Legowisko dla psa to oaza, w której pies śpi i regeneruje siły przed kolejną aktywnością. Jednym z najczęstszych miejsc do wybiegania psa wybieranych przez właścicieli czworonogów są… lasy. Cieszą się popularnością z uwagi na dużą przestrzeń, ciszę i spokój.

O czym należy pamiętać, wybierając się z psem do lasu?

Nie zawsze jednak pamiętamy o mądrym korzystaniu z lasu i odpowiedzialności za swojego psa. Wybierając się na spacer musimy mieć na uwadze to, że las jest przede wszystkim domem dzikich zwierząt, do którego przychodzimy tylko w charakterze gościa. Trzeba więc szanować tamtejszych mieszkańców i obowiązujące w nim zasady. Jednak najczęstszym naszym grzechem popełnianym w lesie jest puszczanie psa luzem. Nie każdy wie, że zgodnie z Ustawą o lasach z dnia 28 września 1991 roku w art. 30 mowa jest o puszczaniu psów luzem jako czynności zabronionej w lesie. Pies może iść przez las na krótkiej smyczy lub dłuższej lince, ale nie może być odpięty. Wiele psów ma silny instynkt łowiecki i lubi pogonić zwierzynę, a w lesie zawsze istnieje prawdopodobieństwo napotkania chociażby saren. Dla sarny gonionej przez psa to nie tylko ogromny stres, ale i koszmarny wysiłek. Natomiast psa możemy wybiegać w innym miejscu np. na nieużytkach lub właśnie w lesie, ale… biegając razem z nim. W lesie lepiej postawić na dynamiczny spacer nawet do kilkunastu kilometrów. Pies będzie zachwycony, zmęczony i zyska lepszą kondycję.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS brąz animal

Pogoniona zwierzyna to tylko jeden z przykładów, a jest ich znacznie więcej. Pies w lesie luzem to też ryzyko zjedzenia niebezpiecznej trutki lub szczepionki na lisy. To również ryzyko skaleczenia łap, powbijania kolców z jeżyn czy najgorsza opcja… zgubienie się. Pies, który oddali się od nas w lesie może już nie trafić w miejsce, w którym ostatni raz był przy nas. Zapachy, rozproszenie i duża przestrzeń mogą spowodować, że pies po prostu nas nie odnajdzie.

Istnieje też możliwość spotkania podczas spaceru Straży Leśnej. Leśnicy widzący nas z psem bez smyczy mogą ukarać nas mandatem za złamanie zakazu wynikającego z Ustawy o lasach. Jak widać nie ma sensu narażać się na różne nieprzyjemności.

Jak przygotować do spaceru w lesie psa i siebie, by wędrówka była miła, bezpieczna i udana?

Przede wszystkim zapiąć psa na smycz lub linę, zabezpieczyć go przed kleszczami i innymi pasożytami. O sobie też należy pamiętać. Włączyć aplikację z mapą, zabrać wodę, przekąskę i cieszyć się lasem. Po kilkunastu kilometrach marszu pies zaśnie w legowisku, a my będziemy dotlenieni i psychicznie wypoczęci.