Dwa czworonogi w domu to marzenie wielu psiarzy. W końcu czy może być coś szczęśliwszego niż dwa merdające ogony, gdy wracasz z pracy? Jeśli rozważasz zaproszenie dwóch psów do mieszkania musisz jednak wiedzieć, że nauka wspólnego życia nie zawsze jest prosta. Radzimy, co zrobić, aby zwierzaki wraz zresztą domowników stworzyły zadowoloną rodzinę.

Po obejrzeniu bajki „101 dalmatyńczyków” można odnieść wrażenie, że posiadanie dwóch piesków to nic innego jak czysta sielanka. Niestety, w życiu zwykle bywa inaczej. Czworonogi, tak jak ludzie, mogą mieć zastrzeżenia do innych przedstawicieli swojego gatunku. Nie wszystkie psy podchodzą z entuzjazmem do kwestii dzielenia przestrzeni z innym zwierzakiem.

Nie warto się jednak zniechęcać, ponieważ zgodne życie dwóch psów pod jednym dachem jest jak najbardziej możliwe. Dowiedz się, jak tego dokonać.

Wiele zależy od ciebie

Nie brakuje osób, które na pomysł zakupu drugiego psa wpadają wówczas, gdy chcą zapewnić pierwszemu zwierzakowi towarzystwo. Miej jednak świadomość, że to zgubne myślenie: nowy zwierzak w domu niekoniecznie okaże się dobrym kompanem. Ponadto, jeśli już teraz nie masz czasu dla jednego psa… to na pewno nie znajdziesz go dla dwóch.

Jako właściciel dwóch zwierzaków, musisz poświęcać im jednakową, dużą ilość uwagi. To niesamowicie istotne, ponieważ poczucie odtrącenia i zazdrość mogą wywoływać u psów zachowania agresywne oraz depresję. Na przygarnięcie dwóch czworonogów zdecyduj się tylko wówczas gdy masz na to chęci i czas!

Dom i dwa psy. Najważniejsze zasady

Aby stworzyć szczęśliwy dom z dwoma czworonogami, musisz mieć kompletny plan działania. Nie licz na to, że obce sobie psy po prostu się polubią. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby domowe stado było zgrane!

Przygarnij dwa szczenięta

Zapewne nieraz słyszałeś, że zwierzęta wychowujące się ze sobą od maleńkości, rozumieją się o wiele lepiej. Jest w tym wiele prawdy – za dobrym porozumieniem stoi przede wszystkim spędzony ze sobą czas. Przygarniając dwa szczeniaczki, dajesz psom szansę na wspólne przechodzenie różnych etapów rozwoju.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem okaże się adopcja piesków z jednego miotu, a więc rodzeństwa. Zwierzaki znające się od pierwszych chwil życia zdecydowanie szybciej znajdą wspólny język niż te, które spotykają się spontanicznie.

Najlepszy wybór? Samiec i samica

Psy to zwierzęta terytorialne, zdolne do zażartego bronienia swojego terytorium. W naturalnych warunkach, ich konkurentami są psowate tej samej płci. Spory toczą się o samicę, teren, pożywienie, hierarchię w stadzie.

Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko konfliktów, zdecyduj się na adopcję psów odmiennych płci. Samiec i samica szybko „ustalą” pomiędzy sobą hierarchię.

Uwaga i miłość właściciela

Jak już wspomnieliśmy, twoje zaangażowanie w wychowanie psów jest na wagę złota. Każdy z nich powinien otrzymywać równe dawki czułości i zainteresowania. Oczywiście, bawcie i wybierajcie się na spacery we troje, jednak od czasu do czasu powinieneś znajdować czas dla każdego z psów z osobna. W tym czasie drugi zwierzak powinien zostać z innym domownikiem.

Osobne legowiska dla psów

Każdy z twoich psów musi mieć własny kąt, który będzie źródłem wyciszenia i odpoczynku. Z historii naszych klientów wynika, że zdarza się, że psy chętnie sypiają w jednym legowisku. Nigdy jednak nie wolno ich do tego przymuszać. Dwa osobne legowiska dla psów pozwolą zwierzakom na poczucie odrębności.

Dokładnie ta sama zasada dotyczy innych psich akcesoriów, takich jak miski na karmę i wodę. Warto, aby każdy piesek posiadał również prywatne zabawki.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M różowy

Dobrze zaplanowana tresura

Każdy właściciel psa wie, że skuteczna tresura nieraz stanowi twardy orzech do zgryzienia. Dotyczy to głównie ras, które są bardzo samodzielne i uparte. Jeśli musisz wytresować dwa psy jednocześnie, robi się dwa razy trudniej.

Ustalenie zasad wspólnego życia już na samym jego początku jest niezmiernie ważne. W tym stadzie to ty powinieneś być alfą; mądra tresura ma na celu przede wszystkim ustanowienie w tobie autorytetu dla psów.

Oczywiście, dla chcącego nic trudnego. Najlepszym rozwiązaniem okażą się osobne sesje treningowe z każdym pieskiem. Jednoczesne tresowanie ich obydwu może graniczyć z cudem. Jeśli jeden zwierzak wykona polecenie i zechcesz go nagrodzić, a drugi nie spisze się dobrze, trening może zakończyć się sprzeczką o przysmak i wielkim poczuciem zazdrości.

Wsparcie behawiorysty

Pamiętaj, że zwrócenie się do behawiorysty nie oznacza, że nie jesteś dobrym wychowawcą dla swoich psów. Specjalista może zaobserwować zachowanie zwierzaków w neutralnym środowisku i doradzić, jakie kroki należy podjąć, by ułatwić ich wzajemne porozumienie. Od czasu do czasu warto zaplanować spotkanie z psim psychologiem, który doradzi, co zrobić, by wasza rodzina była jeszcze bardziej zgrana.

Dwa psy w domu – to może się udać

Jeśli jesteś gotowy poświęcać swój czas i uwagę dwóm zwierzakom, nic nie stoi na przeszkodzie do powiększenia rodziny. Nauka wspólnego życia nie zawsze należy do łatwych, jednak z pewnością się opłaca: przy odrobinie determinacji, zyskasz dwa psie kochające cię serca.