Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, tego najmniejszego również, a może nawet w szczególności. Czworonożny pupil w domu, w którym mieszka dziecko, to podwójne szczęście – wierny towarzysz rodziców i źródło szczęścia malucha. Mama i tata stają jednak przed trudnym wyborem. Jak wybrać psa dla dziecka? Dla tych, którzy mają wątpliwości przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Jak wybrać psa dla dziecka?

Zanim w domu zamieszka czworonożny pupil, warto sobie uświadomić, że nigdy nie jest on tylko dla dziecka, ale dla całej rodziny i to wszyscy biorą za niego odpowiedzialność. Dziecko wychowując się z psem z pewnością nabiera większej wrażliwości, uczy się odpowiedzialności i staje się bardziej opiekuńcze. Nowy domownik to jednak mnóstwo obowiązków. Trzeba zapewnić mu psi kącik – miejsce do spania i jedzenia, odpowiednio karmić, wychodzić na spacery i wyprowadzać kilka razy dziennie. Rodzice muszą dobrze się zastanowić nad tym, jak wybrać psa dla dziecka.

Pies potrafi się cieszyć i płakać, potrzebuje bliskości, ma również uczucia. Podjęta pochopnie decyzja, która kończy się oddaniem zwierzaka, to przede wszystkim dla niego bardzo trudny czas. Przywiązany do rodziny zostaje odtrącony. Pamiętajmy o tym przy zakupie pupila.

Idealny psi przyjaciel dziecka

Jaki powinien być? Najważniejsze, aby miał łagodne usposobienie, nie reagował agresją na dziecko, które często przekracza granicę, wkładając małe paluszki do ucha zwierzaka, ciągnąc za sierść czy też przeszkadzając w popołudniowej drzemce. Jak wybrać psa dla dziecka? Pies dla malucha musi być opiekuńczy, potrafić zapewnić mu bezpieczeństwo. Bardzo często to czworonożny bohater zapobiega wypadkowi dziecka.

Psy, które kochają dzieci

Poszczególne rasy psów różnią się swoistymi cechami, dlatego można wyróżnić takie, które będą idealnymi towarzyszami maluchów, które mają łagodne usposobienie, są opiekuńcze i jednocześnie mają idealne warunki, aby zadbać o bezpieczeństwo dziecka.

Wśród nich czołowe miejsce zajmuje Labrador. Łagodny i bardzo lubi zabawy, jest spokojny oraz cierpliwy, przywiązuje się do ludzi, którym jest w 100% oddany. W rodzinie świetnie czuć się będzie również Owczarek szkocki Collie – kocha dzieci z wzajemnością, to prawdziwy Anioł Stróż, niezwykle czujny i zawsze stający za swoim właścicielem. Dla niektórych zaskoczeniem może być bokser, czyli pies, który będzie idealnym przyjacielem dla dziecka energicznego i aktywnego. Jego wygląd i nazwa wprowadzają często w błąd, ponieważ w rzeczywistości to zwierzęta o instynkcie obrońcy, ale też bardzo łagodne i kochające codzienną zabawę.

Duży pies Cię nie przekonuje? To może Yorkshire Terrier? Mała zabawka, przytulanka przyjemna w dotyku, uwielbia pieszczoty, jest też bardzo głośny, potrafi hałasować niczym mały urwis!

Pies i dziecko w domu to podwójne szczęście. Czworonożny przyjaciel wspomaga rozwój malucha i wspiera w nim empatię, wrażliwość i opiekuńczość. To jednak również obowiązek, dlatego zanim pojawi się on w domu, upewnij się, czy cała rodzina jest gotowa na taką zmianę.