Wiele osób słysząc słowo „lunatyk” ma przed oczami człowieka spacerującego po domu z wyciągniętymi przed sobą rękami. W rzeczywistości somnambulizm – bo tak fachowo nazywa się ta przypadłość – objawia się inaczej, a czasem nawet można przeoczyć jego objawy. Co ciekawe, nie tylko ludzie mogą lunatykować. Przyglądając się zwierzakowi w legowisku dla psa możesz dojść do wniosku, że ta przypadłość dotyczy także i jego!

Somnambulizm. Czym jest lunatykowanie?

W dużym uproszczeniu, lunatykowanie to aktywność ruchowa o charakterze automatycznym, bez uruchomienia pełnej świadomości w trakcie snu. Może pojawić się w fazie snu głębokiego, zwykle w ciągu 2-3 godzin od zaśnięcia. U ludzi objawia się siadaniem na łóżku, wstawaniem i wykonywaniem codziennych czynności (np. gotowanie, ubieranie się) z zachowaniem otwartych oczu i ograniczonego kontaktu.

Okazuje się, że nie tylko ludzie mogą lunatykować. To zaburzenie snu występuje również u zwierząt – w tym także u psów. Ja je rozpoznać, co jest jego przyczyną i jak reagować, jeśli masz podejrzenie, że twój pies jest somnambulikiem?

Lunatykowanie u psów – przyczyny

Za główną przyczynę somnambulizmu uznaje się stres i niedostatek snu. Lunatykowanie jest sposobem organizmu na odreagowanie nagromadzonych napięć. Wobec tego, do przyczyn lunatykowania u zwierząt zaliczyć można m. in.:

  • Stres związany ze zmianą miejsca zamieszkania,
  • Niedostateczną ilość snu lub sen w złych warunkach,
  • Przemęczenie fizyczne,
  • Predyspozycje genetyczne.

Jak rozpoznać, że pies lunatykuje?

Objawy somnambulizmu u psów bardzo łatwo przeoczyć. W zdecydowanej większości przypadków polegają one na tym, że zwierzak nagle wstaje z legowiska i zaczyna spacerować po otoczeniu niczym w transie, po czym po prostu powraca do snu. Istnieją jednak bardziej spektakularne symptomy, które można przypisać do psiego somnambulizmu:

  • „Bieganie” przez sen (pies energicznie porusza łapkami),
  • Szczekanie, warczenie,
  • Nieoczekiwane, gwałtowne siadanie na legowisku i raptowny powrót do drzemki.

Czy somnambulizm u psa jest groźny?

Niektóre rasy psów są szczególnie podatne na lunatykowanie. Badania wskazują, ze zjawisko to występuje często u ras takich, charty i bull teriery. Jedna z teorii zakłada, że powodem lunatykowania u tych właśnie ras jest ich wzmożony wysiłek fizyczny. Ponadto, lunatykowanie częściej przydarza się szczeniakom (jako, że łatwiej niż starsze psy zapadają w sen głęboki).

Somnambulizm sam w sobie nie jest groźny dla zdrowia psa – należy potraktować go nie jako chorobę samą w sobie, a objaw. Jeśli podejrzewasz, że twój pupil lunatykuje i widzisz, że w legowisku dla psa zachowuje się nadzwyczaj dziwnie, powinieneś zastanowić się przede wszystkim nad jakością jego snu, ponieważ to właśnie stres i przemęczenie są przyczynami tego zjawiska. Czy twój przyjaciel ma odpowiednie warunki do wypoczynku?

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS brąz animal
  • Zdrowszy sen: wygodne legowisko dla psa

    Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić w stosunku do psiego lunatyka jest wymiana legowiska dla psa na wygodniejsze. Istnieje bowiem ryzyko, że to, na którym wypoczywa pies jest niewygodne, dlatego zwierzak jest stale niewyspany. Jak już wiesz, niedostatek snu sprzyja lunatykowaniu.

    Wybierz wygodne, odpowiednio duże legowisko dla psa, w którym zwierzak będzie mógł zregenerować siły. Posłanie powinno być przede wszystkim odpowiednio wypełnione za pomocą materiału, który odizoluje go od twardego podłoża, minimalizując tym samym ryzyko urywanego snu. Miękkim materiałem wypełniającym, który doceni każdy pies jest silikonowa kulka.

  • Ustaw posłanie dla psa w ustronnym miejscu

    Aby pies wysypiał się odpowiednio, jego legowisku musi być ustawione w spokojnym miejscu. Nie układaj go pod oknami, które wychodzą na ruchliwą ulicę czy w przedpokoju, przez który ciągle ktoś przechodzi. Cisza i spokój pozwolą psu na wyspanie się, a tym samym zredukują epizody lunatykowania.

  • Redukcja psiego stresu

    Istotną przyczyną lunatykowania jest także stres. Choć twój pies nie może ci o tym powiedzieć, stresują go dziesiątki spraw w ciągu każdego dnia: twoja kilkugodzinna nieobecność, kot biegający po podwórku czy inny pies, którego spotkał w windzie.

    Oczywiście, stresujących sytuacji nie sposób uniknąć. Aby twój zwierzak spał zdrowiej i nie doświadczał somnambulizmu, musisz pomóc znaleźć mu sposoby na pozbycie się napięć. Najlepszym wyjściem w przypadku każdego psa będzie codzienna dawka aktywności i zabawy oraz oczywiście czułość i zainteresowanie ze strony właściciela. Ważna jest również odpowiednia dieta, bogata w minerały zwiększające odporność na stres, w tym np. magnez i witaminy z grupy B.

Lunatykowanie w legowisku dla psa – alarmujący objaw

Pamiętaj, że psi somnambulizm sam w sobie nie jest niczym szkodliwym – od czasu do czasu może przydarzyć się każdemu zwierzakowi – zwłaszcza, gdy jest jeszcze mały. Jeśli jednak zjawisko to występuje często, warto przeanalizować, czy twój przyjaciel wypoczywa prawidłowo. Lunatykowanie należy do objawów stresu i przemęczenia – gdy zdarza się regularnie, nie bagatelizuj go!