Właściciele rasowych suczek bardzo często decydują się na profesjonalną hodowlę psów. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to wcale prosta sprawa – przyszły hodowca powinien dowiedzieć się, jak dbać o przyszłą psią mamę oraz szczenięta. Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz podstawowych informacji na temat pielęgnacji psa w ciąży i nowonarodzonych szczeniąt.

Ciąża u psa – jak przebiega?

Ciążą u psów trwa od 58 do 70 dni, a najlepszym czasem na nią jest 2-3 rok życia suczki. Jej pierwszym, łatwym do zauważenia objawem jest uwypuklenie brzucha oraz powiększenie gruczołów mlekowych. Przyszła psia mama cechuje się również większym apetytem.

Aby potwierdzić, że pies spodziewa się szczeniaków, należy udać się do weterynarza i wykonać badanie USG. Ta procedura pomoże odpowiedzieć ostatecznie na pytanie, czy suczka jest w ciąży, jednak nie wyjaśni, ile szczeniąt jest w miocie. Aby wiedzieć, ile piesków należy się spodziewać, należy wykonać także badanie RTG.

Jak dbać o suczkę w ciąży? Najważniejsze zasady

Podobnie jak ciężarna kobieta, psia mama potrzebuje szczególnej troski. Od tego, jak będziesz ją traktować zależy zarówno jej zdrowie i samopoczucie, jak i prawidłowy rozwój szczeniąt. Co możesz zrobić, aby wszystko udało się bez szwanku?

  • Zadbaj o dietę przyszłej mamy
    Suczka w ciąży powinna stosować zbilansowaną dietę, bogatą w białko i niezbędne mikroelementy. Zadbaj o to, by pies miał ciągły dostęp do żywności (pamiętaj, że suczka w ciąży może jeść „za dwoje”). Nie zmuszaj jej jednak do jedzenia.
  • Stały dostęp do świeżej wody
    Pies w ciąży musi również znaczniej więcej pić. Woda jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu krwionośnego szczeniąt. Zapewnij suczce stały dostęp do czystej, świeżej wody.
  • Codzienna dawka ruchu
    To normalne, że suczka spodziewająca się młodych nie będzie tak aktywna, jak przed ciążą. Pomimo to warto zapewnić jej codzienną aktywność w postaci spokojnych spacerów. Dobra kondycja sprawi, że poród przebiegnie o wiele łatwiej.
  • Wygodne legowisko dla psa w ciąży
    Przyszła mama musi oczywiście sporo wypoczywać. Niezbędne okaże się wygodne, miękkie legowisko dla psa, które zagwarantuje jej spokojny sen. Zwłaszcza w ostatnich tygodniach ciąży, suczka będzie potrzebowała wzmożonego wypoczynku. Wybierz posłanie dla psa wypełnione miękkim materiałem, jak silikonowa kulka, która świetnie odizoluje suczkę od twardego podłoża.
  • Ostrożnie z lekami
    Suczka w ciąży nie powinna przyjmować leków, ponieważ mogą one zaszkodzić płodom. Jeśli zajdzie potrzeba zażycia leku, skonsultuj się z weterynarzem, który stwierdzi, czy nie wpłynie on negatywnie na mamę i szczeniaki.

Przygotowanie do porodu

Pierwszym sygnałem mówiącym, że poród się zbliża, jest tzw. syndrom wicia gniazda. Suczka chętniej spędza czas w jednym miejscu – może być to legowisko dla psa, ale też zupełnie przypadkowy kąt, który po prostu uzna za bezpieczny. Na tym etapie ważna jest twoja pomoc w przygotowaniu gniazda dla szczeniaków. Wyłóż je ręcznikami i specjalnymi podkładami, a także zabezpiecz po bokach, aby młode z niego nie wypadły. Gniazdo powinno znajdować się w cichym, ustronnym miejscu. Może zdarzyć się jednak, że przygotowany przez ciebie „żłobek” nie przypadnie suczce do gustu i zdecyduje się urodzić szczenięta gdzie indziej.

