Podczas sprzątania legowiska dla psa natknąłeś się na ząb? Bez paniki – to jeszcze nic strasznego. Taka sytuacja powinna jednak skłonić cię do przyjrzenia się stanowi uzębienia swojego pupila. O psie zęby trzeba bowiem dbać – w przeciwnym wypadku mogą chorować, a nawet wypadać! Sprawdź nasze sposoby na pielęgnację psiego uzębienia.

Dlaczego musisz dbać o zęby swojego psa?

Niestety, pielęgnacja psich zębów jest tematem bardzo często bagatelizowanym. Pokutuje twierdzenie, że zwierzęta domowe nie wymagają czyszczenia zgryzu. W końcu nie jedzą (a przynajmniej nie powinny) słodyczy i innych produktów, które nas – ludzi – zwykle prowadzą do gabinetu stomatologa. Takie myślenie ma niewiele wspólnego z faktami!

U każdego psa może dojść do chorób uzębienia, spowodowanych higienicznymi zaniedbaniami. Tak jak i u ludzi, u czworonogów mogą pojawić się różnego rodzaju ubytki i infekcje. Psy mogą cierpieć nawet na paradontozę. Ponadto, nieleczone choroby zębów mogą powodować stany zapalne w innych częściach ciałach, takich jak nerki i wątroba.

Jeśli chcesz oszczędzić swojemu pupilowi takich problemów dowiedz się, jak dbać o jego zęby. Pielęgnacja psiego zgryzu nie jest trudna i skomplikowana. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach!

Główny wróg: kamień nazębny

Bardzo częstym problemem psów domowych jest kamień nazębny, który nagromadza się na uzębieniu wskutek jedzenia karmy mokrej. Dzikie psowate, takie jak wilki czy lisy, ścierają go w naturalny sposób, gryząc patyki lub kości upolowanych ofiar. Domowe pupile mają jednak problem z jego naturalnym usuwaniem.

Kamień nazębny staje się przyczyną infekcji zębów, parodontozy, przykrego zapachu z pyska. Aby zadbać o zdrowie jamy ustnej zwierzaka, należy wiedzieć, jak mu zapobiegać.

Zmień sposób żywienia psa

  • Może okazać się to trudne, zwłaszcza, jeśli zwierzak od lat przyzwyczajony jest do tzw. saszetek. Postaraj się jednak podawać je psu naprzemiennie z wysokiej jakości karmą suchą, która ściera kamień nazębny.

  • Od czasu do czasu, wrzuć do legowiska dla psa kość. Pamiętaj jednak, że powinna być ona surowa (w sklepach mięsnych takie kości często można otrzymać nawet za darmo). Nigdy nie podawaj psu kości po ugotowaniu lub pieczeniu – wówczas stają się kruche, a ich fragmenty mogą wbijać się w podniebienie.

  • Psi behawioryści polecają żywienie typu BARF, a więc oparte o nieprzetworzone mięso. W odróżnieniu od karm w saszetkach, pokarmy BARF nie oblepiają zębów tak silnie. Poza tym, wraz z kawałkiem mięsa, pies zwykle otrzymuje kość. Podwójna korzyść!

Podawaj psu przysmaki dentystyczne

W legowisku dla psa od czasu do czasu powinny znaleźć się przysmaki służące do ścierania kamienia nazębnego. Do wyboru masz smaczki, chrupki czy kostki – na pewno znajdziesz coś, co przypadnie twojemu czworonogowi do gustu.

Środki higieny jamy ustnej psa

Mycie psu zębów? To wcale nie taki dziwny pomysł. Pogląd mówiący, że o psie uzębienie nie trzeba dbać, już dawno odszedł do lamusa. Możesz dbać o zęby swojego psa za pomocą specjalnej pasty lub naturalnego oleju (np. z łososia). Przyda ci się również specjalna silikonowa nakładka na palec, którą wetrzesz preparat w zęby zwierzaka. Uwaga: ważne, aby ten zabieg przeprowadzała osoba, którą pies zna i której ufa.

Jak często myć zęby psu? Nie musisz robić tego codziennie – zabieg warto wykonać raz w tygodniu.

Kiedy zacząć myć psu zęby? Odpowiedź jest prosta: najlepiej jak najwcześniej. Jeśli będziesz przyzwyczajać go do tego od szczenięctwa, każdy kolejny zabieg nie będzie dla niego niekomfortowy. Po każdym udanym myciu, psiaka warto nagrodzić jego ulubionym smakołykiem za cierpliwość.

Gryzaki dla psów

Najskuteczniejszą metodą dbania o zęby, którą pies ma zakodowaną w genach, jest gryzienie. Tak naprawdę to, co podajesz psu do podgryzania, pozostaje kwestią poboczną. Może być to miękka kosteczka, która delikatnie oczyści powierzchnię zębów z resztek pokarmów. Równie dobrze sprawdzi się gumowy gryzak (nawet taki przeznaczony dla niemowląt). Ważne, aby w zasięgu psa zawsze było coś, co nadaje się do zatopienia ząbków.

Problemy z zębami u psa – jak reagować?

Rozpoznanie kłopotów z uzębieniem u psa nie stanowi większego problemu. Zwierzak, którego boli ząb, jest mniej chętny do jedzenia i zabawy. Może również wkładać łapę do pyska. Nieraz pojawia się ślinotok. Ewidentnymi symptomami chorób zębów są krwawienie, obrzęk dziąsła lub wypadanie zębów.

Jeśli zauważasz u swojego psa podobne objawy, warto zabrać go do weterynarza, który oceni stan uzębienia zwierzaka. Może się bowiem okazać, że to nie jednorazowy problem z zębem, a bardziej rozległy kłopot, jak np. paradontoza. Nie wolno jej bagatelizować, ponieważ nieleczona prowadzi do utraty całego uzębienia.

Dbaj o zęby swojego psa!

Jeśli tylko mu to umożliwisz, twój pies sam zatroszczy się o swoje uzębienie. Odpowiednia karma, przysmaki czyszczące i zabawki do gryzienia wystarczą, aby utrzymać je w dobrym zdrowiu. Od czasu do czasu, warto umyć psu zęby za pomocą pasty i szczoteczki. To niewielki wysiłek, biorąc pod uwagę korzyść, jaką są mocne i zdrowe zęby.