Amerykański pitbullterier to rasa, która nie cieszy się dobrą sławą. Wiele osób uważa je za psy agresywne, a nawet groźne. Jak jest w rzeczywistości? Czy pitbull zasłużył sobie na miano niebezpiecznego? Jak odpowiednio go wychować i jakie legowisko dla pitbulla wybrać?
Amerykański pitbullterier: specyfika rasy
Wbrew nazwie, amerykański pitbullterier wcale nie wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a z Wielkiej Brytanii. Historia powstania tej rasy nie wiąże się z pozytywnymi okolicznościami; pitbulle zostały wyhodowane bowiem na potrzeby niesławnych walk psów u schyłku XIX wieku. To rasa powstała na skutek krzyżowania energicznych terrierów oraz wytrzymałych bulldogów.
Na przełomie XIX i XX wieku walki psów zostały oficjalnie zakazane, jednak wciąż funkcjonowało nielegalne podziemie dopuszczające się tego niecnego procederu. To właśnie dlatego pitbulle wciąż uważane były za maszyny do zabijania, a nie przyjaciół człowieka.
Skąd zatem wzięła się nazwa „amerykański pitbullterier”? Ma ona związek z emigracją rasy za ocean oraz jej szeroką popularyzacją.
Jak wygląda pitbull?
Z pewnością trudno pomylić go z innym psem. Pitbull to średniej wielkości czworonóg, osiągający wagę 13-30 kilogramów. Ma bardzo umięśnione ciało, zarysowane szczęki oraz kwadratowy pysk. Wyróżniają go okrągłe oczy, krótka i przylegająca sierść.
Ciekawostką jest to, że pitbull nie jest rasą uznaną za europejską organizację FCI (Fédération Cynologique Internationale). Taki stan rzeczy sprawia, że interpretacja idealnego wyglądu przedstawiciela pitbulli może być traktowana dość elastycznie.
Pitbull i choroby
Choć pitbull uchodzi za niezłomnego psa, w rzeczywistości rasa ta ma skłonność do schorzeń stawów. Ponadto, jeśli zwierzakowi nie zostanie zapewniona odpowiednia dawka aktywności fizycznej, może wykazywać skłonność do tycia i zachowań destrukcyjnych. Decydując się na adopcję pitbulla, należy poszukiwać psa wyłącznie w legalnych hodowlach, które krzyżują ze sobą wyłącznie zdrowe osobniki.
Czy pitbull jest psem agresywnym?
Cechą, z którą pitbulle są kojarzone najczęściej, jest agresja. Myślimy o nich jako o psach skorych do walk, a nawet zabijania. Ile w tym prawdy? Okazuje się, że to niewłaściwe wychowanie pitbulla determinuje jego skłonności do nieodpowiednich zachowań. Kojarzenie ich z bestiami jest bardzo krzywdzące!
W rzeczywistości, pitbulle są bardzo radosnymi i rodzinnymi psami, które doskonale poddają się tresurze. Szybko przyzwyczajają się do właścicieli, którzy stają się dla nich autorytetami. Odpowiednio traktowane, pitbulle wykazują ogromne pokłady cierpliwości i troskliwości.
Zaletą tych psów jest bez wątpienia duża inteligencja, która pozwala szybko opanowywać nowe sztuczki. Pitbull obdarzony zainteresowaniem właściciela błyskawicznie nabędzie pozytywne nawyki. To pies, który nie lubi samotności i chętnie okazuje uczucia względem najbliższych.
Dla kogo pies rasy pitbull?
Pitbull to przede wszystkim pies niesamowicie aktywny. Będzie doskonałym kompanem osoby lubiącej sport i dysponującej czasem, który można poświęcać czworonogowi. Zwierzak będzie najszczęśliwszy z osobą, która zapewni mu warunki do biegania, skakania, agility czy zabaw węchowych. Wysiłek leży w naturze pitbulli.
Myśląc o zakupie pitbulla należy mieć na uwadze jego naturalne predyspozycje. To rasa stworzona do rywalizacji, dlatego nie nadaje się do współżycia z innymi zwierzętami pod jednym dachem. Pitbull bez problemu okazuje szacunek ludziom, jednak obcowanie z innymi psami lub kotami może być dla niego trudne.
Czy pitbull to dobry pies dla dziecka? Tak, pod warunkiem, że maluch zostanie nauczony odpowiedniego traktowania zwierzęcia. Jak wspomnieliśmy, pitbulle są naprawdę cierpliwie, jednak nie mają wyczucia swojej siły. Pod wpływem silnych emocji, pitbull może chwycić rękę dziecka mocniej niż by tego chciał lub gwałtownie podskoczyć, przewracając malucha. Mali domownicy powinni wiedzieć, że z pitbullem należy obchodzić się delikatnie.
Jakie legowisko dla pitbulla wybrać?
Pitbull nie jest psem bardzo wymagającym. Do szczęścia potrzebuje ludzkiej miłości, dobrej karmy dla psów aktywnych, kilku zabawek oraz oczywiście legowiska dla psa. Które sprawdzi się najlepiej? Rekomendujemy zakup posłania dla pitbulla w rozmiarze L. Taki wymiar sprosta wymaganiom większości przedstawicieli tej rasy.
Pitbull, jako pies bardzo aktywny, wymaga regenerującego wypoczynku. Miękkie legowisko dla psa wypełnione kulką silikonową zapewni mu niczym niezmącony sen. Wytrzymała tkanina tapicerska wytrzyma kontakt z ząbkami i pazurami (co jest ważne przede wszystkim w przypadku szczeniąt).
Pokochaj pitbulla!
Mamy nadzieję, że udało nam się ciebie przekonać do tego, że pitbull nie jest psem-morderca, a znakomitym przyjacielem człowieka! Pamiętaj, że każdy pies – bez względu na rasę – może wykazywać agresywne zachowania, jeśli nie zostanie poddany prawidłowej tresurze. Wiele zależy od jego właściciela, który powinien okazywać mu maksimum zaangażowania i miłości.