Obowiązkiem każdego opiekuna jest kontrolowanie stanu zdrowia psa. Sprawdzanie sierści, pazurków, oczu czy uszu to niektóre z elementów profilaktyki. Dziś skupimy się na pielęgnacji psiego przewodu słuchowego. Czy psu należy myć uszy? A jeśli tak, to jak często?

Czy wiesz, że uszy są dla psa jednym z najważniejszych organów? Kontrolowane siłą 18 mięśni, mogą podnosić się, opadać i obracać w różne strony. Psie uszy mogą podążać za źródłem dźwięku i dzięki temu doskonale je sprecyzować. Oczywiście tylko wówczas, gdy są zdrowe i zadbane. Dziś mamy dla ciebie kilka porad dotyczących higieny psich uszu.

Czy psie uszy wymagają czyszczenia?

Niektórzy właściciele psów twierdzą, że pies nie musi mieć czyszczonych uszu. Inni mają przeciwne zdanie i zabiegi higieniczne na zwierzakach przeprowadzają często. Prawda jak zwykle leży pośrodku. Psie uszy należy pielęgnować, jednak nie należy tego robić zbyt często lub zbyt rzadko.

Konieczność umycia psu uszu należy uzależnić od ich stanu. Czystość ucha psa możesz bardzo łatwo skontrolować – wystarczy płatek kosmetyczny lub gaza zwilżona wodą. Przetrzyj wnętrze ucha zwierzaka i sprawdź, czy na materiale osadza się brud. Jeśli tak, oznacza to, że uszy zwierzaka wymagają dokładniejszego czyszczenia. Czysty wacik to natomiast sygnał, że pies nie potrzebuje mycia uszu.

Jak często czyścić psie uszy?

To kwestia indywidualna. Najlepiej, jeśli raz w tygodniu skontrolujesz stan uszu psa i ocenisz, czy wymagają mycia. Uszy zwierzaka szybciej będą brudziły się wiosną i latem, gdy zwierzak często przebywa na dworze, aniżeli zimą, gdy najchętniej spędza czas w legowisku dla psa.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • beżowe legowisko dla psa
    Beżowe legowisko dla psa – seria PLATINUM, rozmiar S
  • brązowe legowisko dla psa
    Brązowe legowisko dla psa – seria PLATINUM, rozmiar S
  • ciemnoszare legowisko dla psa
    Ciemnoszare legowisko dla psa – seria PLATINUM, rozmiar S

Jakie rasy psów mają najbardziej wymagające uszy?

Zauważono, że rasy psów z oklapłymi uszami, takie jak bassety czy spaniele, mają większą skłonność do powstawania zanieczyszczeń w kanale słuchowym. U „kłapouszków” dochodzi do zwiększonej produkcji woskowiny, którą należy regularnie usuwać. Jest to bardzo istotne, ponieważ nagromadzenie woskowiny może przyczynić się do pogorszenia słuchu zwierzaka oraz rozwijania się różnych infekcji.

Jak wyczyścić psu uszy?

Jeśli już zajdzie konieczność umycia psich uszu, musisz zrobić to niezmiernie delikatnie. Uszy psa są wrażliwe i łatwo je podrażnić! Dowiedz się, jak ostrożnie wyczyścić psu uszy w kilku krokach.

1. Małżowinę uszną psa umyj za pomocą jałowego gazika zmoczonego solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą.

2. Do wyczyszczenia wnętrza ucha użyj specjalnego płynu weterynaryjnego. Do każdego ucha zaaplikuj 2-3 krople preparatu, a następnie delikatnie wymasuj małżowinę, aby środek szybciej zadziałał. Pod żadnym pozorem nie wkładaj do uszu psa patyczków kosmetycznych.

3. Na sam koniec, czystym płatkiem kosmetycznym usuń nadmiar preparatu z ucha psa oraz dokładnie je osusz.

Czy należy strzyc sierść w uszach psa?

Jeśli twój pies regularnie odwiedza groomera musisz wiedzieć, że sierści w uszach nie należy nadmiernie skracać. Dlaczego? To proste: stanowi ona filtr wyłapujący zanieczyszczenia z zewnątrz. Gdy pozbawisz swojego pupila włosów w uszach, jego kanał słuchowy będzie narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Szare legowisko dla psa – seria Velvet, rozmiar XS
  • Musztardowe legowisko dla psa – Seria Velvet, rozmiar XS
  • Beżowe legowisko dla psa – Seria Velvet, rozmiar XS

Problemy z uszami u psów – objawy

Warto wiedzieć, że pies może borykać się z chorobami narządu słuchu, takimi jak np. zapalenie ucha. Uszy psa są bardzo unerwione, dlatego zwierzak szybko reaguje na infekcje. Ich specyficznymi objawem jest trzepanie uszami oraz kręcenie głową. Chory zwierzak może mieć również gorączkę, więcej czasu spędzać w legowisku dla psa oraz wykazywać zmniejszony apetyt. Wreszcie, ucho z zapaleniem może wydzielać nieprzyjemny zapach i charakterystyczny płyn.

Z pewnością dostrzegłeś, że twój pies komunikuje się z tobą poprzez uszy. Gdy jest radosny, stawia je w sztorc, a gdy zakłopotany lub wystraszony – kładzie je po sobie. Pies z zapaleniem ucha pozostaje bierny w takiej komunikacji – ucho dotknięte chorobą często jest po prostu nieruchome.

Jak powinno wyglądać zdrowe ucho psa? Skóra wewnątrz musi być jasnoróżowa, sucha i tak samo ciepła, jak reszta ciała zwierzaka. Nie powinny znajdować się na niej żadne wydzieliny i strupy.

Podejrzenie zapalenie ucha u psa powinno skłonić cię do zaprowadzenia go do weterynarza. Choroba ta zazwyczaj wiąże się z przepisaniem antybiotyku. Nie lecz psa na własną rękę; zaniedbana choroba uszu może nieść ze sobą bardzo przykre konsekwencje.

Czy można przycinać psu uszy?

Absolutnie nie! Ta brutalna praktyka została zakazana na mocy ustawy o ochronie zwierząt z 23 sierpnia 1997 roku. Przycinanie (kopiowanie) uszu służy wyłącznie ludzkiej próżności, nie mając żadnego praktycznego zastosowania dla zwierzęcia. Pojawia się za to mnóstwo negatywnych skutków ubocznych kopiowania, poczynając od bólu, aż po zwiększone ryzyko infekcji kanału słuchowego.

Dbaj o uszy swojego zwierzaka

Pielęgnacja psich uszu nie jest trudna. Raz na jakiś czas zajrzyj do nich, aby sprawdzić, czy pozostają czyste. Jeśli nagromadzą się w nich zanieczyszczenia, do ich umycia wystarczy ci woda lub sól fizjologiczna.