Czas na poród

Na dzień przed porodem temperatura suczki spada o jeden stopień, występują również skurcze. Pies staje się nerwowy i może okazywać pierwsze objawy bólowe. Jednak nie martw się – zdecydowana większość suczek rodzi szczenięta bez powikłań, nawet przy swojej pierwszej ciąży. Psi poród trwa zwykle od 4 do 8 godzin. Interwencja weterynarska jest niezbędna stosunkowo rzadko.

    Nazwa produktu Zdjęcie produktu Cena produktu Opcja
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS szary animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS różowy animal
  • Legowisko dla psa – seria Standard, rozmiar XS brąz animal

Jak dbać o szczeniaki w ich pierwszych chwilach?

Rola właściciela psa podczas porodu powinna ograniczyć się do zapewnienia suczce stałego dostępu do wody. Zwłaszcza, jeśli będziesz świadkiem rodzenia szczeniaków po raz pierwszy, widok ten może cię odrobinę przerazić. Nie wpadaj jednak w panikę – psia mama doskonale wie, co robić, a twój nerwowy nastrój może się jej udzielić.

Po przyjściu wszystkich maluchów na świat, suczka usunie z nich błonki płodowe i dokładnie je wyliże. Psia mama powinna również odgryźć pępowinę. Nowonarodzone maluchy są ruchliwe i szybko pełzną do matczynych sutków, by po raz pierwszy odbyć karmienie.

Interwencja lekarza podczas porodu będzie konieczna właściwie tylko wtedy, gdy po 2 godzinach od urodzenia szczeniaka na świecie nie pojawia się kolejny. Zwracaj również baczną uwagę, czy na świat przyszło dokładnie tyle szczeniąt, ile trzeba.

Troska o suczkę po porodzie

Gdy suka nakarmi maluchy po raz pierwszy, powinieneś zabrać ją na krótki spacer. Może zdarzyć się, że psia mama nie będzie chętna, by zostawiać swoje dzieci same, jednak warto spróbować. Podczas nieobecności suczki, inny z domowników powinien uprzątnąć gniazdo – przełożyć szczenięta do ogrzanego pudełka, usunąć zanieczyszczone ręczniki i wymienić je na nowe.

Po powrocie ze spaceru podaj suczce pierwszy, lekkostrawny posiłek. Dieta suczki karmiącej musi być bogata w proteiny, a także fosforan wapnia i magnez, co zapobiegnie rozwojowi groźnej dla jej życia choroby poporodowej – tężyczki. To również odpowiedni czas na delikatne obmycie psa po porodzie. Po każdym spacerze wycieraj suczce łapki, aby nie naniosła zanieczyszczeń z zewnątrz w okolice szczeniąt.

Z czasem suczka coraz chętniej będzie spędzać czas w twoim towarzystwie, aby odrobinę odsapnąć od swoich dzieci. Jednak do 1 miesiąca ich życia musisz zachęcać ją do tego, by przebywała z nimi stale – szczeniaki potrzebują pokarmu i matczynego ciepła. Podczas nieobecności mamy muszą być ogrzewane, np. za pomocą specjalnej lampy na podczerwień, emitującej ciepło miejscowo.

Pielęgnacja szczeniąt – dokarmianie

W wychowanie psich dzieci nie powinieneś zanadto się wtrącać; zamiast tego bacznie obserwuj, czy suczka daje sobie ze wszystkim radę. Jedną z najważniejszych kwestii jest oczywiście karmienie szczeniąt. Jeśli wszystkie głośno mlaskają, a po posiłku szybko zasypiają, nie ma się czym martwić. Jednak jeśli widzisz, że szczeniaki są niespokojne i ciągle szukają najbardziej zasobnego sutka, pokarmu może być zbyt mało. Wówczas należy wdrożyć dokarmianie piesków butelką. Nie rezygnuj jednak z przystawiania ich do piersi mamy, ponieważ to pobudza laktację.

Pierwszy poród suczki to wspaniała i godna zapamiętania chwila dla każdego hodowcy. Jeśli planujesz rozpocząć hodowlę psów pamiętaj, że w zdecydowanej większości przypadków natura wie, co robić. Zapewnij suczce najlepsze warunki do ciąży i porodu i nie panikuj!