O cukrzycy wiele mówi się w kontekście chorób cywilizacyjnych dotykających ludzi. Czy wiesz jednak, że może ona dotyczyć również twojego psa? Zwierzę cierpi w samotności, dlatego powinieneś potrafić rozpoznać pierwsze symptomy choroby u pupila. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do groźnych powikłań, a nawet śmierci.
Cukrzyca u psa: na czym polega?
Cukrzyca to choroba metaboliczna polegająca na zaburzonej przemianie węglowodanów, białek i tłuszczów. Jej przyczyną jest niedobór insuliny lub jej nieprawidłowego działania. Według statystyk, cukrzyca może dotyczyć 2% psów.
Cukrzyca u psa – czynniki ryzyka
Zauważono, że niektóre psy są bardziej podatne na rozwój cukrzycy od pozostałych. To problem, który dotyczy przede wszystkim zwierzaków w dojrzałym wieku (7-11 lat). Mogą przyczynić się do niej schorzenia tarczycy i nadnerczy, czynniki hormonalne (antykoncepcja, brak kastracji), jak też naturalne genetyczne predyspozycje. Na rozwój cukrzycy narażone są jamniki, yorki czy pudle.
Oczywiście, nawet powyższe uwarunkowania nie muszą wiązać się z pewnym rozwojem cukrzycy. Wiele zależy od trybu życia, jaki prowadzi pies; ty, jako jego właściciel, możesz zmniejszyć ryzyko zapadnięcia pupila na groźną chorobę.
Jak objawia się cukrzyca u psa?
Symptomy cukrzycy u psa są zwykle łatwo zauważalne. Warto bacznie obserwować zachowanie i wygląd zwierzaka, zwłaszcza jeśli należy on do jednej z grup ryzyka. Zaniepokoić powinny:
-
Wzmożone pragnienie i oddawanie moczu,
-
Senność i ciągłe spędzanie czasu w legowisku dla psa,
-
Osłabienie,
-
Niechęć do zabawy,
-
Matowienie sierści,
-
Przybieranie na wadze.
Jak przebiega leczenie psa z cukrzycą?
Mamy dobre wieści – prędko zauważoną cukrzycę u psa można spowolnić, przedłużając życie zwierzaka i znacznie poprawiając jego komfort. Podstawą jest dobrze dopasowana farmakoterapia. Tak jak i ludziom, psim diabetykom podaje się insulinę w postaci zastrzyków. Dodatkowo, weterynarz zwykle zaleca kastrację zwierzaka, co pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi.
Jak dbać o zdrowie psa-cukrzyka?
Podawanie insuliny to nie wszystko. Pies z cukrzycą musi zmienić swój styl życia, aby to było naprawdę szczęśliwe i możliwie długa. Nie obędzie się to rzecz jasna bez twojej pomocy.
Zmiana diety
Pies, u którego wykryto cukrzycę, powinien spożywać dobrej jakości karmę, pozbawioną węglowodanów prostych. Należy unikać karm z domieszką soi i zbóż, gdyż te powodują szybki skok poziomu cukru we krwi i jego równie szybkie opadanie. Poszukaj karmy bezzbożowej, możliwie najbardziej naturalnej.
To oczywiste, jednak dla formalności przypomnimy – pies nie powinien spożywać „ludzkiego” jedzenia. Zapomnij o podawaniu mu resztek z obiadu lub co gorsza słodyczy.
Odpowiednie nawodnienie
Pies z cukrzycą odczuwa wzmożone pragnienie, jednak prawidłowe leczenie niweluje ten charakterystyczny objaw. Zwierzak powinien mieć ciągły dostęp do świeżej wody pitnej. Odpowiednie nawodnienie organizmu usprawnia działanie metabolizmu, jak również znacznie poprawia samopoczucie psa z cukrzycą.
Zadbaj o ruch!
Sport to zdrowie – również w przypadku psów! Zwierzak chory na cukrzycę powinien ruszać się jak najwięcej, aby zapobiec przyrostowi na wadze, a także spożytkować nadmiar energii. Nie chodzi jednak o katorżnicze treningi, a o umiarkowany wysiłek fizyczny w postaci spacerów lub aportowania piłeczki.
Legowisko dla psa z cukrzycą
Psi cukrzyk może spać dłużej niż zdrowy zwierzak. To całkowicie normalna sytuacja – nieprawidłowości w poziomie cukru we krwi mogą wiązać się z napadami zmęczenia. Podaruj mu dobre legowisko dla psa, zapewniające wygodny, regenerujący sen.
Legowiska dla psa z cukrzycą powinno być ustawione w cichym i ustronnym miejscu, by zwierzak w dogodnym momencie mógł odizolować się od reszty domowników i spokojnie się wyciszyć.
Suplementy – wsparcie psa z cukrzycą
Aby zapobiec wahaniom poziomu cukru we krwi oraz otyłości u psa z cukrzycą, zdrową dietę możesz uzupełnić o odpowiednie suplementy. Psiemu diabetykowi warto podawać m.in. L-karnitynę oraz cynk.
Regularne badania weterynaryjne
Zwierzak z cukrzycą powinien być regularnym gościem gabinetu weterynarza. Okresowe badania pozwolą ustalić nie tylko, czy poziom cukru utrzymuje się na prawidłowym poziomie, ale także sprawdzić, czy narządy wewnętrzne zwierzaka funkcjonują prawidłowo.
Cukrzyca u psa to nie wyrok!
Pamiętaj, że cukrzyca u psa nie musi oznaczać najgorszego – wcześnie wykryta choroba może zostać zastopowana poprzez podawanie insuliny, dobrze dobraną dietę oraz aktywność. Nie zapomnij również, że chorujący pies wymaga odpowiedniego wypoczynku. Wygodne legowisko dla psa jest do niego absolutnie niezbędne!