Wcale nierzadko spotykamy się z Waszymi pytaniem, co robić, gdy kot zajmie legowisko dla psa. Sytuacja na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo komiczna i urocza, jednak gdy mruczek nie odpuszcza, właściciele zwierzaków zaczynają poszukiwać rozwiązania konfliktu. Tak się składa, że mamy dla Was kilka cennych rad.

Legowisko dla psa – czemu kot je zajmuje?

Kupiłeś swojemu psu nowiutkie legowisko. Z radością odpakowujesz je i czekasz, aż pupil wskoczy do niego na pierwszą drzemkę. Niestety, pierwszy okazuje się (jak zwykle!) ciekawski kot. Nie jest to nic dziwnego – koty lubią wszelkie nowości, które pojawiają się w ich otoczeniu.

Problem pojawia się, gdy mruczek ani myśli o opuszczeniu legowiska, a Twój pies nie ma gdzie spać. Z takim problemem boryka się sporo naszych klientów – najwyraźniej legowiska Beds4Dogs są na tyle wygodne, że przypadają do gustu również kotom.

Choć pierwszą reakcją na takie wydarzenie bez wątpienia jest śmiech, warto wiedzieć, że pies czuje się wówczas zdominowany oraz odtrącony. Ktoś zajmuje jego ulubione miejsce do wypoczynku. Warto zainterweniować, starając się pogodzić zwaśnione strony.

Co robić, gdy kot śpi w legowisku dla psa?

Już samo pogodzenie kota i psa w jednym domu to duży sukces. Choć w kulturze zakorzeniono obraz kociaka uciekającego przed groźnym psem, w życiu realnym często jest zupełnie odwrotnie – koty miewają twarde charaktery i bardzo często dominują nad psami. Mało tego, nieraz to kot jest stroną atakującą i bardziej agresywną.

Zajmowanie legowiska, w którym zazwyczaj spał pies to wyraz kociej pewności siebie. Łagodnie usposobiony pies może nie poradzić sobie z wykurzeniem kota z ulubionego posłania.

Oczywiście, nie zachęcamy do przeganiania kota, krzyków czy temu podobnych kroków. Możesz spróbować delikatnie wyjąć mruczka z legowiska, jednak nie dajemy gwarancji, że będzie z tego zadowolony. Gdy kot zajmuje legowisko dla psa, najprostszym i najłagodniejszym sposobem, by go do niego zniechęcić, jest odwrócenie jego uwagi. Co możesz zrobić?

  • Być może Twojemu kotu brakuje wygodnego miejsca do wypoczynku, dlatego właśnie zajął posłanie Reksia? Kup osobne legowisko dla kota i zapewnij mu jego własny kącik do wypoczynku. Do legowiska wrzuć przysmaki i ulubione zabawki.

  • Kot może uprzeć się i chcieć spać koniecznie na psim legowisku. W takiej sytuacji warto sięgnąć po jeden z kocich wabików, na przykład kocią miętkę. To naturalna substancja, która przyciąga koty i poprawia ich nastrój. Kocią miętką w sprayu możesz spryskać osobne legowisko, kocyk lub inne miejsce, w którym kot może spać. Gwarantujemy, że mruczek nie będzie chciał wyjść ze swojego posłania. Jednak uważaj: kocia miętka stosowana zbyt często przestanie działać na kota.

  • Kocią uwagę od psiego legowiska odwrócą również różne zabawki, w szczególności te ruchome. Gdy kot zacznie za nimi ganiać, włóż psa do legowiska.

Legowisko dla psa i kota – jakie wybrać?

Choć nasze produkty dedykujemy pieskom, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zamówił model przeznaczony dla kota! Legowiska dla psów w rozmiarze S świetnie sprawdzą się w przypadku większości kocich ras.

Jeśli posiadasz i kota i psa jednocześnie, możesz zdecydować się na dwa identyczne legowiska, które będą pasować do siebie pod względem stylistycznym. Rekomendujemy jednak wybór legowisk nieco różniących się od siebie, co ułatwi zwierzakom zapamiętanie, w którym posłaniu powinny wypoczywać.

Zamawiając legowisko, czy to dla psa, czy kota, zwracaj uwagę na materiały użyte do jego produkcji. W Beds4Dogs znajdziesz legowiska dla psów obszyte tkaniną tapicerską, którą bardzo łatwo czyści się z zabrudzeń oraz sierści. Poducha wypełniona kulką silikonową to gwarancja maksymalnego komfortu – każdy zwierzak wyśpi się na niej wyśmienicie!

Kot i pies w jednym domu. Jak to pogodzić?

Psy i koty mogą mieszkać pod jednym dachem, a nawet być najlepszymi przyjaciółmi. Wiele zależy od Ciebie – jeśli skłaniasz zwierzęta do częstej integracji oraz oswajania się ze sobą zwiększysz szansę, że będą dobrze czuły się w swoim towarzystwie.

Podstawą jest poświęcanie uwagi i czasu zarówno psu, jak i kotu. Zwierzęta czując, że są kochane i bezpieczne, nie będą reagowały agresywnie na dodatkowego towarzysza. Nie będą widziały w nim również konkurenta. Warto planować również wspólne zabawy, w których uczestniczyć mogą zarówno pies, jak i kot.

Mimo to, każde ze zwierząt powinno posiadać własne legowisko oraz odrębne miejsca do spożywania posiłków. Zapobiegnie to rywalizowaniu o przestrzeń i pokarm. Pies i kot powinny mieć również własne zabawki, którymi nie muszą się dzielić.

Legowisko dla psa i kot? Są na to sposoby

Jak widzisz, rozwiązanie popularnego konfliktu pomiędzy kotem, a psem jest bardzo proste. Jeśli kot nagminnie zajmuje psie posłanie, a także podbiera jego zabawki czy karmę warto przeanalizować, czy „ekwipunek” mruczka jest dostatecznie wyposażony. Pamiętaj – zarówno kot, jak i pies wymagają własnych akcesoriów, z których drugi sierściuch nie korzysta. To zapewni im poczucie bezpieczeństwa i odrębności.