Choroby skóry u psów występują bardzo często – dotyczy to w równym stopniu czworonogów rasowych, jak i pospolitych kundelków. Rolą właściciela jest regularne kontrolowanie stanu skóry psa i reagowanie, gdy zauważy niepokojące objawy. Jeśli widzisz, że zwierzę drapie się, a w legowisku dla psa zalegają fragmenty naskórka, pora reagować!

Psia skóra – skomplikowany mechanizm

Podobnie jak u człowieka, skóra psa pełni szereg bardzo ważnych funkcji. Ten największy organ psiego ciała odpowiada za termoregulację i ochronę tkanek, a także zabezpiecza przed pasożytami. Skóra psa gromadzi witaminy i minerały oraz chroni go przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Niestety, skóra zwierzaka jest podatna na rozmaite infekcje i podrażnienia – zwłaszcza, jeśli stale narażana jest na kontakt ze szkodliwymi czynnikami.

Przyczyny chorób skóry u psów

Co może powodować chorobę skóry u psa? Powodów jest wiele; poczynając od infekcji i chorób ogólnoustrojowych, poprzez alergie, aż po kontakt z drażniącymi substancjami.

Do najpopularniejszych przyczyn chorób skóry u psów zaliczamy:

  • Alergie,
  • Infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze,
  • Choroby ogólnoustrojowe,
  • Niedobory żywieniowe,
  • Pasożyty,
  • Problemy hormonalne.

Ponadto, problemy skórne u psa mogą wystąpić na skutek kontaktu z detergentami (np. nowym szamponem), otarcie się o drażniącą roślinę podczas spaceru, urazów mechanicznych oraz oparzeń słonecznych.

Objawy choroby skóry u psa

Rozpoznanie problemów skórnych u czworonoga zwykle nie stanowi problemu. Jeśli zauważasz u swojego zwierzaka choć jedno z poniższych zachowań, jego skórze należy się przyjrzeć nieco baczniej. Objawami chorób skórnych u psa są:

  • Zaczerwienienie,
  • Łuszczenie,
  • Bąble,
  • Krosty,
  • Drapanie i gryzienie skóry,
  • Wysięki ropne,
  • Nieprzyjemny zapach skóry.

Najpopularniejsze choroby skóry u psów

Każdy weterynarz potwierdzi, że psy mogą cierpieć na niezliczone ilości chorób skóry. Przedstawiamy te, które naszych czworonogów dopadają zdecydowanie najczęściej.

Świerzb

To pasożytnicza choroba skóry, której ogniska zauważalne są przede wszystkim w okolicach uszu, pyska, pachwin oraz stawów. Charakteryzuje się rumieniem, który drapany szybko zamienia się w strupy. Uwaga – psi świerzb jest zaraźliwy dla człowieka. Leczenie świerzbu zwykle wymaga zastosowania leków doustnych.

Atopowe zapalenie skóry

Choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się nadwrażliwością na czynniki zewnętrzne, łuszczeniem się skóry, rumieniem oraz świądem. Niestety, AZS jest chorobą nieuleczalną. Można jedynie złagodzić jej przebieg, poprzez staranną pielęgnację skóry i unikanie drażniących ją czynników.

Grzybica skóry

Dotyka przede wszystkim psich uszu, łap i pachwin. Wywołują ją dermatofity, które po dłuższym czasie mogą być powodem utraty sierści. Skóra psa zajęta grzybicą przetłuszcza się i nieprzyjemnie pachnie. Grzybica skóry jest chorobą zaraźliwą; zwierzęta mogą przenosić ją pomiędzy sobą.

Alergie skórne

Mogą wywoływać je rozmaite czynniki – pyłki, żywność, jad owadów, kurz lub detergenty. Podobnie jak człowiek, pies może wykazywać nadwrażliwość skórną na rozmaite substancje.

Nużyca

To choroba wywoływana przez roztocza, żywiące się martwym naskórkiem. W większych ilościach mogą kolonizować skórę psa, doprowadzając do silnych podrażnień. Najlepszym sposobem na to, by uniknąć nużycy u psa, jest podarowanie mu hipoalergicznego legowiska.

Łupież

Czy wiesz, że psy także mogą cierpieć na łupież? Jeśli w legowisku dla psa znajdujesz fragmenty naskórka, a twój pupil ciągle się drapie, prawdopodobnie ten popularny problem dopadł i jego. Łupież u psa należy leczyć specjalnymi, weterynaryjnymi szamponami.

Jak leczyć psie choroby skóry?

Leczenie choroby skóry u psa powinno przebiegać w porozumieniu z weterynarzem. Sposób leczenia jest zależny od specyfiki schorzenia. Niektóre problemy skórne wymagają zastosowania antybiotyków; przy innych wystarczą z kolei zwykłe apteczne maści kojące.

Dobre legowisko dla psa – mniejsza szansa chorób skóry

W ramach profilaktyki chorób skóry u psów, warto zainwestować w hipoalergiczne legowisko, które jest w pełni bezpieczne dla jego zdrowia. Najlepszym wyborem będzie posłanie dla psa wypełnione kulką silikonową, która ogranicza rozwój roztoczy, grzybów i pleśni.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS brąz animal

Legowisko dla psa powinno być regularnie czyszczone – to sposób na uniknięcie wielu chorób skóry. Wybierz to, które posiada zdejmowany pokrowiec, bardzo wygodny podczas prania ręcznego lub w pralce automatycznej.

Pamiętaj, że psie legowisko należy prać w delikatnych detergentach, na przykład tych dedykowanych niemowlętom. Sztuczne substancje zapachowe i silne składniki piorące mogą podrażniać wrażliwą skórę psa.

Kontrola skóry psa podstawą zdrowia

Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać, jak prezentuje się skóra twojego psa. Jeśli wygląda niepokojąco, zabierz go do weterynarza, który sprawdzi, czy nie rozwinęła się infekcja. Zadbaj o higienę, dobre legowisko dla psa i unikanie szkodliwych czynników.