Mała istota – duża energia, szczeniaki potrafią dać w kość swoim właścicielom, którzy nierzadko przekonują się, że mały pies to wcale nie taki mały problem. Ze szczeniakiem jest jak z kilkudniowym dzieckiem, trzeba mieć na niego oko praktycznie przez całą dobę i liczyć się z jego wybrykami, wahaniami nastrojów i bardzo swawolnym usposobieniem. W jaki sposób ujarzmić energicznego szczeniaka? Jak przetrwać ten trudny zarówno dla psa, jak też jego opiekuna okres?

W jaki sposób ujarzmić energicznego szczeniaka?

Brak konsekwencji w wychowaniu psa ma swoje skutki w jego dorosłym życiu. Kilkumiesięczny szczeniak musi wiedzieć, na jak dużo sobie może pozwolić, gdzie jest granica, w pewnym stopniu bada cierpliwość swojego właściciela, co wykorzystuje w późniejszym życiu. Zdarza się, że nawet kilkuletni pies ma charakter małego szczeniaka, jest bardzo kapryśny, nie słucha, rozrabia i psoci, a na wszelkie zakazy reaguje agresją. Przywiązanie do zwierzaka nie pozwala nam go jednak oddać w inne ręce, jednak codzienne zmagania z jego trudnym charakterem mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. W jaki sposób ujarzmić energicznego szczeniaka?

Jeżeli nie ujarzmimy szczeniaka, z pewnością nam się to nie uda w przyszłości. Z psem jest podobnie jak z człowiekiem. Jako dzieci nabieramy pewnych nawyków, rodzice ucząc nas odpowiedniego zachowania, to jest czas, kiedy kształtuje się nasz charakter. Kiedy jesteśmy dorosłymi ludźmi, bardzo trudno jest nam się zmienić, nie chcemy tego robić, ponieważ tak zostaliśmy wychowani i jest nam z tym dobrze.

Meble, stopy właściciela, ubrania…ogryzamy!

Małe dziecko również lubi ogryzać wszystko, co wpadnie mu w ręce, ze szczeniakiem jest dokładnie tak samo. Ulubiony fotel nie wygląda już tak samo, jak przed zamieszkaniem w domu czworonożnego pupila, a nowej bluzki już nigdy nie założysz, ponieważ pozostały z niej tylko skrawki materiału. Aby tego uniknąć, szczeniak musi mieć alternatywę dla wszystkiego innego, co może w wolnych chwilach poogryzać. Najlepiej sprawdzają się gumowe zabawki, czyli odpowiednik dziecięcych gryzaków. Warto, aby towarzyszyły mu już od Waszych pierwszych wspólnych chwil i oczywiście wiedział, do czego służą. Pokaż mu, że może się nimi fajnie bawić, nie musi zajmować się Twoimi meblami i ubraniami. Pamiętaj, aby karcić za każdy taki wybryk, nie pozostawiaj malucha bezkarnie z jego świadomością, że może zrobić po raz drugi.

 

Szczeniak też ma swoje potrzeby fizjologiczne

Najczęściej na początku załatwia je w domu lub gdziekolwiek indziej, gdzie akurat się znajduje. Młody pies potrafi sikać co pół godziny i godzinę. Nie czeka, aż opiekun zechce z nim wyjść na dwór. Pamiętaj, że nie nauczysz go załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz, jeżeli nie będziesz z nim wychodzić. Na początku trzeba robić to częściej, najlepiej po każdym posiłku i piciu wody. Za sikanie na dworze nagradzaj go, pogłaszcz i przytul, za sikanie w domu musisz niestety skarcić, ale nie siłą. Pies powinien wiedzieć, że tak nie należy robić, ale Ty nie możesz zapominać, że robi to złośliwie i specjalnie. Możesz również sprezentować swojemu pupilowi specjalne maty. Dzięki temu nie będziesz musiał wychodzić z nim na zewnątrz co godzinę, a wystarczy zanieść go na matę po każdym posiłku i piciu. Po pewnym czasie psiak sam będzie wiedział, gdzie może załatwić swoją potrzebę.

Szczeniak potrzebuje czasu, aby przystosować się do nowego środowiska. Nie wie, co mu wolno, czego nie, nie jest złośliwy specjalnie, nikt nie nauczył go, że nie można ogryzać mebli, siać zniszczenia w domu i sikać na zewnątrz. Podobnie jak z dzieckiem, trzeba z nim pracować, by wychować idealnego przyjaciela.