Twój zwierzak potrafi spać nawet kilkanaście godzin dziennie? Masz wrażenie, że najchętniej nie wychodziłby z legowiska dla psa? W niektórych przypadkach jest to całkowicie naturalne, w innych zaś wymaga Twojej interwencji. Dowiedz się, ile powinien spać pies i kiedy powinny pojawić się powody do niepokoju.

Długie godziny w legowisku dla psa

Jeśli z zaniepokojeniem zauważasz, że sen jest ulubioną aktywnością Twojego psa, musisz wiedzieć, że w tym zakresie czworonogi znacznie różnią się od ludzi. O ile my – zdaniem większości lekarzy – powinniśmy przeznaczać na sen 6-8 godzin na dobę, o tyle w przypadku psów czas ten jest znacznie dłuższy. Statystycznie pies spędza w legowisku nawet połowę swojego życia!

Jeśli pupil często ucina sobie drzemki, a Ty nie zauważasz żadnych niepokojących zachowań, najwyraźniej w jego przypadku to zupełnie normalna sytuacja. Istnieją jednak sygnały, które w połączeniu z bardzo długim spaniem powinny skłonić Cię do zabrania psa do weterynarza.

Pies śpi długo w legowisku – kiedy się martwić?

Jako właściciel, znasz swojego psa najlepiej. Przyglądaj mu się uważnie każdego dnia i sprawdź, czy nie zauważasz u niego poniższych objawów. W zestawieniu z ciągłym zmęczeniem mogą zwiastować one poważne problemy zdrowotne.

Psie choroby hormonalne

Czy wiesz, że psy mogą cierpieć na nadczynność lub niedoczynność tarczycy? Choroby te zwykle dotykają zwierzaków w podeszłym wieku. Pies chorujący na tarczycę najchętniej nie wychodziłby ze swojego legowiska. Problemy hormonalne objawiają się również zbyt małym lub wilczym apetytem. Ponadto, pies z problemami tarczycowymi może być drażliwy, posępny i wyglądać niezdrowo.

Choroby pasożytnicze

Obecność pasożytów w psim organizmie wiąże się z niedostatecznym jego odżywieniem, a nawet anemią. Psi układ pokarmowy najczęściej atakują: tęgoryjec, włosogłówka psia, tasiemiec. Przyjrzyj się swojemu przyjacielowi – czy w ostatnim czasie nie schudł zanadto?

Obecność pasożytów w psim organizmie mogą zwiastować również larwy lub elementy pasożyta w odchodach, tkliwość brzucha, wymioty oraz biegunka. Jeśli dostrzeżesz u swojego psa takie objawy, jak najszybciej odwiedź weterynarza. Choroby pasożytnicze stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia psa.

Choroby bakteryjne oraz wirusowe

Długie godziny w legowisku dla psa mogą być wynikiem chorób wywołanych wirusami oraz bakteriami. Przykładem choroby wywołującej ospałość jest leptospiroza. Chorujący pies cierpi na bóle mięśniowe i podwyższoną temperaturę ciała.

Niewiele osób wie, że pies, tak jak człowiek, może się również zaziębić. Choć nie jest to częsta sytuacja, zwierzak może nabawić się kataru lub zapalenia oskrzeli. Wówczas nie ma on ochoty na zabawę, traci apetyt, a zamiast tego chętniej spędza czas w legowisku dla psa.

Długi sen w legowisku dla psa bywa naturalny

Zupełnie tak jak u innych organizmów, sen może stanowić reakcję na otaczające psa bodźce zewnętrzne. Zwierzak może spędzać w legowisku więcej czasu, gdy jest zestresowany. Długie drzemki są typowe dla psów, które doświadczyły przykrych wydarzeń (np. śmierć właściciela). Jeśli taki stan trwa bardzo długo, warto skonsultować się z psim behawiorystą, który określi, czy zwierzaka nie dosięgnęła depresja.

Pamiętaj, że długotrwały sen może być także wynikiem wieku. Psi seniorzy śpią o wiele dłużej niż szczenięta, które rozpiera energia.

Psy mało aktywne śpią dłużej

To, że Twój pies ciągle śpi, może wynikać również z niedostatecznej ilości codziennej aktywności. Każdy pies, bez względu na rasę wymaga regularnej, lekkiej aktywności, np. w postaci spacerów. Jeśli nie zapewniasz swojemu pupilowi stymulacji ruchowej oraz umysłowej, staje się on znudzony i ospały. Poświęć mu więcej czasu – wystarczy jedna krótka zabawa dziennie, aby pobudzić zwierzaka do działania.

Rasa – śpioch?

Ciekawostką jest to, że niektóre rasy psów długie drzemki mają wpisane w genach. Należy do nich np. chow-chow – pies o spokojnym usposobieniu, uwielbiający spędzać wiele czasu w wygodnym legowisku.

Dobre legowisko dla psa – podstawa zdrowia

Długie drzemki zwierzaka w większości sytuacji nie oznaczają niczego złego. O wiele bardziej niepokojącą sytuacją jest ta, w której zwierzak cierpi na bezsenność. Ta niemal zawsze wiąże się z chorobami lub silnym stresem. Niekiedy bywa również efektem braku spokojnego i wygodnego miejsca do wypoczynku. Wbrew pozorom, pies również potrzebuje komfortowego kąta do snu.

Aby sen wiązał się nie tylko z psią przyjemnością, ale i zdrowiem, powinien odbywać się w wygodnym legowisku. Zadbaj o dobór posłania dopasowanego do wymiarów swojego zwierzaka. Konieczne jest również właściwe podparcie sylwetki – idealnym rozwiązaniem będzie legowisko dla psa z poduchą wypełnioną kulką silikonową.

Jak sam widzisz, większość przypadków psiego lenistwa nie stanowi powodu do niepokoju. Psy lubią wypoczywać, a w niektórych życiowych sytuacjach robią to jeszcze chętniej. Pamiętaj jednak, że ospałość towarzysząca objawom zdrowotnym to coś zupełnie innego i zawsze wymaga konsultacji z weterynarzem.