psów, np. treningi z klikerem. Nagradzaj psa za każdym razem, gdy wejdzie do swojego legowiska.
 • W okolice posłania dla psa możesz podrzucać smakołyki lub zabawki, dzięki którym to miejsce stanie się dla niego bardziej atrakcyjne.
 • Spraw, by zwierzę w legowisku czuło się bezpieczne. Posłanie dla psa ustaw w spokojnym kąciku.

Jeśli jesteś właścicielem psa od niedawna pamiętaj, że do spania w legowisku najlepiej przyzwyczajać go od samego początku. Najlepiej od razu zaopatrzyć się w legowisko dla szczeniaka i często zachęcać pieska do spania w nim.

Jakie legowisko dla psa kupić?

Ważną kwestią jest również sam wybór legowiska dla psa. Aby zwierzę chętnie w nim spało musi być ono odpowiednio duże i wygodne. Dobierz legowisko dla małego psa lub posłanie, które bez problemu pomieści przedstawiciela dużej rasy. Idealne legowisko dla psa musi być odpowiednio miękkie, aby odizolować psiaka od twardego podłoża.

Dobierając legowisko dla psa zwróć również uwagę na materiał, z którego jest wykonane. Ważne, aby posłanie posiadało zdejmowany pokrowiec, który można regularnie prać. To pozwoli zachować legowisko dla psa w idealnej czystości nawet, jeśli zwierzak spędza sporo czasu na harcach w ogródku.

Werdykt jest jasny: jak sen, to tylko w legowisku dla psa

Jak widać, pomimo całej sympatii do ukochanego zwierzaka zdecydowanie lepiej jest zapewnić mu osobne, wygodne miejsce do codziennego wypoczynku. Dobre posłanie dla psa pozwoli mu na spokojną regenerację w dowolnym momencie, bez szkody dla pozostałych domowników. A na bliskość przyjdzie jeszcze czas – brak wspólnych drzemek zrekompensuj zwierzakowi rozpieszczaniem go na kanapie i zabawą.