Mogłoby się wydawać, że chrapanie u psa to problem banalny. W końcu i nam, ludziom, podczas snu zdarza się wydawać różne dźwięki. Gdy jednak zdarza się to nagminnie, warto przyjrzeć się bliżej przyczynom chrapania u psa – nie tylko ze względu na komfort domowników. Chrapanie może być przyczyną niedotlenienia, które jest dla zwierzaka śmiertelnie groźne!

Chrapiący zwierzak może wydawać się uroczy. Tak sądzą jedynie ci, którzy nie przebywają z nim w jednym mieszkaniu przez wiele godzin – właściciele psów o takiej przypadłości doskonale wiedzą, że chrapiący pupil może zaburzyć sen wszystkich domowników. To jednak nie najważniejszy z powodów, dla których należy bacznie obserwować chrapanie u psa – zwykle bywa ono zupełnie niegroźne, jednak zdarza się, że jest objawem dolegliwości zdrowotnych.

Chrapanie w legowisku dla psa. Skąd się bierze?

Na początku warto zaznaczyć, że psy chrapią dokładnie z tych samych przyczyn co ludzie. Do najczęstszych powodów nieprzyjemnego dźwięku podczas drzemek zwierzaka zaliczają się:

  • Nadwaga – duża masa psa uciska drogi oddechowe, tamując swobodny przepływ powietrza,
  • Suche powietrze w mieszkaniu – działa podrażniająco na śluzówkę dróg oddechowych,
  • Określone pozycje podczas snu (najczęściej sen na brzuchu lub plecach),
  • Specyficzna budowa kufy psa i krótkie podniebienie,
  • Nieżyt nosa.

Chrapanie u psa – jak reagować?

Pamiętaj, że nie każde chrapanie u psa musi wiązać się z problemami zdrowotnymi. Jeśli podejrzewasz, że jego przyczyną może być zbyt suche powietrze lub nieodpowiednia pozycja snu, w której układa się zwierzak, przyczyny bardzo łatwo wyeliminować.

  • Psi nieżyt nosa przyczyną chrapaniaJeśli pies zaczął chrapać nagle warto sprawdzić, czy nie cierpi na nieżyt nosa, który utrudnia mu swobodne oddychanie. Gdy pies ma katar, odruchowo oddycha przez usta, czego efektem jest przesuszenie śluzówki oraz chrapanie.

    Infekcję górnych dróg oddechowych u psa jest stosunkowo łatwo rozpoznać; nieżytowi towarzyszy m. in. wzmożona produkcja wydzieliny. Zwalczą ją leki przepisane przez weterynarza.

  • Zwiększ poziom wilgotności powietrzaCzy zauważyłeś, że twój zwierzak chrapie częściej zimą niż latem? To dlatego, że w okresie grzewczym wilgotność powietrza jest o wiele niższa. Dobrym rozwiązaniem okaże się zakup nawilżacza powietrza, a także częste wietrzenie mieszkania. Postaraj się też, aby w pomieszczeniu, w którym śpi zwierzak nie było zbyt gorąco – optymalna temperatura do snu nie tylko dla psów, ale i ludzi to 20-22 stopnie Celsjusza.
  • Chrapanie, a dodatkowe kilogramyJeśli twój pies jest otyły i jednocześnie chrapie, powinieneś podjąć działania mające na celu zmniejszenie jego masy. Pomocą ci w tym karmy dla psów typu light oraz wprowadzenie częstszej aktywności fizycznej do psiego harmonogramu dnia. Pamiętaj też, że otyłość u psa wiąże się nie tylko z chrapaniem, ale także z mnóstwem groźnych powikłań zdrowotnych. Nie narażaj na nie swojego przyjaciela.

Chrapanie w posłaniu dla psa. Obserwuj zwierzaka

Jeśli pies ma naturalnie krótką kufę (dotyczy to ras takich, jak np. mops, bokser czy buldog francuski), chrapania niestety nie można całkowicie uniknąć. Psy o takiej budowie czaszki mają krótkie podniebienie, które w specyficzny sposób drga, co objawia się właśnie charczącymi dźwiękami. Dodatkowo, efekt ten nasila się wraz z wiekiem zwierzaka.

W przypadku psów z krótkim pyskiem należy dokładnie obserwować, czy wraz z chrapaniem nie występują u nich objawy niedotlenienia. Należą do nich:

  • Niechęć do ruchu,
  • Oddychanie otwartym pyskiem,
  • Słaby apetyt,
  • Przedłużone fazy wdechu i wydechu,
  • Sapanie i charczenie po wysiłku fizycznym.

Gdy zaobserwujesz takie symptomy u chrapiącego zwierzaka, jak najszybciej skonsultuj się z weterynarzem. Przedłużające się niedotlenienie to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia psa – może powodować m. in. poważne kłopoty neurologiczne. W takich przypadkach często zalecanym rozwiązaniem jest operacja zbyt krótkiego podniebienia, która rozwiązuje problem niedotlenienia, a zarazem chrapanie u psa.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS brąz animal

Niewygodne legowisko dla psa przyczyną chrapania?

Jeśli psie odgłosy nocą nie dają spać tobie i innym domownikom, warto zastanowić się nad tym, czy wasz pupil ma zapewnione komfortowe warunki do wypoczynku. Często zdarza się bowiem, że pies nie potrafi znaleźć sobie wygodnej pozycji do snu, ponieważ wypoczywa na źle dobranym posłaniu. Legowisko dla psa musi być dopasowane do jego wymiarów, a także miękkie – tak, by zwierzak mógł ułożyć się nie tylko na plecach lub brzuchu, ale i na boku.

Chrapanie u psa: nie bagatelizuj go!

Jeśli twojemu pupilowi od czasu do czasu zdarzy się zachrapać raz czy dwa, z pewnością nie ma żadnych powodów do obaw. Jeśli jednak pies chrapie praktycznie bez przerwy lub chrapanie pojawiło się u niego nagle, warto zastanowić się nad jego przyczynami. Być może wystarczy zmienić legowisko dla psa lub wpłynąć na wilgotność powietrza. Jeśli jednak zaobserwujesz, że wzmożonemu chrapaniu towarzyszą objawy niedotlenienia, jak najszybciej zabierz psa do weterynarza.