Czy zauważyłeś, że podczas pobytu w ogródku, twój pupil chętnie podgryza trawę? Bez obaw – w zdecydowanej większości przypadków, jest to zupełnie naturalne zachowanie, typowe dla niemal wszystkich psowatych. Jednak czy aby na pewno trawa jest dla psa bezpieczna? Odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

Wiosną i latem twój pies nie może się powstrzymać od jedzenia trawy? Musisz wiedzieć, że to zachowanie typowe dla większości czworonogów, w tym również kotów. Powodów, dla których psy przepadają za zielonymi źdźbłami jest kilka.

Psie zainteresowanie trawą

Z pewnością każdy właściciel czworonoga choć raz przyłapał swojego psiaka na podjadaniu trawy w parku lub w ogródku. To nietypowe jak na zwierzę lubujące się w mięsie zachowanie jest jednak bardzo powszechne. Zjadanie trawy zauważono nie tylko u psów domowych, ale również u dziko żyjących, takich jak dingo czy wilki.

Pewne jest to, że trawa nie ma dla psa absolutnie żadnych wartości odżywczych. Jego organizm nie jest przystosowany do trawienia celulozy, dlatego zjedzone źdźbła przechodzą przez jego ukłąd trawienny w niezmienionej postaci. W takim razie, dlaczego pies właściwie je trawę? Odpowiedzi na to pytanie można poszukiwać w kilku źródłach.

Czemu pies je trawę – 4 powody

Jeśli zachodzisz w głowę, dlaczego twój pies tak chętnie je trawę, przeczytaj o najczęstszych powodach tego upodobania. Niektóre z nich z pewnością cię zaskoczą.

1. Uwarunkowania genetyczne

Jak wspomnieliśmy, skłonność do jedzenia roślinności zauważono u wilków – przodków wszystkich psów domowych. Pociąg do trawy można tłumaczyć zatem naleciałościami genetycznymi po dalekich krewnych. U wilków – psowatych żyjących dziko – jedzenie trawy ma na celu oczyszczenie układu pokarmowego z pasożytami.

2. Kłopoty trawienne

Niewiele osób wie, że pies może jeść trawę po to, aby sprowokować wymioty. Źdźbła drażnią błonę śluzową żołądka, dlatego po zjedzeniu ich w większych ilościach, pies zwraca całą jego zawartość. Jeśli zwierzak czuje dyskomfort związany z układem pokarmowym, instynktownie może jeść trawę w celu jego oczyszczenia.

Trawa, jak większość roślin zielonych, stanowi źródło błonnika – to kolejny powód, dla którego psy instynktownie sięgają po nią, gdy czują, że z ich trawieniem nie wszystko jest tak, jak należy. Włókna trawy mechanicznie oczyszczają jelita ze złogów pokarmowych.

3. Preferencje smakowe

Psy często jedzą trawę również dlatego, że… bardzo im smakuje! To nieprawda, że wszystkie czworonogi przepadają wyłącznie za mięsem. Choć trudno nam sobie wyobrazić, że pospolita trawa może być jakkolwiek smaczna, wiele zwierzaków zwyczajnie za nią przepada.

Zauważono, że największą skłonność do podgryzania trawy mają psy młode oraz szczenięta. Podobnie jak człowiek, we wczesnym etapie życia pies kreuje swoje upodobania kulinarne, dlatego chętnie próbuje nowych rzeczy.

4. Kłopoty natury behawioralnej

Jedzenie trawy przez psa może mieć również związek z kłopotami natury psychicznej. Zwierzak, który odczuwa silny stres, może kompulsywnie rzucać się nie tylko na trawę, ale i inne rośliny zielone. Ich żucie może przynosić mu uczucie ulgi.

Czy trawa jest bezpieczna dla psa?

Źdźbła trawy same w sobie nie stanowią dla czworonoga większego zagrożenia. W przypadku spożycia ich nadmiernej ilości, zwierzak po prostu je zwymiotuje. To, co zagraża naszym psom najbardziej, to substancje i drobnoustroje, którymi trawa może być pokryta.

  • Pamiętaj, że trawy w parkach i miejskich skwerkach mogą być zanieczyszczone odchodami innych zwierząt. Mogą one zawierać larwy pasożytów, bakterie i wirusy.

  • W niektórych miejscach trawa może być opryskiwana środkami ochrony roślin. Takie chemikalia są bardzo groźne dla psiego zdrowia!

  • Wraz z trawą, pies przypadkowo może spożyć groźne, niewielkie przedmioty, takie jak kapsle czy kawałki szkła.

  • W sąsiedztwie traw mogą rosnąć szkodliwe, a nawet trujące dla psów rośliny. Należą do nich m. in. bluszcz, bukszpan, narcyz, wiciokrzew i hortensja.

Czy pozwalać psu na jedzenie trawy?

Choć trawa nie dostarcza psu żadnych składników odżywczych, jej spożywanie daje mu sporo przyjemności. Ponadto, żucie źdźbeł może pomóc mu w oczyszczaniu zębów. Jedzenie trawy nie zaszkodzi twojemu zwierzakowi pod warunkiem, że jest ona po prostu czysta. Jeśli widzisz, że twojemu pupilowi trudno powstrzymać się przed jedzeniem trawy w niepewnych miejscach, możesz umożliwić mu jej spożywanie w znacznie bezpieczniejszy sposób.

  • Jeśli masz ogródek, od czasu do czasu pozwól psu na podgryzanie trawy. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji absolutnie nie należy opryskiwać jej sztucznymi nawozami czy środkami ochrony roślin. Ponadto, w ogrodzie nie powinny znajdować się rośliny trujące dla psa.

  • Mieszkańcy bloków mogą zasiać trawę w dużej donicy oraz ustawić ją na balkonie lub w pobliżu legowiska dla psa. Wówczas zwierzak będzie mógł skubnąć kilka źdźbeł, gdy najdzie go na to ochota.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • dsc 6626 1 scaled
    Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M szary animal
  • dsc 6604 1 scaled
    Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M różowy animal
  • dsc 6597 1 1 scaled
    Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar M różowy

Trawa dla psa? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Wiesz już, dlaczego twój zwierzak tak chętnie żuje trawę w parku i w ogrodzie. Nie ma przeciwwskazań ku temu, by mu na to pozwolić, pod warunkiem, że będzie ona czysta i pozbawiona szkodliwych substancji.