Kastracja to zabieg chirurgiczny bardzo często wykonywany u psów domowych, a także tych przebywających w schroniskach. Jeśli taka operacja czeka Twojego zwierzaka powinieneś wiedzieć, co zrobić, by ułatwić mu skuteczną rekonwalescencję. Bezpośrednio po zabiegu, najchętniej będzie spędzał czas w legowisku dla psa, bez energii i chęci do aktywności. Dowiedz się, jak zapewnić czworonogowi najlepszą opiekę.

Sterylizacja, a kastracja. Czym się różnią?

Większość osób twierdzi, że kastracja to zabieg polegający na usunięciu jąder u psów, sterylizacja zaś – jajowodów oraz macicy u suk. Jest to nieprawdą, ponieważ każdy z tych zabiegów może być wykonywany u zwierzaków obojga płci.

Kastracja polega na usunięciu narządów rozrodczych zarówno u psa, jak i u suki. Sterylizacja to z kolei jedynie podcięcie nasieniowodów lub jajowodów. Jest ona coraz rzadziej stosowana, gdyż zauważono, że zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową.

Kastracja jest zabiegiem, który zapobiegnie rozmnażaniu się zwierzaka, zmniejszy jego popęd płciowy, ale również uchroni go przed wieloma chorobami układu rozrodczego. Świadomi tego właściciele psów coraz częściej decydują się na przeprowadzenie tego zabiegu.

Jak przebiega zabieg kastracji?

Kastracja psa to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. U samców polega ona na usunięciu jąder oraz najądrzy, u samic – macicy wraz z jajowodami.

Pomimo inwazyjności tego zabiegu, stosunkowo rzadko dochodzi do powikłań, a psi pacjent może wyjść z kliniki już w dniu operacji.

Przygotowanie psa do kastracji

Odpowiednie przygotowanie zwierzaka do zabiegu kastracji może ułatwić mu powrót do pełnego zdrowia. O zaleceniach poinformuje Cię lekarz weterynarii; my jednak przypomnimy o najważniejszych zasadach obowiązujących przed operacją.

  • Pies przed kastracją powinien być na czczo, dlatego zabieg najłatwiej zaplanować na godziny poranne.

  • Kastracja nie jest długotrwałym zabiegiem, a krótko po jego zakończeniu i sprawdzeniu stanu psa, może on zostać zabrany do domu. W tym dniu weź sobie dzień wolny od pracy, ponieważ zwierzę nie powinno przebywać samo.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • beżowe legowisko dla psa
    Beżowe legowisko dla psa – seria PLATINUM, rozmiar S
  • brązowe legowisko dla psa
    Brązowe legowisko dla psa – seria PLATINUM, rozmiar S
  • ciemnoszare legowisko dla psa
    Ciemnoszare legowisko dla psa – seria PLATINUM, rozmiar S

Powrót do domu po zabiegu

Pies po zabiegu kastracji wymaga opieki. Pod wpływem środków znieczulających będzie słaby, ospały, nadwrażliwy na bodźce wzrokowe oraz słuchowe. To bardzo ważne, abyś zapewnił mu spokojne warunki do wypoczynku.

Wypoczynek w legowisku dla psa

Zwierzak po powrocie do domu powinien wypocząć w legowisku dla psa, odpowiednio przygotowanym. Weź pod uwagę, że znieczulony pies może nie trzymać moczu, dlatego legowisko warto zabezpieczyć foliowym podkładem. Blisko legowiska dla psa, warto ustawić miskę z wodą.

Zapewnij warunki do spokojnego snu

Jeśli masz dzieci, w tym dniu warto zaplanować dla nich zajęcia poza domem. Wstrzymaj się od głośnego słuchania muzyki czy zapraszania znajomych. Pies po zabiegu kastracji potrzebuje spokoju, by odzyskać dobre samopoczucie. Otul go miękkim kocykiem, by czuł się jeszcze bezpieczniej.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Szare legowisko dla psa – seria Velvet, rozmiar XS
  • Musztardowe legowisko dla psa – Seria Velvet, rozmiar XS
  • Beżowe legowisko dla psa – Seria Velvet, rozmiar XS

Obserwuj swojego zwierzaka

Niektóre objawy powinny skłonić Cię do jak najszybszego kontaktu z weterynarzem. Jeśli pies ciągle wymiotuje, ma drgawki, krwawi lub traci przytomność, wymaga natychmiastowej pomocy lekarza!

Opieka nad psem po kastracji w kolejnych dniach

Pierwszy dzień po zabiegu kastracji zawsze jest najtrudniejszy. W kolejnych dniach zwierzak zacznie odzyskiwać siły, jednak wciąż będzie wymagał Twojej pomocy. O czym warto pamiętać?

  • W drugim dniu po zabiegu pies może zjeść lekki i nieobfity posiłek.

  • Przez tydzień od zabiegu psa nie należy kąpać. Samą ranę pooperacyjną należy natomiast kontrolować; powinna być utrzymana w czystości. Przemywaj ją jałowym wacikiem i czystą, przegotowaną wodą. Do mycia rany możesz wykorzystać również środki zalecone przez weterynarza.

  • Gojąca się rana może swędzieć, dlatego pies będzie próbował ją wylizywać i drapać. Wówczas nieocenioną pomocą okaże się kołnierz pooperacyjny lub specjalny kombinezon.

  • Od 2 dnia po zabiegu możecie wychodzić na spacery, jednak powinny być one krótkie i niewyczerpujące.

Kiedy na ściągnięcie szwów?

Ściąganie szwów po kastracji odbywa się zwykle po 10-14 dniach od zabiegu. Niektóre gabinety weterynaryjne stosują wygodne szwy wchłanialne, dzięki którym zwierzak może uniknąć kolejnego stresującego zabiegu. Jednak nawet w tym wypadku należy odwiedzić lekarza w celu skontrolowania procesu gojenia rany.

Jak dbać o zdrowie psa-kastrata?

Kastracja psów to zabieg, który niesie ze sobą liczne korzyści. Zwierzaki wykastrowane wykazują mniejszą skłonność do chorób nowotworowych w obrębie narządów rodnych. Niektóre badania wskazują również, że wykastrowane zwierzęta żyją dłużej.

Tak poważny zabieg niesie ze sobą również mniej pozytywne następstwa. Psy po kastracji mają zwiększoną tendencję do tycia, co jest powodem zmniejszonej ruchliwości. Z tego powodu nie można dopuszczać do tego, by zwierzak całe dnie spędzał w legowisku dla psa objadając się smaczkami. Pamiętaj, że nawet najmniejszy piesek wymaga regularnej aktywności fizycznej.

Psi sport nie musi być jednak bardzo intensywny; wystarczą regularne spacery czy prosta zabawa piłką, aby zwierzak mógł spalać więcej kalorii. Świetnym pomysłem na aktywną zabawę z psem są również frisbee oraz gry węchowe.