Nowy czworonożny członek rodziny, to nie tylko wyzwania i obowiązki, ale też solidne przygotowanie do jego pojawienia się w domu. Trzeba skompletować wyprawkę – zadbać o podstawowe akcesoria i legowisko dla psa, a przede wszystkim… wymyślić imię. I to chyba najtrudniejsze zadanie, jakie stoi przed nowymi opiekunami psa.

Imię zostaje z psem na całe życie. Niektórzy zadanie mają ułatwione jeśli zdecydują się kupić psa w hodowli. Każdy pies z rodowodem ma swoje imię i przydomek hodowlany. Często rasowym psom pozostawiane jest takie imię, jakie otrzymały u hodowcy. Bywa jednak i tak, że imię jest długie, skomplikowane i trudne do zapamiętania. Z pewnością dobrze brzmi w dokumentach, ale niekoniecznie sprawdza się w życiu. Właśnie wtedy właściciele poszukują nowego bądź skracają to rodowodowe. Psy adoptowane ze schronisk czy fundacji też często mają swoje imiona. Są to imiona, które zostały nadane czworonogowi podczas przygotowywania go do adopcji. Rzadko kiedy zwierzęta reagują na nie, więc trafiając do nowych domów zazwyczaj otrzymują kolejne imię. Takie, jakie wybierze dla niego nowy opiekun.

Wybierając imię musimy pamiętać, że będzie towarzyszyło ono psu przez całe jego życie, a nam przy okazji też. To my kilkanaście razy dziennie będziemy to imię wypowiadać i przywoływać do siebie psa na spacerach. Dlatego też musimy zwrócić uwagę na to, by było dźwięczne i krótkie. Wtedy pies najszybciej będzie na nie reagował. Ważne, by imię nie przypominało komend, których uczymy psa, bo zwyczajnie będzie je mylić. Trzeba też pamiętać, by imię które wybierzemy nie było wulgarne lub obraźliwe dla innych.

Na imiona dla psów, podobnie jak na wszystko, panuje określona moda. Na spacerach często można spotkać Tosię, Tofika, Zarę czy Lucky’ego. To jedne z najczęściej nadawanych imion dla suczek i psów w ostatnim czasie. Takie imiona noszą zarówno małe, jak i duże czworonogi. Właściciele psów przy wyborze imienia często inspirują się postaciami z bajek czy filmów. Dlatego też nierzadko spotykamy psy o imionach typu Skipper bądź Mailo.

Dyskusje nad imionami dla psów wiążą się również z ich pisownią. To ma znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy wypełniamy książeczkę zdrowia psa, zamawiamy adresówkę lub kupujemy legowisko dla psa z imieniem.