Każdy opiekun psa dba o swojego pupila najlepiej jak potrafi. Jednak zapewnienie czworonogowi odpowiedniej diety i kącika do wypoczynku z wygodnym legowiskiem dla psa to nie wszystko. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. I to nie tylko w domu, ale również na zewnątrz podczas spacerów.

Smycz to podstawa każdego spaceru, bo mamy wtedy psa pod kontrolą. Zapewniamy bezpieczeństwo pupilowi np. przed wpadnięciem pod samochód, ale też dbamy o przestrzeń innych – tych, którzy kontaktu z naszym psem mogą sobie nie życzyć. Kiedy już jesteśmy w spokojnym miejscu i decydujemy się odpiąć psa ze smyczy, by swobodnie pobiegał, wówczas powinniśmy zadbać o jego oznakowanie.

Adresówka

Najprostszym rozwiązaniem na oznakowanie psa jest zrobienie mu adresówki. To identyfikator z imieniem psa, informacją o numerze telefonu właściciela lub adresie zamieszkania, który przypinamy do smyczy bądź szelek. Jeśli ktoś znajdzie psa, wówczas skontaktuje się z nami i będziemy mogli naszą zgubę odebrać.

Mikrochip

Psa można również oznaczyć mikrochipem. Aby go wszczepić pod skórę czworonoga należy udać się do lekarza weterynarii. Nasz weterynarz zarejestruje numer mikrochipa w międzynarodowej bazie, co również umożliwi odnalezienie psa w razie jego zgubienia się.

Lokalizator GPS

Można także skorzystać z urządzeń GPS. Dzięki lokalizatorom możemy namierzyć miejsce pobytu zwierzaka lub śledzić w czasie rzeczywistym przemieszczanie się psa.

Lyssetky – ID

Jedną z opcji jest też przypięcie do obroży lub szelek zawieszki, którą otrzymujemy u lekarza weterynarii przy szczepieniu psa przeciw wściekliźnie. Każda zawieszka ma swój numer ID, który można zarejestrować w międzynarodowym systemie oznaczenia psów szczepionych przeciwko wściekliźnie. Baza pozwala na zdobycie informacji o psie i właścicielu w razie zgubienia się.

Możliwości jest sporo i dla bezpieczeństwa oraz spokoju warto oznaczyć każdego psa. Nawet tego, który jest grzeczny, nie oddala się i do perfekcji opanował komendę przywołania. Nigdy nie wiadomo w jakiej sytuacji znajdziemy się z naszym psem, a zwykła adresówka może zaoszczędzić stresu nie tylko nam, ale i naszemu pupilowi. Po spacerze lepiej cieszyć się widokiem szczęśliwego czworonoga w legowisku niż w stresie prowadzić akcje poszukiwawcze.